1. Home
  2. Mekanlar
  3. Türkiye
  4. Havalimanında Araç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gereken 7 Şey

Havalimanında Araç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gereken 7 Şey

4

Havalimanında araç kiralamak bir çok gezginin tercih ettiği gezme yöntemlerinden birisi. Özellikle zamanı kısıtlı aile veya kalabalık arkadaş grupları için araç kiralamak oldukça ekonomik. Araç kiralarken dikkat edilmesi gereken birçok husus var. Anlaşma maddelerini iyi incelemek ve şartları gözden geçirmek gerekiyor. Yolculuk esnasında ve sonrasında herhangi bir sorunla karşılaşmamak için bu kontrollerin önemi büyük.

Oto-Kiralama

Kiraladığınız araçla ilgili sonradan canınızı sıkan bir durum yaşamamak için dikkat etmeniz gereken noktaları bir araya getirdik.

Havalimanında Araç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1. Yakıt Seviyesini Kontrol Edin

Kiralanacak aracın yakıt seviyesinin kontrolü ilk yapılacak işlerden. Bazı firmalar yakıtı olduğundan farklı seviyede göstererek müşteriye araç teslim edebiliyor.

2. Klimayı Test Edin

Kış aylarında ısınma, yaz döneminde ise soğutma için kullanılan klimalar bazı kiralanan araçlarda sorun haline gelebiliyor. Kiralık otoyu teslim almadan önce belirli bir süre çalıştırarak klimayı test etmek sonradan yaşanacak sıkıntıları önlemek için yeterli.

3. Tüm Fonksiyonlara Göz Atın

Havalimani-Arac-KiralamaAracın her türlü fonksiyonunun çalıştığından emin olmak için hızlı bir check list yapmak çözüm olabilir. Yağ, cam sıvısı, fren hidroliği gibi detaylar baştan kontrol edilirse ileride yaşanabilecek sorunların kaynağını bulmada da yardımcı olabilir.

4. Hasarları Not Edin / Ettirin

Kiralık araçla yola çıkmadan önce aracın kaportası başta olmak üzere tampon ve çevresine hızlıca göz atın. Bunları not ettirmek aracı teslim ederken işinizi kolaylaştırıyor. Önceden var olan hasarları ödememek için bu oldukça önemli.

5. Aracın İçi De Dışı Kadar Önemli

Kiralanacak araç ile ilgili kontrol aracın içiyle sınırlı kalmamalı. Aracın içinde de hasar ve leke kontrolü yaparak, sigara kokusu dahil olmak üzere tüm detayları not ettirin. Sigara içmekten hoşlanmıyorsanız en baştan aracı değiştirebilirsiniz.

6. Kusursuz Müzik Deneyimi İçin Kontrol Şart

Kiralık otoyla yapacağınız seyahatte sizi rahatlatacak en önemli unsurlardan biri müzik keyfi. Radyo, CD çalar, USB benzeri tüm aygıtların çalışır halde olduğundan emin olun. Birkaç dakikalık deneme yaparak kendinizden emin bir şekilde yolculuğa başlayın.

7. Emniyet Kemeri Hayat Kurtarır

Sabiha-Gokcen-Arac-KiralamaTrafikte güvenliği sağlayan emniyet kemerlerinin kontrolü can alıcı noktalardan. Kemerlerin kullanım kolaylığı ile herhangi bir hasar ve yıpranma olup olmadığı kontrol edilecekler arasında. Koltuk ve emniyet kemeri arasında bir ayarsızlık hissedilse dahi farklı bir araç tercih edilerek sorun ortadan kaldırılabilir.

İster bildiğiniz bir yerde, Antalya Havalimanı araç kiralama yapın isterseniz de Bodrum havalimanı araç kiralama yapın fark etmez; nerede olursanız olun, ister yurtiçi isterse de yurtdışı araç kiralamadan önce dikkat edilmesi gereken noktaları aklınızda tutun. Tüm kontrolleri daha önce yapılmış da olsa, yola çıkmadan önce kullanacak kişi tarafından yapılacak küçük bir kontrol sorunları önlemeye yetiyor. Güvenli ve keyifli seyahatler!

Comment(4)

  1. Özet halinde güzel bilgiler sunmuşsunuz. Bir ekleme de ben yapayım. Kimi firma dolu depo teslim eder ve bu benzin fiyata dahil edilir. Kimisi ise teslim ettiği kadar benzinle geri gelmesini ister. Bu gibi detayları aracı teslim almadan önce detaylıca konuşmakta fayda var.

  2. Gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında çokça araç kiraladım. En önemlisi aracın sigortası ve teslim alırken üzerinde hasar olup olmadığına dikkat etmeniz diye düşünüyorum.

  3. Özellikle sigorta konusunu iyi araştırın. Bazı durumlarda sigortanın kapsamı dar olabiliyor. Kaza durumunda sorun olmasın.

  4. Bence en önemli güvenlik kontrollerinden biriside lastiklerdir. Genelde hep gözden kaçar. Özellikle yağmurlu hava iklimlerine sahip ülke/şehirlerde araç kiralarken mutlaka lastikleri kontrol edin. Genelde araç kiralama firmalarında genel bakım yapılsa dahi araç lastikleri değiştirilmez. Yıpranmış araç lastikleri ise kazaya davetiye çıkarır.
    Saygılar.

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.