1. Home
  2. Mekanlar
  3. Fransa
  4. Rennes Gezilecek Yerler, Rennes Gezisi Notları

Rennes Gezilecek Yerler, Rennes Gezisi Notları

1

Fransa’nın Brittany (Breton ya da Bretanya) bölgesi başşehri olan Rennes son derece düzenli bir üniversite kenti. Yaklaşık 200.000 nüfusu ile bölgenin en büyük kenti ve bu nüfusun çok önemli kısmını öğrenciler oluşturuyor, şehre onlar hayat veriyor. Rennes’de aslında pek de ihtiyaç duymayacağınız tam otomatik (sürücüsüz) bir metro hattı mevcut. Oldukça düz bir araziye kurulu şehirde, özellikle merkezinde, yaygın bisiklet ağı var. Bir kere kayıt olduktan sonra ücretsiz olarak kısa süreli kiralamalar yapılabiliyor, bir istasyondan alınıp bir diğerinde terk edilebiliyor bisikletler. Ben bisiklet yerine yürüyerek gezmeyi tercih ettim ve yaklaşık 4,5 kilometrelik keyifli bir yürüyüş ile sakin sakin, dinlene dinlene Rennes gezilecek yerler listemin keyfini çıkarttım. Bölge mutfağına dair notlarımı da Bretanya yemekleri yazımda paylaştım.

Rennes’e Nasıl Gelinir?

Rennes’e ulaşım oldukça kolay, Paris’ten Air France’in günde birkaç sefer uçuşu var. Pervaneli uçaklarla katedilen hat yaklaşık 1 saat sürüyor. Rennes havalimanı, şehir merkezine yaklaşık 6 kilometre mesafede, havalimanı karşısındaki yoldan 57 nolu belediye otobüsü ile ya da taksi ile ulaşılabilir merkeze, taksi yaklaşık 20 Avro tutuyor. Rennes’e ulaşım için diğer ve bence hem daha konforlu, hem de daha ucuz yol ise TGV adındaki hızlı trenler. Paris CDG havalimanından Rennes’in merkezindeki istasyona ulaşım 3 saat sürüyor.

Pabuç Enstruman, Les Champs Libres, Rennes Gezilecek Yerler

Les Champs Libres; Rennes Gezilecek Yerler

Rennes gezilecek yerler listesini gezmeye tren istasyonundan başlarsanız, kuzey çıkışı karşısında, bir paralel sokaktaki kütüphaneyi ilk durak yapmalısınız (Les Champs Libres, Cours Des Allies). Modern mimaride inşa edilmiş binanın bir kenarı 3 kat boyunca kütüphane, en alt kat çocuklara yönelik kitap, film vb. ile dolu. Diğer köşesi ise uzun süreli sergilere ayrılmış. Ben gittiğimde bilim sergisi vardı ve binanın dış kısmını da ilgi çekici modern enstrumanlar ile süslemişlerdi. Örneğin farklı notalara sabitlenmiş flütleri plastik denizci çizmelerine bağlamışlar. Dört çizmeyi sıkarak eğer yetenekli iseniz melodik şeyler ortaya koyabiliyorsunuz. Doğal olarak özellikle çocuklu aileler için çok cezbedici ve eğitici. Melbourne şehir merkezindeki kütüphane ile en beğendiğim kütüphaneler arasına girdi Rennes kütüphanesi.

Binanın orta katı, kütüphane ve sergi alanını da çevreleyecek bir 8 şeklinde Bretanya coğrafyasının müzesi ve ben gittiğimde gezmek ücretsizdi. Bölgenin Jeolejik gelişimden politik tarihine kadar herşeyin aktarılmaya çalışıldığı iyi bir sergi. Pazartesi günleri tesis kapalı, diğer günlerdeki çalışma saatleri de farklılık gösteriyor, önceden kontrol etmekte fayda var.

Parc du Thabor; Rennes Gezilecek Yerler

Rennes Şehir merkezi haritasının neredeyse 8’de 1’ini şehir parkı Parc du Thabor kaplıyor. Hal böyle olunca Rennes gezilecek yerler listelerine muhakkak girmeli. Merkezin kuzey doğu ucunda kalan parkı geç saatlere bırakmamanızı öneririm. Bir zamanlar kilisenin bahçesi durumunda olan ve halkın kullanımı kilisenin inisiyatifinde olan bahçe artık kamuya ait ve herkesin kullanımına açık. Bir açılıp bir kapanıyor falan da değil. Özellikle Pazar günleri insanlar piknik sepetleri ile ailece geliyorlar, ağaçların, çimlerin keyfini çıkarıyorlar. Kendi enejinize göre burada geçireceğiniz süreyi, yürüyeceğiniz miktarı ayaralayın ama mutlaka ağaçların altında bir bankta oturup dinlenin, keyif yapın.

Parc du Thabor, Rennes Gezilecek Yerler

Parkın uzak ucundaki botanik bahçe mutlaka görülmesi, incelenmesi gereken bölüm. İç içe halkalar şeklindeki dairede yan yana farklı türde bitkiler var, tamamını incelemeye gününüz yetmeyecektir ama en azından dış halkadaki güllerin inceleyin ve koklayın, bazıları sizi çok şaşırtacak.

Rennes gezilecek yerler listesindeki sıradaki durak olan Rennes merkezine doğru yönelince Rue National boyunca giderseniz Parlamento binasının önünden de geçebilirsiniz. Ben gezemedim ama Turizm bürosundan randevu alınarak parlamento binası turlarına katılmak keyifli olacaktır. Biz daha önce Uruguay’ın başkenti Montevideo gezilecek yerler turumuzda Parlamento gezmiştik, farklı bir tecrübeydi. Rennes parlamento binasının dışarıdan fotoğraflarını çekmek bile keyifli oluyor.

Rennes'in Sembol Binaları, Rennes Gezilecek Yerler

Place Saint Michel; Rennes Gezilecek Yerler

Şehrin merkezi ise Sainte Anne metro istasyonunun çevresi. Kafeler, restoranlar, barlar, gençler, yaşlılar, herşey burada. Tarihi ve tipik mimarideki binalar yamulmuş olsa da korunuyor. Place Saint Michel’e mutlaka gidin, Rennes’in mimari sembolü olan 4 bina orada yer alıyor. Yana yatmış olsalar da ahşap kiriş ve sütünlu ön cephelerini korumuşlar, arka tarafını belli ki güvenilir şekilde yeniden inşa etmişler.

Sainte Anne meydanındaki katedral özellikle sarmaşıkların sardığı ön cephesi ile son derece keyifli bir manzara sunuyor. Katedralin arkasına geçerseniz Rennes’in gizli keyiflerinden restoranlar sokağına ulaşabilirsiniz. Bu kadar kısa mesafede bu kadar çeşitlilikte restoranı bir arada ben daha önce görmemiştim. Grease filminden fırlamış 60’lı yıllar Amerikan hamburgecisi, Kore mangalı, Vietnam restoranı, Lübnan, Çin mutfağı, Senegal mutfakları ve diğerleri (Rennes’de her yerde dönerci var, onu saymıyorum bile).

Oradan Place de Lices’e yönelin, eski bina Pazar yeri olarak kullanılıyormuş, ben gittiğimde ise Gourmet festivali vardı. Tam ne olup bittiğini anlayamadım ama mekanın bir kısmı televizyon yayını için ayrılmıştı. 4-5 tane kamera sürekli konuşan, bir yandan da malzemeleri hazırlayan aşçıyı çekiyordu. Eminim yerel pazar ürünleri satılırken çok keyifli bir mekan oluyordur.

Az daha aşağıya yürüdüğünüzde ise Saint Pierre de Rennes Katedraline varacaksınız. Taş Binalar, dar ve taş sokaklar arasında kalan katedral kendisini son ana kadar göstermediği için olsa gerek son derece görkemli duruyor.

Yolu takip edip daha da aşağıya inerseniz nehir kenarına varacaksınız. Nehir son derece pis, yeşil bir bulamaç şeklinde pek de akmadan duruyor. Sanıyorum bu yüzdedn sadece ufacık bir bölümünü görebiliyorsunuz, sonrasında üstü kapalı, hem çiçekçiler var bolca, hem de toplu taşımanın merkezi konumunda burası.  Sağlı sollu güzel binalar göreceksiniz, posta ofisinin ortasında kalan, bina içinden geçen yoldan ilerleyin, rengarenk boyanmış sokağa giriş yapacaksınız. Yolu dümdüz takip ederseniz solunuzda, eğer şanslı iseniz açık bulacağınız (ben yakalayamadım) kapalı pazar var.

Rengarenk Rennes, Rennes Gezilecek Yerler

Dilerseniz turu gara dönüp tamamlayabilirsiniz ama Rennes bir üniversite kenti ve özellikle “Students Night Out” olarak adlandırılan Perşembe akşamları çok hareketli. Sainte Anne meydanı ve çevresinde eğlenen gençlere katılmak mümkün.

Ekim 2013

Comment(1)

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir