1. Home
  2. Mekanlar
  3. Türkiye
  4. Pandemi Sonrası Tatil Yapılır mı?

Pandemi Sonrası Tatil Yapılır mı?

0

Kısa cevap elbette EVET pandemi sonrası tatil yapılır, hatta özellikle stresli süreci geride bırakmak için yapılmalıdır. Pandemi sonrası tatil yapılır mı yazımda, turizm sektörünün önde gelen şirket ve kurumlarının tavır ve kampanyaları üzerinden durum değerlendirmesi yapıp tavsiyelerde bulunmaya çalışacağım.

Meslek Örgütleri

Öncelikle turizmin meslek örgütlerinin tavırları ile başlayalım, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği TURSAB, pandemi sürecinde en hızlı davranan kurumlardan biri olmuştu. Hem Turizm bakanlığına sektörün ihtiyaçlarına yönelik çözüm önerileri sunmuş hem de “Hayallerinden, Tatilinden Vazgeçme, Ertele” sloganıyla sosyal kampanya başlatmıştı.

Uluslararası turizm profesyonelleri derneği SKAL’ın Türkiye ayağı da “Vazgeçme, Ertele” sloganı ile hem ayrı bir kampanya düzenlemiş hem de TURSAB kampanyasına destek sağlamıştır. SKAL turizm alanında hala aktif olan dünyanın en eski örgütüdür.

Nakit akışı problemi ile karşılaşan sektörde, hem oteller hem havayolu şirketleri zaten mevcut planların iadesini yapmamaya çalışıyor. Satın alınmış hakkı açık tarihli kullanıma çevirmeye çalışıyorlar. Bu durum hem sektör için hem tatile ihtiyaç duyacak bizler için gayet faydalı.

Pandemi Sonrası Tatil

Hava Yolu Şirketleri

Milli hava yolumuz Türk Hava Yolları da sosyal medyada yeni bir akım başlattı, Perşembe anılarının yani #tbt’nin yüzünü geleceğe çevirdi #ThrowForwardThursday (#tft) akımını başlattı. Perşembe hayalleri olarak da adlandırabileceğim bu kampanyada turizmin eski günlerine geri döneceği hatırlatılıyor.

Şu sıralar hava trafiği büyük ölçüde durmuş olmakla birlikte, ileri tarihe yönelik uçak biletleri satışı da sürüyor. Fiyatlar çok makul seviyede değil, lakin hava yolu firmaları da şu anda ileride ne olacağını göremiyorlar. Oysa ki petrol fiyatlarının iyice düştüğü bu günlerde uçabilseler gayet makul fiyatlı biletler sunabilirler. Açıkçası ben özellikle devlet destekli büyük firmalar için (Türk Hava Yolları, Qatar hava yolları gibi) batma tehlikesi görmediğimden kampanyalı bilet satsalar hemen almaya çalışırım, özellikle son bahar ayları için.

Pandemi Sonrası Tatil

Özellikle bu sene büyük boyutlu resort otellere ilginin az olacağı öngörülebilir, butik otellerde konaklamalı ya da kısa dönem kiralıklarda kalmalı geziler tercih edilecektir. Pandemi sonrası tatil konseptlerinde mavi tur ve oto karavan kiralamanın da ciddi cezbedici seçenekler olarak öncelik alabileceği düşünülebilir. Bu konuda daha detaylı incelememizi Pandemi Dönemi Sağlıklı Seyahat ve Tatil Önerileri yazımızda bulabilirsiniz.

Yurt dışı tatil seçeneklerinde de pandemi sürecinden en eski tarihte kendini kurtarmış olan ülkeler muhtemelen tercih sebebi olacaktır. Çin, Güney Kore, Yunanistan örnek olarak verilebilir, umarım Türkiye de biran evvel bu grup içerisine girer.

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir