1. Home
 2. Mekanlar
 3. Malezya
 4. Kuala Lumpur
 5. Booking.com

Booking.com

8

Çok yoğun bir dönemden geçtiğimiz bu günlerde siteyi ihmal ettik ama gezmeyi ihmal etmedik. Daha birçok yazı ekleyeceğiz fakat tahminen birkaç hafta sonra. Başımızdan geçen bir olayı paylaşmak için ayrı bir yazı yazmak istedim.

Kuala Lumpur Arenaa Star Luxury HotelKuala Lumpur’da yeni açılmış, gayet şık döşenmiş, yep yeni, merkezi bir otelde kaldık, Arenaa Star Luxury Hotel. Gece varmıştık Kuala Lumpur’a, otele yerleştikten sonra da biraz çin mahallesinde vakit geçirip dönmüştük otele, son derece uykulu şekilde yattık yatağa, uyuduk. Gecenin bir vakti bir gürültü ile zıpladık yatakta. Ben üst katta mobilyaların yerlerini değiştiriyorlar diye düşündüm, eşim üst katta yıkım yapıp molozları aşağıya atıyorlar sanmış. Sesin devamı gelmedi, uyuduk. Bir süre sonra tekrar. Yine biraz kulak kabarttık bizi uykumuzdan uyandıran sese, gene uyuduk. Üçüncü kez tekrarlanınca artık yatağı terk ettim, saat sabahın 5’i. Resepsiyonu aradım, durumu bildirdim, oda değişimi istedim, boş oda yok otelde. Görevlileri çağırdım, tavanı kontrol ettiğimde asma tavan olduğunu fark ettim ve senaryoyu yazdım. Gece sokakta görüp kedi sandığımız devasa farelerden en az biri tavan arasında koşuyor ve arada bir yangın söndürme için döşenmiş boruya diinnggg diye çarpıyor.

Görevliler geldi, biri son derece yüksek sesle konuşuyor, kendi aralarında da gülüşüyorlar. Klimadan falan deyip gittiler. Ses devam edince tekrar çağırıp nöbet tutturdum. Bir süre nöbet tutunca sesi onlar da duydu ve benim görüşümle hemfikir oldular. Fakat boş oda yok. Ortak alan havalandırmasını kapattılar. Asma tavan tüm katın üzerinde, sadece odanın değil. Hayvanat(lar) başka bölgeye yöneldi. Tepemizden ayrılınca uykuya geri döndük, ama başka odadakiler uyandı. Aynı görevliler başka odaların girişinde bağıra bağıra konuşup gülüşmeye başladı.

Bir şekilde sabahı edince bavullarla aşağı inip acil oda değişimi istedim ve şikayetimi belirttim. O gece için bir ödeme yapmış olmaktan duyduğum rahatsızlığı da belirttim. Boş oda o anda yok, bavulları teslim edip, gezmek güzel dedik. Akşam dönüşte yeni odadayız ama benim şikayet ve memnuniyetsizlik konusunda “pardon” demekten gayri bir özür, telafi, jest yok. Ertesi gün ayrılırken durumu yöneticiye aktardım, konunun takipçisi olacağını söyleyip yolladı bizi.

Kuala Lumpur Arenaa Star Luxury Hotel

Seyahat dönüşü geçirdiğim geceyi anlatan ve bu konaklamaya para ödemiş olmaktan duyduğum rahatsızlığı belirten bir yazı yazıp hem otele hem de rezervasyonu üzerinden yaptığım booking.com’a gönderdim. Otel “pardon” mesajı gönderip bir dahaki gelişinize bir gece bizden (ayda bir gidiyoruz zaten biz Kuala Lumpur’a) diyen bir e-posta gönderdi. Booking’den biri ise ertesi gün telefon etti. Türkçe duyunca şaşırdım, Türkiye’de ofisiniz olduğunu bilmiyordum dedim, “yok zaten, Hollanda’dan arıyorum” cevabı geldi. Otele yaptıkları yazılı bildirime henüz cevap gelmediğini, saat farkı nedeniyle yöneticiye telefon ile ulaşamadıklarını, ancak ertesi gün konuşabileceklerini bildirdiler. Kötü tecrübem konusunda özür dilediler. (Belirtmeliyim, ben parayı direk otele ödedim)

Yoğunluk esnasında hiç dönüp soramadım. Bir kaç gün sonra başka bir Türkçe konuşan booking çalışanı aradı. Bir gecelik ücretimin iade edileceğini söyleyip özür diledi, ilgileri için teşekkür ettim. Bir süre sonra yine farklı bir çalışan aradı, gene Türkçe olarak otelin geri ödeme konusunda yavaş davrandığı için üzgün olduğunu, gecikme sürerse ödemeyi booking’in yapacağını söyledi. Bir kaç gün daha geçti, bu sefer ingilizce konuşan biri ödemeyi kendilerinin yapacağını, bankanın kesinti yapma ihtimaline karşın %4 ilaveli olarak ödeyeceklerini belirtti. Bu sırada ödeme için kredi kartımı girebilmem için güvenli link göndermiş ama spam’e düşünce görmemişim. Ertesi gün bu e-postayı doldurmam gerektiğini hatırlatan bir e-posta aldım, problemi çözme uğraşları sırasında sabırlı olduğum için de, kredi kartıma iade edilmesini kabul ettiğim için de teşekkür ediyorlardı. Ayrıca son telefon görüşmesi benim ana dilimde olmadığı için de özür dilediler.

Param iade edildi. Yaşadığım tecrübeyi paylaşmak istedim, booking çok takdirimi kazandı.

Mart 2013

Comment(8)

 1. İlginç bir deneyim olmuş Orhan. Asya’da hemen her yerde farelerin koşuştuğunu görmek normal bir şey, ama lüks otelde gece yarısı uykuyu bozan fareler elbette keyif kaçırıcı. Asıl güzel olan ise direk muhatap booking.com olmasa dahi gösterdikleri ilgi ve alaka taktire şayan. Bir kenara not etmeli bunu.

 2. Hello would you mind letting me know which hosting company you’re using? I’ve loaded your blog in 3 completely different internet browsers and I must
  say this blog loads a lot faster then most. Can you suggest a good web hosting provider at
  a reasonable price? Many thanks, I appreciate it!

 3. booking.com gerçekten iyi ve müşterilerine karşı saygılı, aynı şekilde nhtonline.com’u da tavsiye ederim. Sadece uçak bileti hizmeti veriyor ama hakkını da veriyor.

  1. biz tesadüfen bu tersliği booking üzerinden tecrübe ettik, expedia, agoda, kayak, trivago, momondo, nhtonline ve niceleri de eminim müşterilerinin memnuniyeti için özel çaba harcıyorlardır.

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir