1. Home
  2. Mekanlar
  3. ABD
  4. 2017’de Gezdiğimiz Yerler

2017’de Gezdiğimiz Yerler

1

Gezi notları hazırlıyorum, tavsiyeler içeren yazılar da yayınlıyorum sitemde ancak bu sitenin ortaya çıkışı tamamen kişisel anılarımı kaleme alışım ile başladı. Bu yazıda kendi yılımı özetleme amacı taşıyor. 2017 yılında nerelerde gezme şansı bulmuşuz onlardan bahsedeceğim. Sene başında bu yılın bir Dubai yılına dönüşeceğini tahmin edemezdim, neredeyse yılın 1 ayını geçirdim Dubai’de, sanırım 2018’de ikinci evim edineceğim mekanı.

Yılbaşında Güre

Seneye evden uzakta başladık. Güre’de, kaplıcalarda ailece kutladık yeni yılı. Hattuşa adlı devre mülk ve otel olarak işleyen mekanda ilk olarak ebeveynlerim devre mülk aldılar, mekanla tanışmamıza vesile oldular, bir çok arkadaşları, kuzenler, teyzem dahil oldular konuya. Sülalece keyif aldığımız, en azından senede bir buluşma bahanesi yapmaya çalıştığımız mekan Kaz dağlarının yamacında.

Güre'de Yılbaşı, Hattuşa, 2017 Gezileri

Sık gittiğim yerleri nedense pek anlatmıyorum gezi yazıları sitemde. Bir ara kaz dağları, Edremit dolaylarını anlatmalıyım, bu güzel tesisten de bahsetmeliyim. 2017’ye, evlerden birinde büyükler ve torunlar grubu girdi, diğerinde ise kuzenler grubu, nasıl çok yiyecek almışız anlatmam mümkün değil, yazık, israf.

Bahar Ayları

14 şubat sevgililer günü gezileri geleneğini sonlandırdığımız yıl oldu 2017. İkinci bilet bir euro kampanyasından yararlanarak daha önce Brezilya, Arjantin, Malezya, Singapur ve Uruguay‘ı görme fırsatı yaratmıştık kendimize. 2017’de şubat ayını evimizde geçirdik, 2018’de de sadece iş seyahati yapacak gibiyiz şubat ayında.

Mart ayında Kuşadası‘nda Rotaract etkinliğinde bahara giriş yaptık. 2 günlük, eğitim ve seminerler içeren, görev teslimi yapılan bir etkinlikleri varmış, arada da seyahat konusunda bir oturum yapmak istemişler, bizleri davet ettiler konuşmacı olarak. Biz de bahane ile bir hafta sonu Kuşadası herşey dahil otel kaçamağı yapmış olduk.

Mayıs ayında ise hareketlenmeye başladık, 1 mayıs tatilini değerlendirip Eskişehir‘e yöneldik. Hem yolda durak noktası yaptığımız Ulubey kanyonu, hem de güzeller güzeli bir şehre dönüşen Eskişehir’den çok keyif aldık. Sazova parkı gibi muhteşem mekanlar ortaya koyan Eskişehir yöneticilerini tebrik ederim.

Yamaç Paraşütü Fethiye, 2017 Gezileri

Denizle Buluşma

19 mayıs tatilinde Fethiye‘nin yolunu tuttuk. Hem deniz sezonunu açtık, hem de Baba Dağı’ndan yamaç paraşütü ile atladık. Faralya’yı ziyaret ettik, Kabak koyuna kadar da gittik ancak yağmur sonrası toprağın yumuşaklığı nedeniyle inilmesi önerilmiyordu, Ölüdeniz’de yüzme mevsimini açtık. Küçük gezginimiz sevgili yeğenim ve ablamla birlikte yaptığımız seyahatten Fethiye’de yamaç paraşütü, Fenerbahçe basketbol takımının o hafta sonu Final Four‘u kazanması ve Fethiye içerisinde Efe fırında yediğimiz bazlamalar unutulmazlar oldular.

Haziran’ın ilk hafta sonunda ise ben hanımı ekip Marmaris‘in yolunu tuttum. Gelenekselleştirmeye çalıştığımız bir yelken etkinliği var. Marmaris’in Selimiye tarafında yer alan, uluslararası bir rüzgar sporları kampının halkası olan UCPA’ya bir hafta sonu gidip katamaranlarla turlar atmaya çalışıyoruz. Bu sene gerçekleştirebildik, umarım seneye de tekrarını yaparız.

Bizim Mekanlar

Her sene gitmeme rağmen hala hakkında yazı yazmadığım yerlerden biri de Gümüldür. Ebeveynlerim tüm yazı Gümüldür’de karavanda geçirirler, ben de en azından sezon açılışlarında onların yerleşmesine destek olmak için bir hafta sonu gidiyorum, çok keyifle.

Kamp yerinde karavanla yerleşik düzen, Gümüldür, 2017 Seyahatleri

Bu sene eşimin ebeveynlerimin de yazlık evlerine yerleşmelerine desteğim gerekti. Yazlıkta büyük çaplı tadilat ve yenilemeye gidildi. Artık bir mobilya kurma uzmanına dönüşmekte olan ben de Kuşadası‘ndaki yazlıkta destek olmaya çalıştım. Yazlık var olduğu için özellikle eşimin sıkça gittiği Kuşadası da hala hakkında yazmadığımız ‘bizim’ mekanlardan.

Bizim mekanlar haline gelen diğer yerler ise Karaburun ve Özbek köyü. Yıllardır neredeyse her yıl bir kere, bazen daha sık ziyaret ettiğim bu mekanlar da hala haklarında notlarımı paylaşmadığım yerlerden. Bu yaz da her ikisine de gidebildik. Hafta sonu kaçamağı ya da günübirlik gezi yapılabilecek, burnumun dibi keşif ise Ödemiş, Birgi oldu bu sene, bunca yıldır neden gitmemişim ki, teee 2017’nin Kasım ayına kalmış.

2017’de Gezdiğimiz Yerler; Yurtdışı

Endonezya Bali Ubud, 2017 Gezileri

Bu seneki ilk yurtdışı seyahat senenin ortasındaki bayram tatilinde gerçekleşti. 17-25 Haziran tarihlerini Endonezya’da geçirdik. Bali adası, Gili adaları ve 2 tane dünya mirası barındıran Yogyakarta ziyaret noktalarımız oldular. Herkese önereceğim enfes bir tatil ve gezi yeri Endonezya. Bizi en çok şaşırtan tatillerden de biri oldu, Ramazan bayramına denk geliyordu ziyaretimiz ve biz ilk kez bir müslüman geleneğinin “kutlama” şeklinde yaşandığına şahit olduk. Yogyakarta’da bayram kutlaması adlı yazımıza ve yazıdaki videolara bakmanızı ısrarla öneririm.

Senenin ikinci yurtdışı seyahati ise ma-aile gerçekleştirdiğimiz, New York, Orlando ve Miami kentlerini kapsayan Amerika gezisi oldu. Bayram tatilini üç kuşağın katıldığı bir seyahate dönüştürdük. New York’da keyifle gezdik, Orlando‘da hem Amerika’da alışveriş çılgınlığı yaptık hem de tema parkları gezdik. Miami‘de biz zenginlerin evleri arasında tekne turu yaparken ülkenin gündemi yaklaşmakta olan fırtınaydı.

Bu seyahat sırasında başımıza gelen en sıradışı olaylardan biri de Orlando uçağında kalkış sonrası yangın çıkması ve zorunlu iniş yapmamızdı. Bu ve yollarda başımıza ilginç olayları, Uçak Yolculuklarında Başımıza Gelen Sıra Dışı Olaylar ve Yolcu Hakları adlı yazıda derledim.

Özgürlük Anıtı, Amerika, New York, 2017 Gezileri

Sonbahar

Yüzme sezonunu Eylül ayı sonrasında ziyaret ettiğimiz Akyaka‘da kapattık. Bizim çok sevdiğimiz ve her yıl ziyaret etmek istediğimiz yerlerden biri Akyaka. Sırtını yemyeşil dağlara dayamış, masmavi deniz ve Akyaka’nın sevimli kasabası bizi çok cezbediyor. Azmakbaşı’ndaki restoranlara ise bu sene girmedik, fiyatlar ne hale gelmiş öyle.

Senenin bana göre en “bomba” seyahatlerinden biri de Gaziantep seyahati idi. Benim kökenlerim Gaziantepli Mazlım efendiye dayanmaktadır, baba tarafından. Gaziantep’te bir (o kuşağın) kuzenler buluşmasını organize etmişler. Hem nicedir gidemediğim Gaziantep’i gezip yedim, hem de nicedir göremediğim akrabalarımla ile görüşebildim.

Gaziantep, babamın doğduğu Mazlım efendinin evi, 2017 gezileri

İş Seyahatleri

2017 yılının bana getirdiği en büyük yenilik, iş yerindeki yeni görevim oldu. Oturduğum yerde yazılı geliştirirken, nihayet uzun süredir arzu ettiğim “satışa daha yakın” pozisyon oluştu. Şirketin yurtdışı satışlarını artırmaya yönelik satış destek görevini üstlendim ve yeni seyahatler başladı. Güney Afrika seyahati, otel ve toplantılar arasında geçen, hiç gezme fırsatı bulamadığım bir iş seyahati oldu. Dubai‘yi ise biraz gezme şansı edinebildim.

Henüz hakkında yazı yazmadığım Dubai’de proje alınca, şimdilik 3 kere gitmem gerekti. Bir seferinde de uzun kalmam gerekti, hafta sonunu da orada geçirince çöl safarisi gibi etkinliklere de katılabildim. Almaya çalıştığımız diğer projelerde de başarılı olursak 2018’de oturma izni çıkarmam gerekebilir.

Yepyeni bir yıl başlıyor 🙂

Comment(1)

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir