1. Home
  2. Mekanlar
  3. Ürdün
  4. Akabe
  5. Ürdün Gezisi Notları – Ürdün Yemekleri

Ürdün Gezisi Notları – Ürdün Yemekleri

1

Ürdün’de kahvaltıları hep otelde yaptık ve geniş bir açık büfe vardı. Yumurta zeytin, peynir, yulaf ve mısır gevrekleri, bizim ve dünya mutfağının popülerleri yani. Farklı olarak dikkatimi çeken tek şey zahterli poğaçalar oldu.

Sayadiya; Ürdün Yemekleri

Ürdün yemeklerine dair en keyifli yemek ilk gün öğlen yediğimiz sayadiya idi. Bizi kısa tanıtımı için mutfağa da almışlardı. Restoran sahibi gelen konukların yemek kursu alabilecekleri genişlikte mutfağı olan bir restoran planlarının da olduğunu belirtti. Sadece Ürdün’e değil, aslında doğrudan Akabe şehrine ait bir yemekmiş sayadiya. Temelinde balık ve pilav, internetten baktığım tariflere göre kızartma ya da ızgara balıkla yapılabiliyor, yani balık pilavdan bağımsız. Bize çipura benzeri, yerel adı “denis” olan bir kızıl deniz balığını kızarttılar ama bizdeki balık kızartma gibi değil “deep fried” adıyla geçer ya, çıtır çıtır. Kocaman balığın kılçıkları bile yenebilir haldeydi.

Yeme içme rehberi gibi bir sitemiz de var bizim, Yemek Güzel. Ürdün mutfağı yazımızın devamı artık orada, buyrun.

Akabe'de Sayadiya

Comment(1)

  1. Üçü ana vatanı Ortadoğu Ülkesi olmak üzere on, on iki farklı ülkede falafel ve falafel dürüm yemişimdir. Kesinlikle Akabe’deki falafel keyfini ön sıralara koyuyor ve tüm Gezmekgüzel okurlarına da denemelerini öneriyorum. Sevdikleri bir lezzetse, bayılacaklardır.

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir