1. Home
  2. Mekanlar
  3. Mısır
  4. Hurghada
  5. Hurghada’da Ne Yapılır; Hurghada Gezisi 4

Hurghada’da Ne Yapılır; Hurghada Gezisi 4

1

Hurghada Mısır’ın Kızıldeniz Eyaletine bağlı 260.000 nüfuslu bir kent. Sharm el Sheikh’in popülerliği artınca, kent önemli turizm geliri elde etmeye başlayınca ikinci bir turizm cenneti yaratılması kararı alınmış ve Hurghada’ya yatırımlar başlamış. Hurghada’da ne yapılır sorusuna onlarca cevap sunan bir kent ortaya çıkmış.

Çevre Gezileri; Hurghada’da Ne Yapılır

Hurghada’nın önemli avantajları da coğrafi pozisyonu, dünyanın su altı yaşam zenginliği en zengin koylarından birine sahili olması dışında, Mısır’da kültür turizminin en önemli noktalarından Karnak ve Krallar Vadisi’ne de birkaç saatlik mesafede. Hurghada uçak biletlerimizi aldıktan sonra biz de sormuştuk Hurghada’da ne yapılır diye, Karnak ve Krallar vadisine, Luxor’a yapılan hem günübirlik hem de gece konaklamalı turlar bizim de dikkatimizi çekmişti. Günübirlik turların çok erken saatte (sabahın 4’ü gibi) başladığını belirtmeliyim.

Biraz daha uzun yol olsa da Hurghada’dan günübirlik Kahire turları da var. Bizim Hurghada’da ne yapılır sorusuna öncelikli cevabımız Hurghada’da tatil yapılır olunca yorucu olacağını tahmin ettiğimiz bu turlara katılmamaya karar vermiştik.

Hurghada’da Dalış ve Şnorkel; Hurghada’da Ne Yapılır

Hurghada Resifleri, Hurghada'da Ne YapılırBizim için önceliği su altı yaşamı ve deniz keyfi olarak belirledik. Eşimin dalış merakı yok, benim ise brövem yok. Dalış sertifikası olmayan birine göre ayıp seviyesinde çok dalış yaptım, Avustralya’da ‘Büyük Resif’te yaptığım dalış da, Akabe Anıları yazımda bahsettiğim Kızıldeniz körfezinde yaptığım dalış da bunlara dahil. Bu dalışlar, özellikle de büyük resifte olanı bize resiflerin keyfinin şnorkelle de ziyadesiyle çıkarıldığını, hatta derinde olmaktan daha renkli olduğunu göstermişti (su derinleştikçe ulaşan güneş ışığı azaldığı için). Biz de Hurghada resiflerinde şnorkel yapılır desturuna uymaya karar verdik.

Hurghada merkezinden bolca tekne turu var resiflerde dalış ve şnorkel turu yapabileceğiniz. Turların en popüler noktalarından biri Giftun adası örneğin. Şehir merkezinde uygun fiyatlı bir otelde kalıp her gün Hurghada tekne turlarından birine katılmak da değerlendirdiğimiz seçeneklerden biriydi.

Hurghada Çöl Safarisi; Hurghada’da Ne Yapılır

Etrafı çöl olan Hurghada’da katılabileceğiniz turlar deniz tecrübeleri ile sınırlı değil elbette. Çeşitli çöl safarileri de düzenleniyor, bunlar tuhaf görünümlü araçlarla kum tepelerine tırmanmak ya da kum tepelerinden snowboard ile kaymak gibi seçenekler sunuyorlar. Bu tür turlara katılmak istiyorsanız Hurghada konaklamanızı kent merkezinde yapmanız daha akıllıca olacaktır. Biz şnorkel için yaptığımız incelemeler sonunda kent merkezinde kalmama kararı alınca Hurghada’da ne yapılır sorumuzun cevaplarından bu tür etkinlikleri de çıkartmış olduk.

Biz şnorkel için Hurghada’da nereye gidilir sorusuna cevap aramaya başladık, tekne turlarıyla uğraşmamak için önceliği sahilden direk ulaşabileceğimiz resiflere verdik. Google haritalarında uydu görünümünü açıp Hurghada kıyılarını detaylı inceleyip resiflerde şnorkel yapmak için uygun yerleri aradık. Evet, uydu görüntüsünü açarsanız resifler görülüyor çünkü yaklaşık 1 metre derinlikte oluyorlar.

Araştırmamız sonucu üç koy kıyıdan şnorkelle resifleri görebileceklerimiz olarak öne çıktı, Makadi Bay, Soma Bay ve Al-Qusayr.

Hurghada Her Şey Dahil; Hurghada’da Ne Yapılır

19/06/2015

Hurghada Al Mina Camii, Hurghada'da Ne YapılırHurghada’nın en iyi sahil resifleri incelememiz de özellikle Fort Arabesque otel öne çıkmıştı. Bir araştırma daha yapıp her şey dahil tatil için Hurghada’da nereye gidilir sorusunu da yanıtlamaya çalıştık. Kendinizi ciddi şekilde şımartabileceğiniz olağanüstü lüks yerler vardı. Bu tatilimizde bütçemize biraz daha özen gösterelim dedik, seneye biraz bütçe aktarıp onuncu evlilik yıldönümümüzde kendimizi şımartmaya karar verdik. Hurghada her şey dahil oteller arasında normal klasmanda kabul edilebilecek, resifleri her kaynakta övülen Fort Arabesque otelin fiyat performans oranının da gayet iyi olduğunu görünce rezervasyon yaptık. Hurghada’da tatil yazımızda bu otelde geçirdiğimiz keyifli günleri anlatmaya çalıştım.

Hurghada Gezisi; Hurghada’da Ne Yapılır

22/06/2015

Yaptığımız Hurghada gezisi büyük çoğunluk otelde resifleri gözlemleyerek geçti. Hurghada İstanbul uçuşumuz gece yarısından sonraydı, biz de son günün bir kısmını Hurghada merkezinde gezemeye ayırdık. Otelden ayarladığımız araç bizi kent merkezinde bir hediyelik eşya dükkanına kadar götürdü, dükkan sahibi şoförün tanıdığıymış. Bavulumuzu dükkanda tutabileceklerini söylediler, biz de akşam teslim almak üzere bırakıp Hurghada merkezini dolaşmaya başladık.

Hurghada Marina, Hurghada'da Ne Yapılır

Ana alışveriş caddesinde çoğu Çin işi hediyelikler satan dükkanlar var ama bir tane gerçekten yaratıcı, yerel ürünler satan dükkan da vardı. Çarşıda bir yürüyüş yaptıktan sonra Hurghada Marina’ya geçtik. İftar saatinin hemen ertesinde ulaştığımız marina ciddi şekilde sakindi. Son derece şık ve temiz mekanda yan yana dizilmiş birçok turistik restoran vardı. Hemen hepsi pizzadan balığa her şeyi yaptıklarını iddia ettikleri için hiçbiri çekici gelmedi.

Hurghada Marina’nın sonunda Hurghada Al Mina Camii var. Oraya kadar gitmişken mutlaka uğranmalı. Zaten havanın kararmaya başladığı saatte kendisini ışıl ışıl gösteriyor. Yakınlarda bir de 20. yüzyılın başlarında inşa edilmiş kıpti katedrali Saint Shenouda var ama bizim ilgimizi çekmedi. Hurghada balık pazarı için ise akşam saatlerinin anlamı yok, sabahtan gitmek gerek.

Hurghada Gece Hayatı; Hurghada’da Ne Yapılır

Marine içerisindeki turist bilgi merkezine uğradık, bizi hem Touristic Center hem de taksi fiyatları konusunda bilgilendirdi. Marinadan ayrılıp birkaç taksi ile pazarlık sonucu hedef rakama yakın fiyat veren taksiyle gittik turistik merkezi. Şehir merkezinin biraz dışında inşa edilmiş cadde kilometrelerce sürüyor ve önemli markaların şubeleri var; Budha Bar, Hard Rock Cafe gibi. Hard rock cafeye daldık, son öğün olarak hamburger yeme düşüncesi ile ama fiyatlar bırakalım Mısır standartlarını Türkiye standartlarına göre bile ciddi yüksekti. Bir de menünün altında fiyatlara %15 vergi ve %10 servis ücreti eklenecektir yazısını görünce vazgeçtik. Hurghada gece hayatının önemli duraklarından olan cadde bize çekici gelmedi.

Touristic Center, Hurghada Hard Rock Cafe, Hurghada'da Ne Yapılır

Kent merkezine dönüp turizm ofisindeki görevlinin tavsiye ettiği balık restorana gidip çok keyifli bir akşam yemeği ile Hurghada gezimizi sonlandırdık. Ancak Hurghada gece hayatının olmazsa olmazlarından birini bir önceki gece otelimizde yaşamıştık. Hurghada’da genelde 1001 gece şovu adıyla pazarlanan gösteri otelimizde bir akşam Mısır gecesi adıyla sunuldu. Bizim dansöz mevzuundan ciddi şekilde farklı ve etkileyici bir bölümü vardı gösterinin Tannura dansı.

Özel bir kıyafetle bir erkek tarafından yapılıyor bu dans. Üzerindeki kıyafet, biri belinden, diğeri boynundan bağlı iki eteğe benzeyen kıyafet (aslında ilk başta üst gövdede bir etek görünmüyordu), dansçı döndükçe kabarıyor, ancak dansçı etek katlarını ve görünümünü kontrol edebiliyor ve anlatmam çok da kolay olmayan bir dans ortaya koyuyor. Dansın bir bölümünde etekteki ışıkları yakıp şova devam etti, son bölümde ise eteği bir disk şeklinde kafasının üzerinde döndürüyordu. Şarjımız bittiği için kayda alamadığımız bu dans ciddi şekilde hoşumuza gitmişti, Hurghada gece hayatı planlarınız arasına bir 1001 gece şovu eklemenizi bu dans için öneririz.

Comment(1)

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir