1. Home
  2. Mekanlar
  3. BAE
  4. Dubai Çöl Safarisi – Dubai Gezisi Notları 2

Dubai Çöl Safarisi – Dubai Gezisi Notları 2

1

Dubai çöl safarisi benim Dubai’de katıldığım en eğlenceli etkinlikti, üstelik ücret ödenen etkinlikler arasında en ekonomik olanı. İki tür program sunuluyor, sabah saatlerinde, kahvaltı ile biteni, akşam saatlerinde akşam yemeği ile biteni.

Dubai Çöl Safarisi Fiyatları

Dubai çöl safarisi için tur şirketleri kişi başı 70 dolardan fazla ücretlerle başlıyorlar hizmet sunmaya, bu fiyat özel araç ile programın düzenleneceği yere kadar transferi de içeriyor. Otobüs ile toplu transfer tercih ederseniz fiyat düşüyor, kendi imkanlarınızla giderseniz daha da düşüyor ancak ortalıktaki tur şirketleri bu seçeneği pek sunmuyor.

Biz internet araştırması sonrası 20 dirhem (yaklaşık 5,5 dolar – 70 dolar neree) fiyata bulduk turu. Önce inanamadık, telefon ile teyit ettikten sonra internet ödemesi ile aldık. Belirtilen saatte, hatta biraz erkence, iletilen koordinatlara ulaştık. Yol kenarına arabayı kumun üzerine çektik, Alwohoosh çölü koruma alanı yanına.

4x4 araç safarisi, Dubai Çöl safarisi

4×4 Çöl Safarisi

12/09/2017

Araba direk kuma saplandı, çıkaramadık. Yol kenarında duran diğer bir araçtan sürücü inip yardıma geldi. Direksiyona geçti ve aracı çıkarttı. Ben bilet onaylarını ona gösterdim, arkadaşına seslendi (aldığımız firma olsa gerek) ve bir 4×4 araç yanımıza geldi. Desert Safari yani çöl safarisi denince asıl kast edilen arazi aracı ile yapılan sarsıcı yolculuk. Afrika safarisi yaparken (örneğin Tarangire) daha sakin yapılan yolculuk sırasında hayvanları görüyorsunuz. Dubai çöl safarisi sırasında ise yüksek sesli müzik dinleniyor.

Özel eğitimli sürücülerin kullandığı (ki bizim aracı da onlar çıkardı kumdan), içerisi çelik barlarla kaplı araçlarda önce emniyet kemeri takıyorsunuz, yolculuğun başlaması ile de barlara yapışıyorsunuz. Sürücünün ne kadar çılgın olduğuna göre değişen şiddette bir yolculuk yapılıyor. Bizimki hayli deliydi ve turumuz yaklaşık 15 dakika sonra çöl biçlerinde bir yerde oba gibi bir tesiste son buldu. Kimine göre eğlence, kimine göre eziyet olan bu yolculuk “Dune Bashing” adıyla anılıyor.

Çöl İçinde Obalar

Çöl Obası, Dubai Çöl safarisi

Çöl ortasında bir yerde, oba gibi, kamp gibi bir tesiste son buldu yolculuğumuz. Araçtan iner inmez geleneksel başlıklar takmaya çalıştılar başımıza, ben kaçtım, bunun satış taktiği olduğuna geç uyananlar bir süre satıcıyla iletişime sürdürmek zorunda kaldılar (fotoğraf çekilmek için kamp içinde ücretsiz var). Oba yakınındaki yüksekçe bir kum tepesine çıkınca uzaklardaki diğer obalar da görünüyordu.

Dubai çöl safarisi sırasında uçsuz bucaksız bir çöl görmeniz pek mümkün değil, yollar, diğer obalar, elektrik hatları gibi şeyler görüşünüzde kalıyor. Sahra çölünde geceleme tecrübesi gibi değil. Sonuçta çölün önemli bölümü artık şehir ve şehir süratle büyümeye devam ediyor.

Biz araçtan inince garsonlardan biri bizi karşıladı ve oba içerisine alıp, dış kenarda yüksekte olan localardan birine bizi aldı. Oba içerisinde nerede ne olduğunu kısaca anlattı, vip paket satmaya çalıştı. Size bu güzel locayı verelim, yemekleri de biz servis edelim, yemek sıralarına girmeyin… reddettik. Sahnenin hemen yanında bir masa ayarlayalım vb. gene reddettik. Pazarlama bitince, sahne yanı masalardan birine eşyalarımızı, ayakkabılarımızı koyup kendimiz el koyduk. Çöle varınca çıplak ayağa geçmenizi öneririm.

Çöl Obası Eğlenceleri

Çöl Kayağı, Dubai Çöl Safarisi

Biz biraz erken de varınca mekana, sakince etkinliklere el atabildik. Paket fiyatına fotoğraf çekimlik bir deve turu da dahil. Deveye oturuyorsunuz, hayvan ayağa kalkıyor (bu sırada üzerinde durmak bile marifet), 15 adımlık bir daire çiziyor, geri oturuyor. Dilerseniz ekstra uzun tur alabilirsiniz.

Kum yığınlarının üzerinde kayak yapılabiliyor. Bizim tesisin kayak aletinin kopçaları kopmuş durumdaydı, bu nedenle tam bir çölde kayak keyfi yapamadık. Ama düzgün malzeme olsa da işlemin kolay olmadığını gördük. Sadece kum tepesine tırmanıp denemek bile keyifli.

Oba içerisinde, kıyafetlerin bulundurulduğu bölüme de kalabalık doluşmadan girip geleneksel kıyafetli fotoğraf çekimi olayını da gerçekleştirdik. Tesisin sunduğu ATV kiralama, henna kına boyaması gibi etkinlikleri de pas geçtik. Kum tepelerinde biraz yürüyüş yapıp, gün batımı fotoğrafları çektik. Çölün sessizliğini dinleyemedik, 4×4 araç sesleri dinledik. (Çöl sessizliği Wadi Rum‘da)

Çölde günbatımı, Dubai Çöl Safarisi

Akşam Yemeği

Yemek saati geldiğinde garson tekrar geldi vip servis için, siz yemek sırası beklerken gösteriyi kaçırmayın, bu sefer fiyatı bizim arkadaşlar verdi, ilk teklif ile pek alakası olmayan fiyatı garson kabul etti. Yemekleri onlar getirdiği için büfede tam olarak neler vardı bilemiyoruz ama ızgaralar, salatalar ve geleneksel sos ve lezzetler servis edildi. Meşrubatlar da fiyata dahil.

Izgara olarak tavuk ağırlıklı, makarna salatası gibi moder lezzetler de var, yöresel usulle yapılmış, bakla, mercimek gibi yemekler de, bir tur sandviç bile verildi. Bir gurme sofrası beklemeyin, zaten plastik çatal bıçakla falan servis, ancak karnınız kesin doyar.

Dans Gösterileri

Sahne ışıkları kapatılarak, ateş dansı ustasının gösterisi ile başladı gece gösterileri. Ben keyif aldım zaman zaman sahne tabanının dahi yakıldığı bu gösteriden. Sonrasında oryantal dans için bir dansöz çıktı, çok kıvrak olduğunu söyleyemeyeceğim dans esnasında bir sopayı göğüsleri üzerinde dengelemesi eğlenceliydi. En son dans ise bizim ilk olarak Hurghada gezisi sırasında karşımıza çıkan Tanura dansı gösterisi için özel kıyafetli dansçı sahneye geldi. Kıyafetin şekilden şekile girdiği, yerine göre aydınlandığı bu dans özellikle ilk görenler için son derece ilginç olacaktır.

Dans gösterisi bitince, geri dönüş kuyruğu ile sonlandı gece. 4×4 araçlar ring sefer düzenleyerek herkesi ana yola ulaştırdı. Her ne kadar doğal ya da kültürel yaşam ile alakası olmasa, turistik bir faaliyet olsa da Dubai gezilecek yerler listenize Dubai çöl safarisi eklemenizi ısrarla öneririm.

Ekim 2018

Comment(1)

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir