1. Home
  2. Mekanlar
  3. ABD
  4. Orlando Gezi Rehberi – New York, Miami, Orlando Gezisi Notları 8

Orlando Gezi Rehberi – New York, Miami, Orlando Gezisi Notları 8

1

Orlando gezi rehberi yazıma Orlando’ya neden gidilir sorusunu cevaplayarak başlayayım. Orlando’ya eğlence tatili ve alışveriş için gidilir, biz de bu nedenle gittik. Bir kültür turu ya da şehir gezisi için pek manalı olmaz, bu nedenle bu yazıda Orlando gezilecek yerler konusundan çok Orlando yapılacak şeyler konusunda cevaplar bulacaksınız.

Ulaşım – Orlando Gezi Rehberi

29 Ağustos 2017

Biz New York’dan maceralı ve uçak yolculuğu ile ulaştık Orlando’ya. Kalkış sonrası, anladığımız kadarıyla uçakta yangın çıkması sebebiyle tekrar indik, bir kaç saat sonra başka uçakla gidebildik. Yolcu hakları ve uçuşlarda başımıza gelen farklı olayları içeren yazımızda detayları bulabilirsiniz. Orlando’ya varışta karşılaştığımız sürpriz ise babamların bazulunun kırık olarak ulaşması oldu. Biz babamla bavul işi ile ilgilenirken (kırık valiz yerine markasız sıfır valiz önerdiler, kabul ettik) ablam kiralık araç işini bağladı.

Orlando Uçuşunda Problem, Orlando Gezi Rehberi

Orlando gezi rehberi yazısının ilk önemli notu şu: Orlando’da ulaşım için araç kiralayın. Toplu taşıma hayli zayıf ve yapılacak etkinlikler için yol kat etmek gerekiyor. Biz 6 kişi olduğumuz için büyük boy bir araç kiraladık havalimanından, aynı araçla da Miami’ye devam ettik. Aracı Miami havalimanına teslim ettik. Genelde aracı aldığınızdan farklı yere teslim ediyorsanız aracın geri gelişi için ciddi bir fatura çıkarırlar ancak Miami-Orlanda araç kiralama işlemlerinde bu konuda ilave bir ücret almıyorlar.

Orlando’da Konaklama

Orlando’da ulaşım için en iyisinin araba kiralamak olduğunu belirtmiştim, geniş bir alanda dolaşmak gerekiyor. Biz gideceğimiz tema parkların ve gitmeyi düşündüğümüz outlet alışveriş merkezinin yerlerini belirleyip, onlara yakın bir konaklama belirlemeye çalıştık. Ailece bir seyahat olduğu için 6 kişiydik ve mutfaklı bir mekan bakıyorduk. Araştırmalarımız Orlando Best Western Premier Saratoga otelinde sonlandı. Ana yolun hemen yanında 3 odalı, mutfaklı villa uygun fiyatı ile de tercihimiz oldu.

Tema park gezileri için zaten niyetimiz yanımıza soğuk sandviç almaktı, hem vakit kaybetmemek hem de daha ekonomik olmasını sağlamak için, mutfak bunun için de bir avantajdı. Ortak alan olarak düzenlenmiş açık mutfak hem kahvaltılar, hem akşam keyif yapmak için keyifliydi. Yakındaki Target marketten alışveriş yapıp evin keyfini sürdük.

Orlando'da Konaklama, Orlando Gezi Rehberi

Orlando’da Alışveriş

Alışveriş konusunda Amerika’da alışveriş başlığında herşeyi derledim ancak buraya da kısa bir özet ekleyeyim. Önceliğiniz TJ Maxx , Marshalls ve Ross mağazaları olsun, eğer buralarda üzerinize uyan, beğendiğiniz ürün bulursanız kaçırmayın, outlet mağazalarından daha ucuz.

İki büyük outlet ön plana çıkıyor; Orlando International Premium Outlets ve Orlando Vineland Premium Outlets. Her ikisinden de bizim baktığımız tüm markalar vardı (listeleri internetten bulunuyor), biz konakladığımız yere daha yakın olan Vineland outlet’e gittik.

Orlando’nun Tema Parkları

Orlando gezi rehberi yazısının herhalde olmazsa olmazı tema parklarıdır. En ünlüleri, büyükleri; Universal Studios, Universal’s Islands of Adventure, Disney’s Holywood Studios, Sea World, Disney’s Animal Kingdom, Legoland, Epcot, Magic Kingdom Park, Fun Spot America, Gatorland, Holy Land Experience, Kennedy Space Center Visitor Complex ve Discovery Cove. Tüm listeye linkten ulaşabilirsiniz. Bunlar dışında bir de su parkları var, bol bol kaydıraklı.do

Biz Universal Studios Islands of Adventure ve Sea World tema parklarına gittik. Linklerdeki yazılarda detaylı anlatmaya çalıştım, neden bunları seçtiğimize de değindim. Kennedy Space Center Visitor Complex’in de çok aklımızda kaldığını belirtmeliyim. Sığdıramadık programa.

Orlando Gece Hayatı

30 Ağustos 2017

Orlando Gezi Rehberi, Cirque du Soleil, La Nouba

Biz geniş bir yaş aralığında yer alan ve gündüzleri yoruluveren bir aile olarak Orlando gece hayatının pek de hakkını veremedik aslında. Dünyaca ünlü Cirque du Soleil grubunun La Nouba gösteri yegane gece etkinliğimiz oldu ki ısrarla öneririm. Ancak bu yazının yayına alındığı tarihlerde son gösterilerini yapıyor olacaklar, 2017 sonu itibariyle gösteri son bulacak. Bakalım yerini hangi gösteri alacak.

Orlando gece hayatı aslında hayli geniş seçeneğe sahip, yemekli yemeksiz komedi kulüpleri, canlı müzik barları, diskolar, bowling salonları bunlardan bazıları. Orlando merkezinde yer alan wallstreet plaza da geceleri keyifli oluyor diye okumuştum. Universal city walk ve içerisinde sergilenen Blue Man Group gösterisini de listenize alabilirsiniz.

Orlando’da Yeme İçme

1 Eylül 2017

Orlando gezi rehberini birkaç yeme-içme tavsiyesi ile sonlandırayım. Klasik bir Amerikan kahvaltısı için Denny’s zincir restoranını kullanabilirsiniz, biz bir sabah, kaldığımız evin mutfak olanakları son derece uygun olmasına rağmen buraya gidip klasik bir amerikan kahvaltısı yaptık.

Orlando Gezi Rehberi, El Tenampa Mexican Restaurant

Restoran araştırmalarında ben pek Trip Advisor’a güvenmem, otel ve tur şirketi tavsiyelerinden son derece faydalı olan bu sitenin yaşadığım şehir için olan restoran önerilerine bakınca seyahatlerimde restoran seçimi için kullanmaktan vazgeçtim. Zomato ve blog sitelerinin önerileri ile not aldığım El Tenampa Mexican Restaurant, hem güzel Meksika yemekleri hem de restoran içerisindeki keyifli canlı müziği ile keyif verdi. Porsiyonlar büyük.

Brezilya seyahati sırasında da hastası olduğumuz, Rio karnavalı sırasında bile vakit ayırıp gittiğimiz Churrascaria adlı sınırsız et restoranlarından araştırdım. Boi Brazil iyilerindenmiş, biz de gittik. Hem çatlayasıya yedik, hem de çok keyif aldık, sizlere de afiyetler dilerim.

Comment(1)

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir