1. Home
  2. Mekanlar
  3. Türkiye
  4. En Ucuza Uçak Bileti Bulmak İçin 5 Basit Öneri

En Ucuza Uçak Bileti Bulmak İçin 5 Basit Öneri

2

Artan hava yolu firmaları ve eklenen pek çok yeni rotayla seyahat özgürlüğü gün geçtikçe artıyor. Yapılan kampanya ve ucuz uçak bileti fırsatlarıyla yeni yerler keşfetmek ve zamandan kazanmak oldukça kolaylaşıyor. Ancak kimi zaman istenilen yere uygun fiyata bilet bulmak neredeyse imkansız oluyor. Pahalı bilet almamak için dikkat edilecek birkaç nokta bulunuyor.

Uygun bilet fiyatları ile seyahat etmek oldukça kolaylaşıyor. Bu nedenle bilet almadan önce biraz araştırma yapmakta fayda var. Bazen bir bileti yarı fiyatına bulmak mümkün olabiliyor. Bu fırsatları yakalayabilmek içinse çok zaman harcamaya gerek yok. Birkaç küçük detaya dikkat etmek yeterli oluyor.

Ucuza Bilet Bulmanın Püf Noktaları

Ucuza bilet1. Uçak bileti arama sitelerini kullanın

Ülkemiz içerisi veya uluslararası hizmet veren çok sayıda havayolu firması bulunuyor. Hepsine hızlıca bakmak çok zaman aldığından farklı kampanya ve fiyatları görme fırsatını kaçırmış olabiliyoruz. En uygun uçak bileti fiyatlarını sunan uçak bileti karşılaştırma siteleri hayatımızı çok kolaylaştırdı. Turna.com, Skyscanner, momondo, biletbayi.com bunlardan bazıları. Bu sitelere gideceğiniz yeri yazdığınızda onlarca havayolu firmasını kıyaslayıp size en uygun uçak biletini bulup getiriyor.

2. Havayolu firmalarının sosyal medya hesaplarını takip edin

Özellikle havayolu şirketlerinin sosyal medya hesaplarına göz atmak birçok fırsatı beraberinde getirebiliyor. Yalnızca sosyal medya üzerinden götürülen kampanyalar bile olduğunu hatırlamakta fayda var. Facebook ve Twitter bu açıdan önemli duyuru yerleri. Türk Hava Yolları, Pegasus, Borajet, Atlas Global ve SunExpress gibi ülkemizin en iyi havayolu firmalarını sosyal medyada takibe alın.

3. Biletinizi erken almaya çalışın

Gidilecek tarih belliyse, erkenden bilet almak uen ucuz uçak bileti bulmanın en kolay ve en basit yolu. Uçak bileti fiyatları uçuş zamanı yaklaştıkça ciddi şekilde yükseliyor. Erken rezervasyon yapın veya uçuş tarihiniz kesin ise biletinizi hemen alın. Promosyon olarak adlandırılan biletleri yakalama şansı her zaman var. Seyahatten 18-28 gün önceki fiyatlar en uygun fiyatlar olduğu biliniyor.

Ancak genelde satışa çıkarılan düşük fiyatlı biletlerin çok az olduğu ve reklamların çok da gerçekçi olmadığı biliniyor. Bunun nedeni aslında bu ucuz uçak bileti koltukların gerçekten oldukça hızlı satılıyor olması. Bu koltukların satışı sonrasında havayolu firması bir üst fiyata geçerek satışlara devam ediyor. Yeterli doluluk olmadığı takdirde düşük fiyat devam ediyor.

Ucuza uçak bileti

4. Hafta içi uçmayı tercih edin

Uçuş tarihleri esnekse, birkaç farklı günlere ve hatta saatlere bakmakta fayda var. Genel olarak tatil dönemlerinde ve Cuma günleri akşam saatleri oldukça yüksek olan uçak biletleri, bir gün önce veya sonrasında neredeyse %50 oranında düşüş yaşayabiliyor.

Haftanın en ucuz günü Pazar olarak öne çıkıyor. Bunu ikinci sırada Cumartesi izliyor ve Cumartesi günü fiyatlar Pazar gününe göre % 1.6 artıyor. Üçüncü sırada ise Çarşamba günü var. Bu nedenle özel günler ve tatil zamanları dışında mümkünse seyahat etmek, çok daha uygun bilet fiyatı yakalama fırsatı sunuyor.

5. Farklı havalimanlarını deneyin

turna uçak biletiHavayolu firmaları arasında büyük fiyat farklılıkları olduğu gibi, aynı şehirdeki farklı havalimanına yapılan uçaşların fiyatları arasında da büyük farklılıklar olabiliyor. Örneğin hemen her zaman Atatürk Havalimanından yapılan uçuşların ücreti Sabiha Gökçen Havalimanından yapılan uçuşlardan daha pahalıdır.

Eğer yurtdışına uçuyorsanız eynı şehirde olan daha uygun fiyatlı havayollarının olduğu havalimanlarına da göz atmayı unutmayın. Düşük fiyat veren havayolları bu limanları kullandığı için bunların bilet fiyatı daha düşük olabiliyor.

Uçak bileti fiyatları düştükçe ve vizesiz ülkeler sayıca arttıkça daha sık seyahat ediyor olacağız. Hem tatil fiyatlarının düşüklüğü, farklı kültürel dokusu ve güleryüzlü insanlarıyla vize istemeyen Asya ülkeleri iyi bir rota olabilir.

Comment(2)

  1. Birisi ucuz uçak bileti mi dedi? Yazar arkadaşımın bahsettikleri tamamen doğru, göz ardı edilmemesi gereken bilgiler. 🙂

  2. Nacizane benim fikrim uçuştan en az 1 ay önce uçak bileti satın alınmalı, ben genellikle biletbayisi.com üzerinden alarm kurarak uçak bileti avcılığı yapıyorum 🙂 uygun fiyatlı sınıflar uçakta açıldığı zaman hemen bana sms atıyorlar.

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir