1. Home
  2. Mekanlar
  3. Türkiye
  4. Pandemi Dönemi Sağlıklı Seyahat ve Tatil Önerileri

Pandemi Dönemi Sağlıklı Seyahat ve Tatil Önerileri

0

Seyahat ve tatil alışkanlıklarımızda, geçirilen pandemi süreci ve sonrasında değişiklikler olacağı kesin, zaten aksi durum bu süreçten ders alamadığımız anlamına gelir. Gezmeyi, seyahati seven bir çift olarak biz de pandemi dönemi (ve sonrası) için sağlıklı seyahat ve tatil önerileri yazısı derlemek istedik.

Beyaz yakalı bir çift olarak, her zaman yıllık izinlerle de gezilebileceğini anlatmaya çalıştık, bizim gibi yüksek tempoda çalışmak durumunda olan kesimin tatil için süresi sınırlı ve alabileceği risk hayli az. Öncesinde iyi planlama yapıp, belirsizlikleri azaltıp, hedefi tam puandan olmasa da yüksek bir puandan (fiyat/keyif dengesinden) vurmak kıymetli, lakin yıllık izin ya da bayram tatilinin telafisi yok.

Daha önce Pandemi sonrası tatil yapılır mı yazımızda profesyonel örgüt ve kurumların eylemleri çerçevesinden durum değerlendirmesi yapmış ve elbette tatiller, seyahatler yapılacak diye yorumlamıştık, lakin başladı da. Peki bu tatillerde, seyahatlerde sağlıkla kalmak için nelere dikkat etmeli, nasıl önlemler almalı. Ulaşım, konaklama ve yeme-içme temelinde, yüksek hijyen ve az insanla iletişim kriterlerine göre yorumladık.

Pandemi Dönemi Sağlıklı Seyahat ve Tatil Önerileri, doğa yürüyüşleri

Tatil Ulaşımı, Seyahat

Sadece tatil amaçlı değil, iş amaçlı olan, hatta gündelik seyahatlerde bile biraz tedbirleri artırmak gerek. Bu tedbirleri artırmanın en doğru yollarından biri profesyonel firmalarla çalışma. Bu firmalar hem tecrübeleri gereği, hem de denetlenmeleri nedeniyle, zorunlu hale getirilen önlemleri uyguluyorlar, profesyonel ekipmanlarla hijyenik önlemler alıyorlar.

Uzun mesafe ulaşımlar için zaten sadece profesyonel hava ulaşım şirketleri hizmet veriyorlar, bunun alternatifi, riskli yolları yok denecek kadar az. Havalimanı işletmeleri de hem hijyen, hem mesafe konusunda taviz vermiyorlar, üstelik havalimanına giren herkesin ateşleri ölçülüyor ve maske takmak zorunlu, güvenlik ve sağlık konusunda içiniz rahat olsun.

Orta Mesafe Ulaşımda Sağlıklı Seyahat ve Tatil Önerileri

Orta mesafe olarak kabul edebileceğimiz şehir içi ve şehirlerarası ulaşımda alternatif daha fazla ve bizce bazıları, diğerlerinden daha fazla risk taşıyor, bu konuda normal zamana göre bazı alışkanlıklarda değişiklik yapmak risk azaltıcı olacaktır, bazıları biraz maliyet artışına neden olsa da değer.

Öncelikle şunu belirtmeliyim, ben seyahat esnasında imkanım varsa araç kullanmamayı tercih ediyorum, seyahat sırasında etrafı izlemek, kitap okumak, oyun oynamak, hatta telefonda iş yapmak daha cazip geliyor. Otobüslerde de havayolu taşımacılığına benzer önlemler, HES benzeri kayıt uygulamaları önemli ve faydalı, ancak herkes maske taksa dahi uçak ve otobüslerde çokça müşteri (başka deyişle amatör) olduğu aşikar. Sağlıklı seyahat adına yolculuk keyfi yapmaktan vazgeçip, bireysel araçla ya da kiralık araç ile seyahate yönlenmek daha akılcı görünüyor, fakat ekonomik açıdan bunun ağırlığı bütçe aşar durumlar yaratabilir.

Pandemi Dönemi Sağlıklı Seyahat ve Tatil Önerileri, plajlar

8 yıl önce aracımı satarken ana gerekçe ekonomik idi, aracın yıllık masrafları kilometreye değmiyordu, satıp daha çok oto kiralama, taksi ve özel transfer hizmeti kullanmaya başlamıştım. Sürekli kullanacaksam oto kiralama, kısa mesafe için taksi, orta mesafe için ise özel transfer hizmeti tercih ediyordum (mesela İzmir’den Kuşadası transferi). Sağlık söz konusu olunca ise amatör kişi sayısının (müşteri) azaltılması riski azaltacaktır. Kısa süreli gidiş-dönüşlü seyahatler için, özellikle otopark sıkıntısı da olmayacaksa araç kiralama gayet akılcı durmakta. Havalimanı transferi ya da birkaç günden uzun kalacağınız yazlık transferi, otel transferi gibi durumlarda ise Fat Taxi gibi özel ulaşım riski azaltacaktır. Gideceğiniz saati de önceden belirleyebiliyorsanız, özel transfer, taksiye göre çok daha sağlıklı ve konforlu oluyor, üstelik genelde aynı, hatta mesafe uzadıkça daha uygun fiyatlara.

Pandemi Dönemi Sağlıklı Konaklama Önerileri

Genel olarak gözlemim (benim de doğru bulduğum şekilde), tatillerin otellerden yazlık konutlara, karavan, çadır ve teknelere kaydığı yönünde. Sağlıklı bir tatil için, tatil yerine hijyenik önlemleri alarak ve mümkün olan en az kişi ile yakınlaşarak ulaşmamız ve tatil yerinde de bunu sürdürmemiz riskleri ciddi oranda azaltacaktır.

Havaların da ciddi sıcak seyrettiği aylarda zaten kültür turları pek öncelikli tercih olmuyor, 3 kenarı denizlerle çevrili ülkemizde yüzebileceğimiz yerlere gitmek daha çekici geliyor. Eğer imkanınız var ise, kendi özel sahil erişimi olan yazlık siteler, kamp yerleri ya da oteller sizin daha az insan ile temasta buluşmanızı sağlayacaklardır. Sahillerde maske kullanımı da pek gerçekçi değil kabul etmek gerek, ancak virüslere karşı güneş ışığının da hayli etkili olduğunu, seri şekilde etkisiz hale getirdiğini de unutmamak gerek, sahil ve deniz riskin hayli az olduğu yerler.

Pandemi dönemi sağlıklı tatil konaklamasında, en az sayıda insanın girdiği odalar ve profesyonelce temizliği yapılan odalar bence daha kıymetli. Bu açıdan temizliğini kendinizin yapacağı yazlık evler, karavan, çadır gibi bireysel ortamlar bir adım öne çıkıyor. Gözlemlediğim kadarıyla, butik hizmet veren ufak oteller de tercih ediliyor ancak kitle turizmine hizmet veren otellerin de profesyonel yaklaşımları ve yüksek hijyen standartları ile dikkate alınmalarını ben öneririm, üstelik doluluk oranları da düşük.

Pandemi Dönemi Sağlıklı Seyahat ve Tatil Önerileri, kamplar

Yeme İçme, Sağlıklı Seyahat ve Tatil Önerileri

Bireysel konaklama sağlanan yerlerde (yazlık, apart otel, karavan vb.) yemekleri kendinizin hazırlamanızın gerekmesi sağlık açısından avantaj olsa da tatil keyfi açısından ise önemli bir dezavantaj durumunda. Tatilde yemek yapmak, sofra kurmak, kaldırmak gibi işlerle uğraşmak tatil kavramı ile bağdaşmayabilir, yine de pandemi dönemde sağlıklı seyahat ve tatil önerileri için hijyen ve az insanla temas açısından çok kıymetli.

Tatilde yeme içme keyfinden de mahrum kalmamak için elbette restoranlar değerlendirilmeli, ancak ben belirttiğim kriterler çerçevesinde, kişi sayısını da azaltma adına, konaklama yapılan yerin imkanlarına öncelik verilmesini öneririm. Yeme içme seçenekleri geniş büyük boyut oteller bu açıdan öne çıkıyorlar, hem hijyen standartları yüksek hem de tüm personel eğitim ve denetim altında. Üstelik pandemi döneminde çoğu her şey dahil hizmet veren bu büyük otellerin doluluk oranları da yüksek değil.

Pandemi dönemi sağlıklı seyahat ve tatil önerileri notlarımız bu kadar, yeni normal şartları altında keyifli tatil yapmanın yolları var elbette.

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir