1. Home
  2. Mekanlar
  3. Küba
  4. Güzel Kalpli İnsanların Ülkesi, Küba – 5; Santa Clara Gezilecek Yerler

Güzel Kalpli İnsanların Ülkesi, Küba – 5; Santa Clara Gezilecek Yerler

1

10/11/2011

Valley de los Ingenios; Santa Clara Gezilecek Yerler

Küba Gezisi Notları, Santa Clara Gezilecek Yerler, Valley de los IngeniosCasa’mızdan ayrılıp, Zeynep’le Elgin’i kahvaltı ettikleri lokantadan alıp Sancti Spiritus ve Santa Clara üzerinden Varadero’ya varacağımız yolculuğa başladık. Köle sistemi çerçevesinde yıllarca şeker üretmiş Küba, devrim sonrası Sovyetler Birliği dağalana kadar da, artık köle sistemiyle olmasa da şeker kamışı ve ondan üretilen şeker ülkenin en önemli gelir kaynağı olmuş. Artık çok daha fazlasını turizmden kazanıyorlar. Yolda uğradığımız Valley de los Ingenios da Unesco dünya mirasına alınmış eski bir şeker kamışı üretim tesisi ve bizim de hem yoldaki, hem Santa Clara gezilecek yerler listemizdeki ilk durağımız. Şeker kamışı yetiştirilen arazinin ortasında 45 metre yüksekliğinde, kalabalık ve sıcak nedeniyle tepesine çıkmadığımız çan kulesi yer alıyor. Bu kule hem köleleri takip etmek hem de gün başı ve sonunu çanla bildirmek için kullanılıyormuş. Biz eskiden toprak ve kölelerin sahibinin oturduğu evi ve elle çevrilen şeker kamışı öğütme değirmenlerinden birine ilgi gösterip kahvelerimizi içtik.

Küba Gezisi Notları, Santa Clara Gezilecek Yerler, Sancti Spiritus

Küba Gezisi Notları, Santa Clara Gezilecek Yerler, İnanılmaz LazanyaKöy yollarından geçerek ve eşsiz doğa manzaralarını izleyerek Sancti Spiritus’a vardık. Kent merkezini biraz dolaşıp merkezdeki bir otelde birer içecek aldık. Yolumuza devam edip Santa Clara’ya vardık. Hemen bir öğle yemeği yemek istedik. Meydanın kenarındaki hareketli gözüken pizza restoranına daldık. İngilizce bilen olmadığından biraz zorlanarak verdik siparişlerimizi. Çorba, pizza ve lazanya, kişi başı 10CUCa tam bir rezalet. Çok çok aç olmamıza rağmen hiçbirimiz hiçbir yiyeceği bitiremedik. İnsanların bu tip şeyleri yemeğe bu restorana gidiyor olduklarına, o restoranın bu yemekleri servis edebiliyor olmasına hala hayret ediyorum. Yemek sonrası tek temennimiz vardı, en kötü yemeğimizi yemiş olmak.

Che Mozolesi; Santa Clara Gezilecek Yerler

Küba Gezisi Notları, Santa Clara Gezilecek Yerler, Che AnıtıBağımsızlık savaşı Santa Clara’da sonlanmış, buraya gelmemizin nedeni de bu. Savaşın bittiği bu noktada Che’nin mozolesi var. Bu seyahat öncesi Che’nin savaş anıları kitabını okumuştum. Santa Clara’da trene Molotof kokteylleri attıklarını, yangın nedeni ile treni terk edenleri kolaylıkla avladıklarını, çıkmayanların ise yangın nedeniyle giderek yükselen sıcaklıktan öldüklerini yazmıştı. Mozolenin arkasına yerleştirilmiş şık müzeyi gezdik. Che’nin fotoğrafları, kullandığı eşyalar, hatta bu karizmatik adamın devrim sonrası Maliye bakanlığı yaparken basılan Che imzalı paralar vardı. Bu Arjantinlinin ülkesi Küba’yı birleşmiş milletlerde gerilla kıyafeti ile temsil ederkenki fotoğrafını görünce hayranlığımız bir kat daha arttı. Mozolenin yanında purolarımızla poz vermeden elbette terk etmedik Santa Clara’yı.

Varadero öncesi son durağım yol üzerinde çok şık bahçeli bir kafeterya oldu. Mojito içmek güzeldi ama ilginç olan kahve ağacı görmemizdi. Ufak, ikili toplar bu bitkinin meyvesi, mevsimi değildi ama iyice kızarınca toplanıp, içerisindeki çekirdekler kurutuluyormuş.

Küba Gezisi Notları, Santa Clara Gezilecek Yerler, Che Anıtı YanındaGece vardık Varadero’ya ve gene çok şık bir evde konaklattılar bizi. Akşam yemeği için El Torro adındaki et lokantasına gittik. Aslında Küba’da bu tip et yememekti tercihim değil ancak fiyatları çok çok makul olunca ‘steak’ yeme fırsatını kaçırmamaya karar verip mızıkçılık yapmadım. Ben hariç herkes çok memnun kalktı. İstediğim T-Bone hem çok ince idi hem de çok kurutularak pişirilmiş. Ama iki kişi 38CUC’luk hesap çok uygundu.

 

Comment(1)

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir