1. Home
  2. Mekanlar
  3. Seyahate Hazırlanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Seyahate Hazırlanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

0

Tatile veya seyahate giderken planlama yapmanız şart. Plansız bir seyahat size olmadık işler çıkarabilir. Seyahat planı yapmanız bütçenize büyük katkı sağlamak ile birlikte farklı alanlarda da katkı sağlar. Öncelikle bilmeniz gereken şey tam olarak neyi istediğinizdir. İstediğiniz doğa ile iç içe huzurlu sakin bir tatil mi? yoksa kalabalık ve eğlence hayatı sürekli aktif olan hareketli bir tatil mi?

Erken rezervasyon yaptırmak bütçeniz açısından her zaman yapılması gereken en önemli kuraldır. Ama burada önemli bir detayı unutmamak gereklidir. Oda seyahat planı yapacağınız yer hakkında bilgi edinmeniz. Çünkü her şehrin her mevsimi farklı güzelliklere sahiptir. Bazı şehir ve ülkelere sadece belirli aylarda gittiğiniz zaman tüm güzelliklerinden yararlanabileceğiniz yapıları vardır. Bu yüzden önce hangi ayda hangi ülke ve şehirlere gidilmesi gerektiği konusunda araştırma yapmalı ve en uygun uçak biletini bulmalısınız. Önce en uygun uçak bileti alıp sonra seyahat planınızı yaparsanız hüsran ile sonuçlanabilir. Beklentinizi karşılaması adına gitmek istediğiniz yerlerin listesini yaparak hangi mevsimde gidilmesi gerekiyor bildikten sonra uçak bileti arayışına girebilirsiniz.  Örnek vermek gerekirse; Trabzon’a gidilmesi gereken mevsimler ilkbahar ve yaz mevsimlerdir. Bir doğa harikası olan Trabzon’a gitmek için tarihinizi önceden planlayıp Trabzon uçak bileti satın alarak gidebilirsiniz. Bu örneğe istinaden gidilebilecek yerler hakkında bilgi sahibi olmak için mevsimsel özelliklerini bilmeniz önemlidir.

Vize Problemine Karşı Seyahat Programı

Yurt dışı seyahati için biletinizi almadan önce kesinlikle bilmeniz gereken vizenizde bir sorun olup olmadığıdır. Ve gitmeyi istediğiniz ülkenin vize isteyip istemediğidir. Eğer ülke vize istiyorsa 4-5 ay önceden planlamanız gerekebilir. Eğer vize istemeyen bir ülke ise sorun yok. Seyahat planlaması vize isteyen ülkeler için çok önemlidir. Çünkü vize işinizi halledene kadar en uygun uçak biletine sahip olabilirsiniz.

Bunun yanında uçak bileti satın alırken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlara dikkat ederek seyahat programınızı sorunsuz geçirebilirsiniz. Almış olduğunuz uçak biletinin gidiş-dönüş saatlerinin seyahatinizi etkileyeceği gibi lokasyonları da direkt etkiler. Seyahatinizi sorunsuz geçirdiğiniz zaman tatiliniz mutlu başlar.

Bu sebeple biletinizde yazan uçuş saatinizi mutlaka 4 5 defa kontrol etmelisiniz. Örneğin; İstanbul Bakü uçak bileti satın aldınız ve saatlerini karıştırdıysanız uçağınız kaçtı ya da daha kalkmasına çok var ise yine de sizi strese sokacaktır. Bu gibi durumların yaşanmaması için kontrol çok önemlidir. İstanbul bakü uçak bileti alarak tatilinizi en güzel şekilde geçirebilirsiniz.

Otel Seçimi

Otelinizi ihtiyaçlarınız ve talepleriniz doğrultusunda seçersiniz. Bu tamamen sizin tatili ne şekilde geçirmek istediğiniz ile alakalı bir durumdur. Örneğin oteli sadece konaklama amaçlı kullanacaksınız çok fazla lüks ve pahalı olmasına gerek yok diyorsanız daha uygun oteller seçebilirsiniz. Eğer yemek öğünlerinizi otelde gerçekleştirmek istiyor ya da daha geniş kapsamlı bir hotel olsun istiyorsanız bu doğrultuda otel seçimi yapabilirsiniz. Kişi sayısına göre rezervasyon yaptıracağınız oteller ile beklentinizi karşılaması oldukça önemlidir. Seyahatinizi doğrudan etkileyen otel seçimleri tatilinizi mutlu geçirmeniz için oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra konaklayacağınız otelin konumu, manzarası, restoranları, ulaşım imkânı, spa ve hamam gibi aktiviteleri tatil keyfinizi en üst düzeye taşır.

Ayrıca tatil yapacağınız yerler hakkında bilgi sahibi olmanız tatiliniz sırasında gezilebilecek yerleri biliyor olmanız sizi gittiğiniz yerleri gezip görme imkânı tanır. Trabzon uçak bileti satın aldığınızda aynı zamanda Trabzon’da gezilecek yerleri tadılacak lezzetleri bilir ona göre bir Trabzon turu düzenlersiniz.

Rotanızı Bilin

Seyahat planı yaparken dikkat edilmesi gerekenler arasında yerini alan hotel konumunda rota belirlemek sandığınızdan da önemli bir konudur. Nereye seyahat edeceğinizi belirlediniz, gideceğiniz yerler hakkında bilgi edindiniz, otelinizin rezervasyonunu yaptırdınız hepsi iyi hoş ama kaldığınız konuma ait mutlaka gidilmesi gereken yerleri yani rotaları belirlemedikten sonra yani gittiğiniz şehir ya da ülkeyi keşfe çıkmadıktan sonra tatiliniz yarım kalmış gibi olacaktır. Gitmeyi planladığınız yer ile ilgili genel bilgiye internetten yardım alarak ulaşabilirsiniz. Açıklayıcı bilgiler sayesinde gitmeyi planladığınız yer için her detaya ve bilgiye sahip olursunuz.

Görülecek ve Gezilecek Yerleri Önceden Planlamak Önemli

Tatilinizi yapmayı planladığınız yerin konumu hakkında ve bu konumda bulunan yerler hakkında artık çok kolay bir şekilde bilgilere sahip olabilirsiniz. Gideceğiniz şehrin en lezzetli restoranından en ünlü mekânına eğlence merkezlerinden en iyi tatlıcılarına hatta fırınlarına kadar birçok bilgiye gitmeden ulaşmanız mümkün. Bunların yanı sıra turistik aktivitelerine tarihi yerlerine kadar birçok mekânı daha gitmeden fotoğraflardan görebiliyor açıklama ve yorumlardan bilgi sahibi oluyorsunuz. Geriye bir tek bilet alıp gitmek kalıyor.

Seyahate Hazırlanırken

Seyahate karar verdiğiniz zaman tüm bilet otel rezervasyonu rota gibi işleri hallettiğinizde sıra bavul hazırlama sürecine geliyor. Bavul hazırlamada özellikle sizin için önemli olan eşyaların bir listesinin olması gerekiyor. Bunların başında Pasaport, kimlik, vize, cüzdanınız, para, bilet gibi bunlar olmadan tatile çıkamayacağınız dökümanlar. Bu listenin tamamını 2 3 defa kontrol etmenizde fayda var. Seyahate çıkacağınız yerin iklim şartlarına ve gideceğiniz mevsimin havasına göre kıyafet almanız son derece önemlidir. Seyahatinizin üşüyerek ya da sıcaktan bunalarak geçirmemek için mutlaka mevsimine göre kıyafet seçimleri yapmalısınız. Gideceğiniz yer neresi olursa olsun üstünüze giymek için uzun kollu bir üst ya da yağmurluk tarzı bir ceket almanız son derece önemlidir. Böylelikle her hava koşuluna göre hazırlıklı olmuş olursunuz. Bu durumda tatilinizi olumsuz etkilemez. Bavulunuzu hazırlarken giymeyeceğiniz eşyaları belki giyerim diye koymayın sadece size yük olur. Koyduğunuz eşyaların yer kaplamaması adına düzgün bir şekilde katlamanız yer açısından size avantaj sağlar.

Spontane Gelişen Durumlar

Herkese göre olmasa da spontane gelişen olaylar ve tatiller bazen çok güzel ve unutulmaz anılar yaşamanıza neden olabiliyor. Aniden gelişen iş seyahatleri, hasta ziyaretleri, araya giren özlemler gibi durumlar spontane tatilleri beraberinde getirir. Ve bu tatiller size farklı maceralar yaşatabilir. Bu gibi durumlar için her zaman hazırlıklı olmakta ya da hızlı bir şekilde hazırlanabilmek çok önemlidir. Spontane tatillerin ve seyahatlerin en çok gençler tarafından gerçekleştirildiğini söyleyebiliriz. Tabi ki buna ani gelişen iş toplantı seyahatlerini katmıyoruz. Spontane tatiller veya seyahatler özgür yaşamın bir parçasıdır. Organize, planlı ve disiplinli yaşamanın hayatınızda çok ayrı bir yeri olduğu gibi bazen spontane yaşayarak anın ve hayatın tadını çıkarmayı denemelisiniz. Bu size heyecan ve eğlence verecektir.

Bütçenize Göre Seyahat Planı

Seyahate başlamadan önce tüm gereken periyodları yerine getirdiniz. İndirimli biletinizi aldınız ya da uygun fiyata otel rezervasyonu yaptırdınız tüm bunların haricinde yolda veya gideceğiniz yerde karşılaşabileceğiz durumlar seyahat bütçenizi aşmanıza sebep olabilir. Bu yüzden iyi bir şekilde planlanmamış bir tatilde bu sürprizlerin yaşanması olası bir durumdur. Her bir ayrıntısını düşündüğünüz ve planladığınız seyahatinizde ekstra masrafların çıkmasının olasılığı oldukça düşüktür. Bütçenize göre yapacağınız seyahat planı için her zaman yine bütçeniz doğrultusunda yanınızda planladığınızın daha fazlasını yanınıza almanızı öneririz. Böylece bilmediğiniz şehir ve ülkelerde sıkıntılı bir durum yaşamamış olursunuz.

tags:

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir