1. Home
  2. Mekanlar
  3. Laos
  4. Laos Gezilecek Yerler; Laos – Kamboçya – Vietnam Gezisi Notları 1

Laos Gezilecek Yerler; Laos – Kamboçya – Vietnam Gezisi Notları 1

0

26.01.2015

Laos - Kamboçya - Vietnam Gezisi Notları, Laos Gezilecek Yerler, Uçaktan LaosGezimiz Mavişehir’den saat 14:00 Havaş servisine binerek başladı. Saat 15:00’te grup iç hatlar gidiş terminalinde buluştu, check-in işlemlerimizi yaptırıp bizleri İstanbul’a götürecek uçağa bindik. Grubumuz 50’li yaşların üzerinde olan 20 bayan ve 7 erkekten oluşuyordu. İlk defa bu gezide seyahatten 1 hafta önce tur şirketi katılımcıları davet ederek bir brifing verdi, rehberimizle tanıştık, bilgilendik ve seyahat öncesi birbirimizi tanıma imkanı bulmuş olduk. İstanbul’da pasaport kontrolünden geçtikten sonra bizleri Bangkok’a götürecek THY uçağına bindik. Muhtemelen sömestr tatili olması nedeniyle uçak tıklım tıklım dolu idi ve bu nedenle oldukça rahatsız bir yolculuk yapmak durumunda kaldık.

27.01.2015

Laos - Kamboçya - Vietnam Gezisi Notları, Laos Gezilecek Yerler, Balıklar PişerkenSabah saat 10:00 civarında Bangkok havalimanına indik (Türkiye ile saat farkı 5 saat). Pasaport kontrolünden geçtikten ve bavullarımızı aldıktan sonra tekrar gidiş katına çıkıp Luang Prabang (Laos) uçuşu için Thai havayollarına check-in yaptık. Tekrar pasaport kontrolünden geçip uçağa bindik ve 1,5 saatlik bir uçuş sonrası saat 14:00 civarı Luang Prabang havalimanına indik. Her ne kadar THY ile Thai havayolları aynı grubun (Star Alliance) üyesi olsa da, anlayamadığımız bir nedenden, söz konusu bu uçuş için check-in işlemlerini Türkiye’den yaptırmamız mümkün olamadığından Tayland’a giriş – çıkış yapmak zorunda kaldık. Luang Prabang havalimanı çok küçük. Havalimanındaki programdan günde sadece 4-5 uçak geldiği anlaşılıyordu. Tur şirketi tarafından önceden ayarlanmış olmasına rağmen Laos vize işlemlerimiz epeyce sürdü. Bavullarımızı aldıktan sonra yerel rehberimizle buluştuk ve otobüsümüze binerek Laos gezilecek yerlerini gezmeye başladık.

Laos Gezilecek Yerler; Kunang Si

Laos’ta hava sıcaklığı 30 derece civarı. Doğrudan Kunang Si şelalelerine gittik. Yemyeşil bir doğa ve kocaman ağaçlar içerisindeki bu şelale birkaç kademeden oluşuyor. Bazı kısımlarında göletler oluşmuş, insanlar yüzüyordu. Şelale sahası içerisinde bir de ayı parkı mevcut; birkaç adet siyah ayı görme imkanımız oldu.

Laos - Kamboçya - Vietnam Gezisi Notları, Laos Gezilecek Yerler, Kunang Si Şelalesi 1

Laos - Kamboçya - Vietnam Gezisi Notları, Laos Gezilecek Yerler, Kunang Si Şelalesi 2

Laos - Kamboçya - Vietnam Gezisi Notları, Laos Gezilecek Yerler, Kunang Si Şelalesi 3

Laos - Kamboçya - Vietnam Gezisi Notları, Laos Gezilecek Yerler, AyılarŞelale dönüşü otelimize giderken, otobüsle gidemeyeceğimiz, zira orada otobüsün manevra yapamayacağı, söylendi ve bu nedenle, kasasına 4 sıra koltuk yerleştirilmiş ve üzerine tente yapılmış kamyonetlere bindik. Gerçekten de otelin önündeki sokak sadece 2 aracın yan yana geçebileceği genişlikte idi ve arada park etmiş araçlar da olduğundan otobüsün girmesi mümkün değildi. Laos konaklamasını yaptığımız Muang Thong Hotel bahçe içerisinde, ortadaki yüzme havuzunun etrafına yapılmış 2 katlı, oraların tipik mimarisine uygun, binalardan oluşan bir kompleks.

Laos Yemekleri

Laos - Kamboçya - Vietnam Gezisi Notları, Laos Gezilecek Yerler, Laos Gece Pazarı YolundaOdalarımıza yerleşip biraz dinlendikten sonra akşam yemeği için nehir kenarında, setler halindeki bir açık hava restoranı olan Dien Sabai’ye gittik ve yerel mutfakla tanışmaya başladık. Hindi Çini bölgesi uzun süre Fransız sömürgesi olduğundan olsa gerek, sofraya önce baget ekmek ve tereyağı, arkadan da patates kızartması geldi (bu ritüel daha sonra gittiğimiz bütün restoranlarda da aynen devam etti). Soğuk yerel bira (Bier Tao) ile patates iyi gitti doğrusu (büyük şişe bira yaklaşık 2-2,5 Dolar civarı). Laos – Kamboçya – Vietnam gezisinde, Çin’de olduğu gibi yuvarlak masa ve döner tabla olayı ile hiç karşılaşmadık. Yiyecekler 4’er kişiye bir servis olmak üzere sıra ile getiriliyor. İlginç olan, pirinç ve menüde varsa salatanın, sonlarda gelmesi idi. En sonda da mutlaka meyve yeniyor. Götürüldüğümüz kalitedeki restoranlarda çubukla beraber çatal bıçak kaşık hep vardı. Bu mevsim oraların kurak mevsimi olduğundan nehir seviyesi çok düşmüştü. Muson yağmurları döneminde birkaç metre yükseliyormuş. Bu nedenle nehir kenarındaki yerleşimler hep yüksekte. Yemek sonrası merdivenleri inip nehir seviyesine geldik ve oradaki kamış köprü üzerinden karşı kıyıya yürüyerek geçtik. Karşı kıyıdaki sokaklarda kurulmuş Laos gece pazarında biraz oyalandıktan sonra, orada beklemekte olan kamyonetlerimize binerek otelimize döndük ve uykusuzlukta bitap bir şekilde kendimizi yatağa attık.

Laos - Kamboçya - Vietnam Gezisi Notları, Laos Gezilecek Yerler, TapınaklarLaos Hakkında Genel Notlar

Laos, Çin Hindi yarımadasının ortasında, denizle bağlantısı olmayan bir ülke. Nüfusu 6,5 milyon civarı, başkenti Vientiane, yönetim şekli tek partili sosyalist cumhuriyet. Ülkenin resmi adı Laos P. D. R. (People’s Democratic Republic) olsa da ülkeyi ziyaret edenlerin bu ismin Laos Please Don’t Rush olduğunu savundukları söyleniyor. Burada olaylar çok yavaş seyrediyor, bu nedenle sabırlı olmak gerekiyor. Ülkenin %70’i ormanlarla kaplı, halkın %90’ı tarımla uğraşıyor. Laos para birimi Kip; 1 Dolar yaklaşık 8.000 Kip ediyor. Fakir bir ülke olmasına rağmen halkı çok güler yüzlü ve tok gözlü. Dilenen insan görmedik desek yeridir. Verirseniz alıyorlar ama eteklerinize yapışıp istemiyorlar. Bütün binalar bahçe içerisinde, bitişik nizam yok, en fazla 2 katlı. Şehir merkezi dışındaki binalar, sık yaşanan sel olayları nedeniyle, direkler üzerine yapılmış. İlgimizi çeken bir konu, ortalıkta kuş dahil hiçbir yabani hayvan görememiş olmamızdı. Kırsal kesimde gördüğümüz mandalardan başka hayvana rastlamadık.

28.01.2015

Laos Gezilecek Yerler; Kent Merkezi

Sabah kahvaltı sonrası Laos gezilecek yerlerine, şehir içerisindeki gezimizle başladık. Önce Wat Sene, arkasından Wat Xieng Thong, Wat Aham ve Wat Mai tapınaklarını gezip oradan eski kraliyet sarayını ve saray müzesine geçtik. Saray ve müzesindeki sadelik bizleri çok etkiledi. Öğle yemeğimizi bir Belçikalı’nın işlettiği lokantada aldıktan sonra Mekong nehrinde bir tekne turuna çıktık.

Laos - Kamboçya - Vietnam Gezisi Notları, Laos Gezilecek Yerler, Saray Müzesi

Laos - Kamboçya - Vietnam Gezisi Notları, Laos Gezilecek Yerler, Pak Ou MağarasıLaos Gezilecek Yerler; Pak Ou Mağarası

Mekong nehri Çin Hindi yarımadasının hayat kaynağı denilebilir. Himalaya’lardan doğup gelen nehir buradaki bütün ülkelerden geçiyor ve oldukça büyük. Çok alüvyon taşıdığı için sütlü kahve renginde olduğu söylendi. Nehirde yaklaşık 1,5 saat yol aldıktan sonra Pak Ou mağarasının olduğu noktaya ulaştık. Bu mağara, nehre açılan kişilerin, iyi şans getirmesi amacıyla, mağaraya Buda heykeli bırakmaları sonucu, şu anda binlerce altın Buda heykeli barındırıyor.

Mağara ziyareti sonrası nehir kenarındaki bir köyde içki yapımını izledik. Burada pirinç alkolünü damıtıp içerisinde yılan veya akrep bulunan şişelerin içerisinde satıyorlar. Birer damla tattık ancak almaya cesaret edemedik. Gezi sonrası akşam yemeğimizi yiyip yattık.

Laos - Kamboçya - Vietnam Gezisi Notları, Laos Gezilecek Yerler, Pak Ou Mağarası İçi

Laos - Kamboçya - Vietnam Gezisi Notları, Laos Gezilecek Yerler, Yılan Likörü29.01.2015

Sabah arzu edenler saat 05:00’te uyandırılarak Safran rahiplerinin her sabah sokakları dolaşarak inananlardan yiyecek bağışı toplama ritüelini izlemeye götürüldüler. Sabah o saatte kalkmayı göze alamadığımız için biz bu töreni es geçtik. Törenden dönenlerle birlikte sabah kahvaltımızı ettikten sonra otelimizden ayrıldık ve Lao Air havayollarının 10:40’daki Siem Reap (Kamboçya) uçuşuna yetişmek için havalimanına gittik.

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir