1. Home
  2. Mekanlar
  3. Çin
  4. Hav maç dis (Çin Gezisi Notları) 5 – Çin Yemekleri

Hav maç dis (Çin Gezisi Notları) 5 – Çin Yemekleri

5

Çin Yemekleri; Klasik Akşam Yemeği

Çin’de tur şirketinin bizi götürdüğü restoranların hemen hepsinde 8’er kişilik üç yuvarlak masa vardı. Ortalarındaki döner tablaya bambu, fobu, tavuk, balık, etli sebze gibi yemekler geliyor elbette pilav da. Hepimiz üşüşüyoruz, özellikle bambu dikkat çekici ama genel olarak yemekler pek matah değil. Çin’deki ilk öğünümüzde son olarak herkese serçe parmağımdan ince, parmağım boyunda dilimlenmiş birer dilim karpuz geliyor. Anlıyoruz ki Çin mutfağında meyve karneyle dağıtılıyor buralarda.

Bazı günler bir binanın bilmem kaçıncı katında oldu bu yuvarlak masa yemekleri. Çinlilerin kabukları ile yedikleri çim çim karideslerin kabukları ayıklanınca bile hiç lezzetli olmadıklarını orada görmüştük. Yahu bu Çin yemekleri ne tatsızmış meğer diye düşünmeye başlamıştık. Katıldığımız tura tüm yemekler dahildi. Biz bir sefer turu ekip kendi kendimize yedik, yediklerimiz olağan üstü lezzetliydi. Ondan sonra yaratabildiğimiz her fırsatta bir yerlere yemeğe gittik.

Yeme içme rehberi gibi bir sitemiz de var bizim, Yemek Güzel. Çin yemekleri yazımızın devamı artık orada, buyrun.

Çin yemekleri, Çin gezisi notları, Tavuk ayakları

Comment(5)

  1. Kahvaltı ve yemek konusunda üstümüze yok. Alışkanlık değil gerçekten. Biz onların yemeklerini beğenmiyoruz. Ama ülkemize gelen turistler Türk yemekleri bayılıyor. Kıymetini bilelim. Paylaşım için teşekkür ederim. Gezi siteleri hastalık gibi bağımlılık yapıyor. Her akşam 3, 5 gezi sitesini dolaşıyorum. Sizin sayfanızda favorilerim arasında. Teşekkürler.

    1. Biz kısa süreli seyahatler yaptığımız için, gittiğimiz yerdeyemeği beğenmesek de keşfetme çabaları ile tüm öğüner doluveriyor, türk yemeklerini özlemeye vakit kalmıyor. Ne güzel ki şimdiye kadar yaptığımız tüm seyahatlerde çok beğendiğimiz bir yemek muhakkak oldu.
      Sayfamızın birilerinin hoşuna gittiğini öğrenmek çok şevklendirici, teşekkür ederiz.

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir