1. Home
  2. Mekanlar
  3. Türkiye
  4. Pandemi Döneminde Seyahat Planlama Nasıl Yapılır?

Pandemi Döneminde Seyahat Planlama Nasıl Yapılır?

0

Pandemi döneminde seyahat planlamaya yönelik düşüncelerimi bu makalede derlemek istedim. Biz, normalde elinde biletleri alınmış, gidilecek 3 seyahat bulunduran bir çiftiz. Pandemi başladığında, tesadüf, seyahat planı açısından en zayıf günlerimizi yaşıyorduk, sadece 1 seyahatimiz planlıydı, uçuşlar durunca biletler iade oldu, maddi bir sıkıntı yaşamadık.

Bizler gibi seyahat tutkunu insanların arayışları, sektör şirketlerinin çözümleri de sunulmaya devam ediyor. Kısaca bir örnek vereyim, Avustralya’da hiçbir yere gitmeyen, ülke üzerinde dolaşıp kalktığı havalimanına geri inen uçuşun biletleri 10 dakika içinde tükendi.

Yeni normal adı ile geçen, içerisinde bulunduğumuz pandemi döneminde seyahat planlama elbette eskisinden daha farklı olacak. Turizm sektörü paydaşları da bu konuda yeni ürünler, imkanlar sunmaya başladılar. Artık seyahat planlama konusunda en önemli kriter esneklik haline dönüştü.

Esnek Seyahat Planlama Nedir?

Bizler gibi beyaz yakalılar için seyahat tarihi belirlemek bazen sıkıntılı olabiliyor, ikimizin de izin alabildiği tarihleri belirlememiz gerekiyor. Pandemi dönemiyle birlikte özellikle yurtdışı seyahatlerinde gidilecek yerde koşulların değişmesi ihtimali gibi yepyeni bir kriter karşımıza çıkıyor. Gidilecek ülkede salgın durumu biz seyahat edeceklerinin kararını değiştirebilir, ya da ülke yetkilileri ülkeye giriş kriterlerinde değişiklik yapabilir ve yeni kriterler bize uymayabilir. Bu nedenle özellikle ulaşım biletinde esneklik olması ekstra önemli hale geliyor. Hava yolu şirketleri de buna göre imkanlar sunmaya başladılar.

Örneğin, Türk Hava Yolları, Kasım ayına kadar yapılacak tüm biletlemelerde 2021 yılı sonuna kadar ücretsiz değişiklik hakkınızı kullanabilme imkanı sunuyor. Esnek Seyahat uygulaması ile yolcular her duruma hazırlıklı oluyor. Beklenmeyen olası durumlarda kişiler biletin açığa alıp daha sonra uygun bir zamanda yolculuk yapabiliyor. Pandemi sonrası tatil yapılır mı yazımızda da belirtmiştik, “Vazgeçme, Ertele”.

Konaklama, Pandemi Döneminde Seyahat Planlama

Konaklama tercihleri elbette kişiden kişiye değişen bir konu. Pandemi Dönemi Sağlıklı Seyahat ve Tatil Önerileri yazımızda, farklı konaklama seçeneklerini hijyen ve mesafe açısından değerlendirmiştik. Yeniden o konuya değinmeyeceğim, bence ödeme koşulları ve esneklik planlama aşamasında daha çok dikkat edilmesi gereken konular.

Ulaşım şirketleri, havayolu şirketleri esneklik olarak kendi hizmetleri içerisinde değişiklik yapabilme hakkı sunuyorlar. Konaklama şirketlerinde bu tip esnekliğin sizler için yeterli olamayabileceğini not düşeyim. Örneğin gitmek istediğiniz ülkede değişen koşullar oldu ve planladığınız tarihte bu seyahati gerçekleştirmeme kararı aldınız. Seyahat şirketi bileti farklı bir tarihe kaydırabileceği gibi, farklı bir destinasyona da değiştirebilir. Yani, yıllık izinlerinizi planladığınız tarihi değiştirmeden seyahat yerinizi değiştirebilirsiniz. Konaklamada esneklik bunu muhtemelen sunmayacaktır, iptal koşulları daha önemli bir kriter olacaktır.

Sağlık Sigortası

Pandemi döneminde seyahat planlarken, seyahat bütçenize seyahat ve sağlık sigortası masrafı eklemenizi ısrarla öneririm. Biz sık seyahat edebildiğimiz dönemde sadece seyahat günleri için değil, yıllık yurtdışı sağlık sigortası yaptırıyorduk, şu dönemde yenilemedik. Yeniden yurtdışına çıkacağım zaman ilk yapacağım iş bu sigortayı, gerekirse kapsamını genişleterek yenilemek olacak. Lakin, başımıza gelebilecek durumlar çok maliyetli olabilir.

Gidilecek ülkenin uygulayabileceği önlemleri kapsayacak bir sigorta olmalı, mesela İspanya gerekirse karantina uygulayabiliyor, karantinadan doğabilecek masraflar bütçe yorabilir. Bazı ülkelerde ise tüm sağlık hizmetleri ücretli, hastalanma durumunda masraf yüksek olabilir. Örneğin Amerika’da iyileşen bir hasta 1,1 milyon dolarlık bir fatura ile karşı karşıya kalmış, umarım sağlık sigortası vardır.

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir