1. Home
  2. Mekanlar
  3. Türkiye
  4. İzmir
  5. İşte Benim Zeki Müren

İşte Benim Zeki Müren

4

17/10/2015

Bu yazıyı, ulaşabildiğim İzmir’lilere “İşte Benim Zeki Müren” sergisini duyurmak için kaleme aldım. Bir süredir yolumuzu düşürelim de uğrayalım diyorsum ama beklentim pek yüksek değildi açıkçası. Sergi daha içeri girer girmez beni içine aldı ve beklentilerimi çok aştı sergi.

Zeki Müren Kostümleri, İşte Benim Zeki Mürenİşte Benim Zeki Müren sergisi kültürpark içerisindeki Resim Heykel Müzesinin sergi salonunda. Bu salon yeni açılmış, Resim Heykel müzesi fuarın Montrö kapısına yakın ancak sergi salonuna ulaşmak için Lozan kapısını kullanmak daha uygun. Havuzun sağ tarafından yürüyün, göle gelmeden az önce sağda, Atlas pavyonuna bitişik.

Binaya girince sergiyi soldan takip etmek gerekiyor, kronolojik sıra için. İçte Benim Zeki Müren sergisinin giriş ücreti olmadığını belirteyim. Biz giderken herhalde yarım saat bile sürmez dolaşmamız demiştik, akşama arkadaşlarımız yemek randevumuz olduğu için elimizden geldiğince seri gezdik ve 1 saat sürdü.

Zeki Müren'in desen çalışmaları, İşte Benim Zeki MürenGenel hayat akışını, önemli sinema çalışmalarının afişlerini falan buluruz diye düşündüğümüz sergide aslında Zeki Müren’in hayatı anlatılıyor panolarla, afişler, kullandığı kişisel nesneler süsleme amaçlı. Sanat güneşi hakkında bilmediğimiz çok şeyi anlattı sergi bizlere. Güzel sanatlar desen bölümü mezunu olduğunu bilmiyorduk Zeki Müren’in, mezun olunca desen sergisi açmış. İşte Benim Zeki Müren sergisinde bu kumaşlardan da sergileniyordu.

Cinsel kimlik tartışmalarını merkeze alan bir tiyatro oyununda başrol oynadığını da bilmiyorduk mesela; Robert Anderson’un Çay ve Sempati oyunu. Türk sinemasında tüm filmlerinden kendi dublajını yapmış olan tek şarkıcının Zeki Müren olduğunu da bilmiyorduk.

Ajda Pekkan ile öpüşürken çekilmiş fotoğrafına bakıp güldük. Antalyalıların 5000 imzalı konser talebi dilekçelerini gürünce şaşırdık, Avustralya’da konser vermiş olduğunu okuyunca da. Kostümlerine isim verdiğini biliyordum ama 20 kiloya çıktıklarını bilmiyordum. Mesela apartman topuklu Ayda Yürüyen Prens kostümü hakkında “biliyorsunuz ayda yerçekimi az. Astronotlar zor yürüyorlar. Ben de o nedenle bu çizmeleri giydim” dediğini de bilmiyordum.

Antalyalıların Konser Dilekçesi, İşte Benim Zeki MürenBiz Zeki Müren şarkıları dinleyerek şahane bir sergi gezdik. İzmir’lilere duyurusuna katkı sağlar düşüncesiyle biz de yazalım dedik. İşte Benim Zeki Müren sergisi 30 Ekim’de kapanıyor. Programınıza almanızı öneririz. Salonda bir de sinema salonu oluşturulduğunu ve sanat güneşinin filmlerinin de gösterildiğini belirteyim.

Sergiyi gezerken kalan bölümü için de beklentilerimiz artmıştı, iki konuda zayıf kalmış sergi, onu da belirtmeliyim. Zeki Müren’in özel hayatı ile ilgili pek bilgi yok ve ölümü ile ilgili hiç bilgi yok. 19 sene önce İzmir TRT stüdyolarında aramızdan ayrılan Zeki Müren’in son kaydını da ben buraya ekliyeyim.

 

Comment(4)

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir