1. Home
 2. Mekanlar
 3. ABD
 4. Amerika Gezi Notları – New York, Miami, Orlando Gezisi Notları 10

Amerika Gezi Notları – New York, Miami, Orlando Gezisi Notları 10

1

Seyahatlerimiz sonrasında, o seyahat ve mekan ile ilgili en çok dikkatimizi çeken noktaları ayrı bir yazı olarak toparlıyoruz, Amerika gezi notları, Amerika seyahatimizde en çok dikkatimizi çeken konular hakkında notlarımızı içeriyor.

Amerika’da Trafik

Trafik akış yönü bizdeki gibi ancak Türkiye trafiğine göre beş dikkat çekici fark var, araç kullanırken dikkat edilmesi gereken.

 • Trafik kurallarına uyuluyor: Bu durum aslında bizim gibi birkaç ülke hariç her yerde uygulanan bir durum. Özellikle, bizde artık unutulmuş olan kurallar hakkında dikkatli olmazsanız sıkıntı yaşayabilirseniz. Üzerinde “stop” yazan bir tabela varsa durmanız gerekir, üzerinde yaya geçidi olan bir tabela gördüğünüz yerlerde durup yayaya yol vermeniz gerekir, aman ceza yemeyin, birilerini ezmeyin.
 • Trafik göbeği yok: Hep dört yol ağzı tercih etmişler. New York gezisi sırasında, zaten göbeği koyacak yer olmadığı ve yolların çoğu da tek yön olduğu için çok dikkatimizi çekmemişti ama Orlando ve Miami’de de hiç görmedik. Olsaydı da göbeğe girerken durup göbek içerisinde dönene yol vermek gerekirdi.
 • Ön plaka zorunlu değil: Bizim Orlando gezisi başında kiraladığımız araçta vardı ama biraz dikkat ederseniz araçların çoğunun önünde plaka yer almadığını görecekseniz, Amerika’da böyle bir zorunluluk yok.
 • Trafik ışıkları karşıda: Evet kavşağın karşısında, eğer ışığın dibine kadar giderseniz kavşak ortasında kalırsınız, kavşak ortasında kalmak da kırmızıda geçmek de suç. Özellikle sıkışık trafikte, aracınızın boşluğa sığıp sığmayacağına dikkat etmeniz gerekiyor, eğer sığmayacaksa ilerlemeyin, bekleyin, yoksa kırmızı yanında ortada kalabilirsiniz.
 • Pompacı yok: Benzin istasyonlarında depoyu kendiniz doldurmanız gerekiyor, elbette alet ile anlaşamazsanız içeri girip yardım isteyebilirsiniz, destek olacaklardır.

Amerika'da Trafik, Amerika Gezi Notları

Parasal Konular; Amerika Gezi Notları

 • Her yerde ATM var: Dükkan önlerinde alışveriş merkezi koridorlarında hatta dükkanların içlerinde bile para çekme cihazları var. Bizde olduğu gibi kocaman cihazlar değil, ufak birer kiosk boyutundalar. Pek fazla güvenlik önlemi de içeriyor gibi durmuyorlar.
 • Kayıt dışı ekonomi, bahşiş: Bahşiş konusu Amerika’lıların tüm dünyaya yaymaya başladığı beni zorlayan bir uygulama. Restoran hesaplarında alta bahşiş için öneri oranları hesaplanmış oluyor, %15, %20, %22. Kredi kartı ile ödeme yaparken de istediğiniz bahşişi slipe yazıp kart ile bahşişi de ödeyebiliyorsunuz, nakit olmak zorunda da değil. Taksici bile bahşiş bekliyor. Amerika gezi notları konularından beni en çok zorlayanı bu oldu.1
 • Marketlerde ödeme kasaları: İki farklı özellikleri var bize göre, ilki tüm kasalar için ortak tek bir sıra oluşturulması, keşke bizde de böyle olsa. Diğeri ise kasaların birçok yerde otomatik olmaları, yani işinizi kendiniz görüyorsunuz. Ancak sıkıntı yaşarsanız bir görevli gelip yardımcı oluyor.

Market içi ATM, Amerika Gezi Notları

Gündelik Yaşam

 • Kapalı yerlerde şiddetli klima: Güneye indikçe sıcaklık artıyor, mesela Miami Gezisi. Biz de seyahatimizi Ağustos ayında gerçekleştirdiğimizden hava sıcaktı. İçerisine girdiğimiz alışveriş merkezleri, restoranlar ise buz gibi. Klima hastası olmamak için yaz ayların yanınızda ilave kıyafet taşımanızı öneririm.
 • Büyük porsiyonlar: Amerika’da yeme içme konusunda ayrıca yazacağım ama belirtmem gereken ana konuyu burada belirteyim, porsiyonlar kocaman. Çok açıp acaba doymaz mıyım gibi bir tasaya düşmeyin, hatta formunuzu korumak istiyorsanız paylaşarak yiyin.
 • Toplu ulaşım zayıf: New York ve San Francisco’yu hariç tutmalıyım bu konuda, gayet iyi bir metro ağı var. Ancak daha önceki Amerika seyahatlerimde ziyaret ettiğim yerleri de değerlendirerek, genel olarak arabasız hayatın var olmadığını belirtmeliyim, toplu ulaşımla işler zor.

Comment(1)

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir