1. Home
  2. Mekanlar
  3. İtalya
  4. Bolonya
  5. Bologna Gezisi; İtalya Gezisi Notları 8

Bologna Gezisi; İtalya Gezisi Notları 8

1

Bologna gezisi aslında İtalya seyahatinin başlangıcıydı ancak İtalya gezisi notlarının son parçası olarak yerini alıyor.

2/7/2016

Bologna’ya nasıl gidilir?

Bologna’ya direk uçak olduğu için Bologna’ya son derece rahat gidilir. Üstelik çok uygun fiyata da bilet bulunabiliyor. Kuzey İtalya gezi planı yazımda da belirttim, iki kişi, gidiş dönüş İzmir-İstanbul-Bologna biletlerimiz için 749 lira ödedik. Üstelik bayram tatili tarihlerinde, üstelik bagaj için ilave ödeme dahil olarak (o zamanlar –bir yıl bile olmadı- dolar 2,88 idi). Yakın çevresinde çok turistik yerler olmasına rağmen Türk turistlerin radarına yakalanmamış bir yer Bologna, o nedenle ekonomik bilet bulunabiliyor. Daha önce Dubrovnik gezisi için de benzer şekilde Podgorica havalimanını kullanmıştık.

Bologna havalimanı gördüğümüz en şık havalimanlarından biriydi. Ortak kullanımda alanında Lamborghini sergileniyordu. Havalimanı restoranları şık, dükkanları son derece dekoratifti. Üstelik havalimanı içinde Carrefour vardı. Hayatımızda ilk defa bir havaalanında normal bir fiyata su aldık.

Bologna Havalimanında, Bologna Gezisi

Bologna havalimanından şehir merkezine otobüsler var, kişi başı 6€ fiyata. Biletler otomatik makineden kredi kartı ile satın alınabiliyor, yolculuk süresini tam hatırlamıyorum ama yarım saat sürmediydi sanki. Dönüş yolunda ise havalimanı otobüsünün kalkacağı durakta bekleyen biri ile 3 kişi taksi ile gittik havalimanına. Bologna gezisinin son harcaması 15,6€’luk Bologna havalimanı taksi ücreti olmuştu (tren garı önünden).

Bologna’ya tren ile ulaşım

9/7/2016

Biz asıl Bologna gezisini İtalya tatilimizin son gününde gerçekleştirdik. İtalya’da son derece iyi çalışan ve her yere ulaşan şahane bir tren ağı var. Rapallo gezisi sonrası trenle Genova’da aktarma yaparak geldik Bologna’ya. Genova’ya kadar olan tren Banliyo aracı gibiydi ancak Genova sonrası son derece konforluydu. Seyahat başında geldiğimizde de otobüs ile gara gelip hemen Venedik gezilecek yerler peşine düşmek için trenle ayrılmıştık Bologna’dan.

Bologna’da konaklama için tercih ettiğimiz, Bologna tren istasyonunun hemen bir sokak paralelinde ki otele varınca güzel bir sürpriz bizleri bekliyordu, booking’den rezervasyonumuzu yaptırdığımız için oda sınıfımız yükseltilmişti, suit odaya transfer edilmiştik. Çok da ilginç bir tesadüf karşılamıştı bizi, İtalya seyahatimizdeki üçüncü 106 nolu odamızdı (zaten 4 otelde kaldık).

Bologna Porticoları, Bologna Gezisi

Bologna Gece Hayatı

Eşyalarımızı odaya bırakıp kendimizi sokaklara attık. Ortalık çok hareketli, öğrenciler sokaklarda, meydanın birinde açık hava sineması kurulmuş. Devasa bir meydan olmasına rağmen dolu ve aşırı kalabalık, haliyle oturacak yer bulamadık. Bizim şansımıza özel bir güne mi denk geldik acaba diyecek kadar hareketli idi Bologna gece hayatı.

Aslında nüfusu 400bini bile bulmayan bir şehir Bologna ama şehrin tek üniversitesi olan Bologna Üniversitesi İtalya’nın en eskisi (1088’de kurulmuş) ve 80.000 öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Kafeler doluydu genelde, gençlerin olduğu yerlerde hem yoğunluk artıyordu, turistlerin daha çok olduğu daha az yoğun yerlerde ise sokak müzisyenleri yer alıyordu. Videodaki kayıt yoğunluğun az olduğu yerden.

Bologna Gezisi

10/7/2016

Sabah otelde kahvaltı sonrası şehir turuna giriştik yürüyerek ancak hava aşırı sıcak ve nemliydi, meydanlara çıkamadık. Neyse ki Bologna gölge açısından rahat bir şehir. Binaların çoğunun alev tuğla olması nedeniyle kızıl şehir olarak da alınan Bologna’nın en önemli özelliklerinden biri “portico”ları. Kaldırımlar binaların altında yer alıyor ve kemerlerle caddeye açılıyor. Bu porticolar Bologna’lıları yazın yakıcı güneşten, kışın ise yağmurdan koruyorlar.

Biz bir önceki gece sinema kurulmuş olan Piazza Maggiore (Maggiore Meydanı) meydanına doğru yöneldik. Meydan ortasındaki Fontana del Nettuno (Neptun çeşmesi) hayli meşhur ancak biz pek meydanlara çıkıp yanlarına gidemedik. Aslında genel olarak sıcak nedeniyle hakkını veremedik Bologna’ya ayırdığımız sınırlı zamanın.

Bologna gezisi için tavsiyelerim; öncelikle şehrin her yerinden görülen yamuk kulelere yönelin, kısa olanına çıkış izni yok ancak 5€ ödeme karşılığı uzun olanına tırmanıp şehre panoramik bir bakış atın (biz o sıcakta çıkamadık). Bologna gezilecek yerler arasında San Petronia bazilikası, Santo Stefano kilisesi ve Belediye Sarayı var. Ama asıl ünlü olan ise Bologna’nın sırları. Dünyayı gezmek ekibinin yazdığı Bologna’nın 6 sırrı yazısını okuyup, adımları takip edebilirsiniz.

Comment(1)

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir