1. Home
  2. Mekanlar
  3. Türkiye
  4. Muğla
  5. Fethiye Yamaç Paraşütü; Babadağ’dan Tandem Uçuşu

Fethiye Yamaç Paraşütü; Babadağ’dan Tandem Uçuşu

6

Uzun süredir çok heves ediyordum Fethiye yamaç paraşütü için, nihayet bu heyecanı ve keyfi yaşama imkanı yaratabildim. Çok güzel etmişim, hatta “neden daha önce yapmamışım ki” dedim. Çok korkular hisseden biri değilimdir ancak benim de tedirginliklerim vardı. Birçok tanıdığım “ben atlayamam ki” diyorlar, en başta belirteyim, atlamıyorsunuz ki. Dik bir yamacın kıyısına gelip de kendinizi boşluğa bırakıyor değilsiniz, merak etmeyin, deneyin, Fethiye yamaç paraşütü için bir şans verin.

İlk yamaç paraşütü tecrübemi Trakya’da Zaman tanıtım gezisi esnasında yaşamıştım, Uçmakdere Yamaç Paraşütü. İstanbul’a yakınlığı açısından ve çok kolay bir parkur olduğundan yeni başlayanlar için öneririm, benim heyecanımı yenmeme yardımcı olmuştu. Uçmakdere’de 2 çıkış noktası var, biz alçak olanından bir uçuş yapmıştık. Eğimli bir bölgede ayaklarınız yerden kesilene kadar koşuyordunuz, paraşüt hava ile dolunca da havalanıyordunuz. 5 Dakika sonra da yere iniyordunuz. Bababağ’da koşmaya bile gerek kalmadı, olduğumuz yerden yükseldik. Atlayış falan yok, direk uçuluyor.

Babadağdan Bakış, Fethiye Yamaç Paraşütü; Babadağ’dan Tandem Uçuşu

20/05/2017

Fethiye Yamaç Paraşütü

Fethiye yamaç paraşütü için mükemmel sicil kaydına sahip Reaction firmasını tercih etmiştik, Faralya’da balayı tadında tatil yaptığımız otelden kahvaltı sonrası ayrılıp Ölüdeniz’e geçtik. Ablam ve yeğenimle Reaction firmasının ölüdeniz merkezindeki ofisinde buluştuk. Kayıt işlerini halleştik, ekip ile tanıştık. Yamaç paraşütü esnasında üzerinize ıvır zıvır almanıza izin vermiyorlar, cepleriniz boş olmalı. Kıyafet konusunda kabaca bikini ve sandaletle ile olmaz diyebilirim, spor ayakkabı giyilmesi isteniyor, ayrıca dağın tepesi soğuk, adam gibi giyinin derim.

Eşyalarınızı dönüşte geri almak üzere teslim ediyoruz ve bizi Babadağ’a tırmanacak servise, pilotlar, yolcular ve malzeme bir doluşuyoruz. Yol yaklaşık 45 dakika sürdü ancak sohbet esnasında ben fark etmedim bile. Babadağ zirve çıkışı eskiden çok tehlikeliymiş, zirveye çıkıp da yamaç paraşütü yapmayan olmuyormuş ancak artık yol tamamen taş döşenmiş. Yine de çok geniş değil, manzarası muazzam. Sürücümüz eskiden tamamen ağaç gölgelerinde gidildiğini, yakın zamanda yol kenarındaki ağaçları birilerinin kestiğini anlattı.

özçekim, Fethiye Yamaç Paraşütü; Babadağ’dan Tandem Uçuşu

Babadağ Zirvesinden Tandem Uçuş

Kısa süre içerisinde deniz seviyesinden 2000 metre yüksekliğe çıkılıyor, soğuğa karşı hazırlıksız yakalanmak istemeye bilirsiniz, önleminizi almanızı öneririm. Biz tırmanırken zirveye yakın yerlerde kar öbeklerini gördük, yolculuk boyunca bitki örtüsünün 2 kere değiştiğine şahit olduk. Zirvede son dakika heyecanları için bir tuvalet de inşa edilmiş.

Zirveye çıkılmış olması uçuş yapılacağı anlamına gelmiyor, örneğin bulut gelirse, bulutun içerisinde kalırsanız Fethiye yamaç paraşütü deneyimini ötelemeniz gerekebilir. Zirveye çıkan yolu dolu araçla geri inince hayli fren balatası kokusu oluyormuş. Biz böyle bir şanssızlık yaşamadık. Havanın yağmurlu olduğu, rüzgarın olmadığı durumlarda zaten zirveye hiç çıkılmıyor.

Zirve ve yakınında birkaç çıkış noktası var, biz tam zirveden yaptık uçuşlarımız. Önce birer tulum giydiriyorlar, sonra sırayla, 3er 3er uçuş hazırlıkları başlıyor. Eğimli bölgede başınıza kask geçirdikten sonra sırtınıza oturağınız takılıyor, pilot da sırtınızdaki o şeye bağlanıyor. Zaten “Tandem” kelimesi iki kişilik yamaç paraşütüyle yapılan uçuş anlamına geliyor, bizim yaptığımız da tandem uçuşu. Sizden istenen tek şey ayakta durmanız. Arkanıza doğru paraşütü yayıyorlar, önce sizi, sonra pilotu bağlıyorlar, paraşütü rüzgara teslim ediyorlar. Tek yapmanız gereken rüzgara karşı sürüklenmemek, ayakta durmak, bir anda ayaklarınız yerden kesiliveriyor, uçuyorsunuz.

Ölüdeniz Manzarası, Fethiye Yamaç Paraşütü; Babadağ’dan Tandem Uçuşu

Ve Uçuş

Biz 4 kişiydik, grup halinde olanları bir arada uçurmaya özen gösteriyor Reaction ekibi. Bizim ekibi uçuran pilotlar havalanırken de yukarıda bekleyin talimatı aldılar, grubun son uçuşa geçeni ben oldum. Tekrar hatırlatayım, zirvede hava soğuk, sona kalan dona kalıyor. Ben uçuşa geçene kadar sanıyorum ablam ve yeğenim ikişer kere önümüzden geçtiler, yukarıda daire çiziyorlardı.

Havalandıktan sonra, ilk önce sırtınızdaki koltuk gibi şeye iyice yerleşmenizi istiyorlar, geriye doğru kıçın kıçın kayarak rahat bir oturma pozisyonu alıyorsunuz. İlk heyecanı da atlatınca manzara ve uçuş keyfi başlıyor. Benim karşımdaki manzara Ölüdeniz değildi, uçuşumuz Fethiye’ye doğru başlamıştı, uzakta Fethiye’nin bulunduğu koy görünüyordu. Babadağ yamaç paraşütü sunduğu eşsiz manzaralar nedeniyle ülkenin en iyi yamaç paraşütü yeri zaten.

Bizleri sık sık bir araya getirdiler, pilotlar kendi aralarında bazen seslenerek, bazen de telsiz kullanarak haberleşiyorlardı, kısa süre sonra Ölüdeniz’in o enfes manzarası görünür oldu. Sırf Ölüdeniz’i havadan görmek için bile Fethiye’de yamaç paraşütü yapmaya değer, manzaranın keyfi uçuş keyfinden de ayrı. Uçuşun büyük bölümü sakinlik, göklerin sesi ve keyifle geçiyor, inişe geçerken ise eğer siz de arzu ediyorsanız pilot biraz atraksiyon, biraz heyecan verici dönüşler gerçekleştiriyor. Lunaparklarda yaşayabileceğiniz heyecan ve mide çekilmesinden daha fazlasını yaşatabiliyorlar.

Pilot ve Siz, Fethiye Yamaç Paraşütü; Babadağ’dan Tandem Uçuşu

Yamaç Paraşütü Fiyatları

Fethiye yamaç paraşütü esnasında sizden istenen iki şey var, kalkışta ayakta durmanız, inişte ise pilotunuz ayağa kalk dediğinde ayaklarınızı yere basıp ayakta durmanız. Zaten Ölüdeniz ile buluştuğunuz anlarda da hemen yardıma geliyor karşılama ekibi, hemen paraşütü sizden ayırıyorlar. Yüzümüzde kocaman bir gülümseme ile eşyalarımızı almak, ödemeleri halleşmek için ofise yürüyoruz.

Yamaç paraşütü fiyatları eskiden ciddi şekilde yüksekmiş, benim de hatırımda çok pahalı olarak kalmış hep. Zamanla, özellikle pilot sayılarının artması ile fiyatlar rekabetçi şekilde düşmüş. 2017 yazı için Fethiye yamaç paraşütü fiyatlarının 250 lira dolayında olduğunu belirtebilirim. Pilotun çektiği video ve fotoğraflar için ise pilotla anlaşmanız gerekiyor, ofisteki bilgisayarlardan bakıyorsunuz resimlere, satın almak isterseniz (ki istersiniz) genelde 100 liraya bunu yapabiliyorsunuz. Açıkçası özel olarak para biriktirmeye değer, çok özel bir tecrübe, ısrarla öneririm.

Haziran 2017

Comment(6)

  1. Şuan Babadağ’dan uçuş 600 TL 🙁 Foto/Video 150 TL , ama değer mi ? Değer 🙂

  2. Merhaba, eğer yolunuz Fethiye’ye düşerse GezmekGüzel ekibine yamaç paraşütü heyeyacanını yaşatmak isteriz. Touryus ailesi olarak sizlerden geldiğinizde haber bekliyoruz.

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir