1. Home
  2. Mekanlar
  3. Yazı Ayrı Kışı Ayrı Güzel İki Güzel Şehrimiz

Yazı Ayrı Kışı Ayrı Güzel İki Güzel Şehrimiz

0

Hepimiz yurtdışına çıkmayı çok isteriz. En büyük hayallerimizdendir. Peki ya kendi ülkemizdeki güzellikleri görmek? Bence ilk etapta kendi güzel ülkemizde gezmeliyiz. Özellikle de ucuz uçak bileti bulursak, bu geziler daha keyifli bir hale gelecektir. Ülkemiz dört mevsimi yaşamasıyla bilinir. İstanbul’dan tutun İzmir’e kadar birçok farklı güzel metropol şehrimiz vardır. Buraların hem tarihi hem de doğal güzellikleri insanı mest eder. Bugünkü yazımızda sizlere yazı ayrı kışı ayrı güzel 2 müthiş kentimizden bahsedeceğiz. Ama öncelikle ucuz uçak bileti nasıl bulabiliriz ona bakalım.

Ucuz uçak bileti bulmak için öncelikle erken rezervasyon fırsatından yararlanabiliriz. Örneğin Temmuz’da yapacağımız gezinin biletini aylar önce ayırtarak indirimden faydalanmamız mümkün. Bunun dışında uygun fiyatlı havayollarını takip etmek indirim ve kampanyalardan faydalanmak da bütçenizi koruyacaktır.

Şimdi gelelim Türkiye’nin en güzel kentlerinden biri olan İzmir’e. Uygun fiyatlı İzmir uçak bileti aldıktan sonra sıra geliyor gezi planlaması yapmaya. Gezi planlaması hem zaman hem de bütçe kontrolü için önemlidir. Bunu asla atlamayın. Gelin önemli noktaların üstünden beraber geçelim:

  • Öncelikle ziyaret edeceğiniz kentte nerelere gitmek istediğinize karar verin
  • Bu kentle alakalı seyahat tavsiyelerini ve kontrol edin
  • Varış noktanızı araştırın
  • Yapmanız gerektiğini düşündüklerinizi ayarlayın.
  • Kesinlikle gidilmesi gereken yerleri ve yapılması gereken etkinlikleri seçin. Sizi heyecanlandıran, meraklandıran, heveslendiren şeyleri planlayın.
  • Bir rehber kitap satın alın. Seyahat rehberi bölümüme göz atın. Sadece rehber kitaplarda bahsedilen mutlaka görülmesi gereken yerleri seçmeyin. Görmeniz gerekenleri seçin. Ayrıca bu tip yazılardan ve forumlarla topluluk web sitelerinden yardım alabilirsiniz. Tüplü dalış, şaraphane tadımları vb. gibi yapmak istediğiniz belirli şeyler için hem fiyatları hem de etkinlikleri inceleyin. Ucuz uçak bileti seçerken etkinlikleri de önceden rezerve ederseniz bütçenizi korumuş olursunuz.
  • “Mutlaka görülmesi gereken” yerlerle alakalı olarak ulaşımınızı planlayın. Bir ilçeden diğerine gitmek ne kadar sürer? Bu aktiviteleri yapmak için ne kadar zamana ihtiyacınız var? Tüm favori yerlerinizi görmek için yeterli zamana sahip misiniz? Tren mi, otobüs mü yoksa taksi mi kullanacaksınız?
  • Bir başka iyi fikir de Turizm Bakanlığının ya da belediyenin web sitesini ziyaret etmek ve halihazırda yapmak istediğiniz aktiviteleri içeren bir rehber unup sunmadıklarını görmek. Son olarak çantanızı ayarlayın. 2 çift ayakkabı alın. Kendinize mutlaka yanınıza almanız gerekenlerin bir listesini çıkarın.

Şimdi gelin İzmir’de nereleri görmemiz gerektiğine beraber bakalım:

Asansör: Asansör, İzmir’in en önemli turistik mekanlarından biridir ve Karataş Meydanı’nda bulunur. 1907 yılında bir zengin tarafından, dağlık alanlarda ve yüksek tepelerde yaşayanların evlerine ulaşmasını kolaylaştırmak için yaptırılmıştır. Bu asansör şehrin manzarasını harika bir biçimde ayaklarınızın altına sermektedir.

Saat Kulesi: İzmir Konak Meydanı’nda yer alan bu tarihi yapı kentin simgesidir. Saat Kulesi’nin tepesinde Alman İmparatoru II. William tarafından hediye edilen antika bir saat vardır. Kule, 1901 yılında Sultan II. Abdülhamid’in o zamanki Osmanlı İmparatorluğu’nda iktidara gelişinin 25. yıldönümünü kutlamak için inşa edilmiştir.

Kadifekale: Kadifekale, İzmir’in göz alıcı turistik mekanlarının başında gelen antik kalelerden biridir. Buradan İzmir Körfez manzarasını fotoğraflayabilir, temiz hava alabilirsiniz.

Efes Antik Kenti: Efes, MÖ 6000 yıllarına dayanan antik bir kenttir. Yunanlılar tarafından kurulmuştur. Birçok tarihi ev ve devasa bir arkeolojik tiyatroya ev sahipliği yapmaktadır. Efes Şehri

Efes, MÖ 6.000 yıllarına dayanan antik bir şehir olan Yunanlılar tarafından kurulmuştur. Birçok tarihi yer ve devasa bir arkeolojik tiyatro yer alır. Antik kent, St. John Kilisesi, Celsus Kütüphanesi ve Artemis Tapınağı gibi birçok tarihi esere ev sahipliği yapmaktadır.

Çeşme: İzmir’in en ünlü tatil beldesidir. Özellikle Alaçatı her yıl yerli ve yabancı turistlerin akınına uğramaktadır. Öyle ki bazı akşamlar sokaklarda yürümek bile neredeyse imkansız olmaktadır.

Kemeraltı Çarşısı:  Tarihi çarşı, kafelere, aklınıza gelebilecek veya isteyebileceğiniz hemen hemen her şeyi satan dükkanlara, esnaf atölyelerine, camilere, çay bahçelerine ve sinagoglara ev sahipliği yapmaktadır.

Hisar Camii: Hisar Camii, İzmir’in Kemeraltı çarşısında yer alan tarihi bir mekandır. 1597 yılında inşa edilmiştir ve İzmir’in en büyük camisidir.

Agora: İzmir’de kaçırılmaması gereken bir diğer tarihi mekan Agora Açık Hava Müzesidir. Agora geçmişte İpek Yolu üzerinde önemli bir duraktı.

Bu arada İzmir’e gitmişken “söğüş” yemeyi sakın unutmayın! Kemeraltı lezzet haritası yol gösterici olacaktır.

İstanbul’da Nereleri Gezmeliyiz?

Şimdi gelelim Türkiye’nin en çok ziyaretçi alan harika kentine: İstanbul. Aslında İstanbul’da yapılacak çok şey var. Kendi kendinize sokaklarda kaybolarak gezmek bile başlı başına günlerinizi hatta haftalarınızı alır. Bu nedenle İstanbul’a ilk kez gidiyorsanız öncelikle nerelere uğramanız gerektiğinden kısaca bahsedeceğiz:

Galata Kulesi: Galata Kulesi, özellikli coğrafi konumu ve muhteşem mimarisi ile İstanbul’un en önemli turistik noktalarından biridir. Kulenin tepesine çıkanlar harika bir boğaz manzarası görecekler.

Gülhane Parkı: Topkapı Sarayı’nın bitişiğindeki Gülhane Parkı’ndaki güzel bakımlı bahçelerin keyfini çıkarabilirsiniz. “Gül evi” anlamına gelen Gülhane, yemyeşil ağaçların altında kıvrılan geniş patikaları, gül sergileri ve çiçek bahçeleri ile sizi mutlu ediyor.

Galata Köprüsü: Haliç’i kapsayan Galata Köprüsü, İstanbul’un Karaköy bölgesini (antik Galata) ve şehrin Eminönü semtini birbirine bağlar. Sokak lezzetlerini tatmak için birebirdir.

Kapalı Çarşı: İstanbul’un hareketli pazaryerlerinin başında Kapalı Çarşı yer alır. İstanbul’un bir diğer büyük pazarlarından diğeri de zengin baharat çeşitleri, kuruyemişler, geleneksel tatlılar ve şekerlemeler bulabileceğiniz Mısır Çarşısıdır. Bu çarşılar İstanbul Uçak bileti alarak gezmeye değecek kadar güzel bölgelerdir.

Ayasofya: Kiliseden camiye dönüşen bu muhteşem eser dünyanın en büyük mimari başarıları arasında yer alıyor.

Topkapı: Topkapı Sarayı İstanbul’dayken kaçırmayı göze alamayacağınız bir eser. Dört yemyeşil avlunun çevrelediği bu köşkler kompleksi, neredeyse yarım yüzyıl boyunca padişah nesillerinin başlıca ikametgahı olmuştur.

Yerebatan Sarnıcı: Yerebatan Sarnıcı, Bizans mühendisliğinin enfes bir eseridir. Bu alan, bir zamanlar Bulgaristan’dan İstanbul’a su kemerleri ile içme suyu getiren muhteşem bir yeraltı sarnıcıdır.

Dolmabahçe Sarayı: Dolmabahçe Sarayı tek kelimeyle büyüleyici bir mimari eser. Buradaki Saray 600 metre uzunluğunda en az 285 oda ve 43 salon içeriyor. 1856’da Sultan Abdülmecit tarafından, temel olarak gerileyen Osmanlı İmparatorluğu’nun gayet iyi gittiğini kanıtlamak için inşa edilmiştir.

Kariye Cami: Kariye Camii eskiden Orta Çağ Rum Ortodoks Kilisesiydi. Bu mimari eser şehrin batı kesiminde Erdinekapı’da yer alır. Müzeye dönüştürülmüş bu kilisenin içini süsleyen Bizans dönemine ait sanat eserleri görülmeye değer.

Rumeli: Boğaz’ı koruması amacıyla kullanılan Rumeli Kalesi 15. yüzyıldan kalmıştır. Osmanlı Padişahı II. Mehmed tarafından yaptırılan yapı, farklı büyüklüklerde bir dizi kuleden oluşmaktadır.

Haliç: Yabancılar tarafından “Golden Horn” olarak bilinen Haliç de mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisidir. Bu korunaklı liman, Yunan, Osmanlı, Roma ve Bizans İmparatorluklarına koruma sağlamakla ünlüdür. Bölgeye havadan bakıldığında, giriş boynuz şeklinde görünür adını da buradan alır.

Hem İstanbul’u hem de İzmir’i size tanıttık, mutlaka görmeniz gereken güzel destinasyonlardan bahsettik. İstanbul uçak bileti ve İzmir uçak bileti alarak bu güzel bölgelere ziyaret düzenleyebilir, kendi tarihimizi de yakından deneyimleyebilirsiniz.

tags:

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir