1. Home
  2. Mekanlar
  3. Küba
  4. Cienfuegos
  5. Güzel Kalpli İnsanların Ülkesi, Küba – 3; Domuzlar Körfezi Turu

Güzel Kalpli İnsanların Ülkesi, Küba – 3; Domuzlar Körfezi Turu

2

Domuzlar Körfezi Turu, Havana Konaklamamız8/11/2011

Domuzlar Körfezi Turu; Guamo

Sabah ev sahiplerimiz ile vedalaşıp ayrılıyoruz Havana konaklamamızı yaptığımız Casa’dan. Kahvaltı konusu yine dert oluyor, bir gece önceden gitmeyi planladığımız büfe, temizlik ve sayım nedeniyle kapalı, Küba’da yemek konusu hep sıkıntı oldu. Yine önemli vakit kaybettiren süreç sonucu bir yerlere sandviç yaptırıyor ve yola koyuluyoruz, bir süre otoyolda gittikten sonra Domuzlar Körfezi turumuza başlamak için yoldan sapıyoruz. Guamo ilk durağımız. Buradaki timsah parkına dalıyoruz, burada yetiştiriliyorlar. Farklı boyutlarda timsahlara ve yerel yaşama dair eski yaşam canlandırmalarını, eskiden yaşadıkları kulübeleri görüyoruz. Koca bir Türk grubun da burada olduğu fark edince serileşiyoruz. Bu kısa tur kişi başı 5 CUC tutuyor.

Domuzlar Körfezi Turu, Guamo'da Sürat MotoruDomuzlar Körfezi Turu, Guamo'da AdaGoamo’daki asıl eğlence define gölü olarak anılan yerden tekneyle adaya geçiş. Ufak bir sürat teknesiyle önce Dalyan deltasını andıran, ama burada sazlık yerine ağaçlarla ayrılmış yollardan ilerliyor ve göle bağlanıyoruz. Gölün karşı kıyısı gibi duran çok sulak adaya çıkıyoruz. Yere basmak mümkün olmadığından çepeçevre ahşap iskele yollarla bezenmiş mekan. Burası sanatçının birinin fikriymiş, bu bölgenin Kızılderililerinin vaktiyle nasıl yaşadığına dair heykellerle süslenmiş.

Domuzlar Körfezi Turu, Guamo'da Ada'da Hindistan CeviziAdada Hindistan cevizi içerisinde sunulan, Hindistan cevizi sütü içeren bir kokteyl içiyoruz, pek bir şeye benzemiyor açıkçası. Çok vakit geçirmeden dönüşe geçiyoruz aynı tekne ile. Bize kanallar arasında çok keyifli bir tur attırıyor sürücümüz. Ada son derece turistik ve gereksiz ama sadece bu tekne yolculuğu için bile domuzlar körfezi turu yapmaya değer, çok keyifli.

Domuzlar körfezi sahiline doğru gidiyoruz. Meşhur çıkartma sırasında öldürülen Kübalılar anısına yol boyu sağlı sollu ufak anıtlar yapılmış. Sabah zar zor aldığımız (ve dün akşam paketlettiğimiz) sandviçler ile bembeyaz kumlu sığ denizin kıyısında öğle yemeğimizi geçiştiriyoruz. Ayaklarımızı okyanusa sokup tekrar yollanıyoruz. ’a yönelen köy yollarında şeridin biri pirinç kurutma çalışmaları için köylülerce işgal edilmiş.

Domuzlar Körfezi Turu; Cienfiegos

Domuzler körfezi turu çerçevesine kattığımız Cienfiegos sevimli bir kent, meşhur tiyatro binasının önüne park edip hemen mojito molasına dönüştürüyoruz bu duruşu. Sonra çarşının içerisinde bir yürüyüş ve araçla deniz kenarındaki bu kenti turlama. Benzin alırken bizi çok mutlu eden bir sürpriz sunuyor bu kent bize, markette bacak boyunda tost ekmeği ve peynir var. Hemen atlıyoruz, yarın sabahki kahvaltıyı kurtarmak güzel.

Domuzlar Körfezi Turu, Cienfiegos

Domuzlar Körfezi Turu, Cienfiegos Sahili

Comment(2)

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir