1. Home
  2. Mekanlar
  3. Türkiye
  4. Muğla
  5. Faralya’da Balayı; Faralya’da Romantik Tatil

Faralya’da Balayı; Faralya’da Romantik Tatil

4

Özellikle son yıllarda kendimize Faralya’da balayı tadında tatiller için vakit yaratmaya çalışıyoruz, nedenlerine değineceğim. 19 mayıs tatilinin Cuma gününe denk gelmesi ve ortaya 3 günlük bir tatil çıkması ile kendimizi güneye atmaya karar verdik ve Fethiye’de karar kıldık.

18 Mayıs 2017

Tatil programına ablamları da dahil etmiştik, çocukla cruise turunun nasıl olacağına dair güzel yazısı ile sitemize konuk olmuş olan yeğenimiz de bizlere katılmaya karar verdi ve kendisi karavan da kalma kararı aldığını beyan etti. Böylece ebeveynlerimin otokaravanına geçici süre ile el kondu ve program onların ana-kız karavanda kalacakları şekilde belirlendi. Biz de eşimle kendimize romantik otel Mandarin’i ayarladık.

Faralya’ya Nasıl Gidilir?

İş yerinden biraz erken çıkıp İzmir’den yola koyulduk dört kişi. Otokaravan aslında kamyonetten dönüştürülmüş bir alet, yüklü bir kamyonet hızıyla yol alabiliyor ve örneğin Sakar geçidini geçerken balataları kokutmak gerekiyor. Fethiye’ye varışımız gece 11 saatlerinde oldu. Faralya, diğer adı ile Uzunyurt, Fethiye’ye 25, Ölüdeniz’e ise sadece 10 kilometre mesafede ancak dar ve virajlı bir yola sahip.

Mandarin & Mango Butik Otel, Faralya'da Balayı

Gündüz vakti olağanüstü manzaraları ile doyumsuz bir seyir sunan, 2 kere deniz seviyesine inip çıkan virajlı yolu biz ancak 1 saatte alarak gece yarısı vardık Faralya’da balayı oteli olarak belirlediğimiz Mandarin & Mango otele. Otel işletmecisi Ayşegül Hanım karşıladı bizi. Ablamla yeğenimin kalacakları karavanı otoparka yerleştirdikten sonra bizler de odamıza geçtik. Aç gelebileceğimiz düşünülerek odaya yemek bırakılmış olması ve bu yemeklerin birbirinden lezzetli olması son derece özel hissettirmişti.

19 Mayıs 2017

Faralya’da Ne Yapılır

Sabah bulutlu bir güne uyandık, biz daha kahvaltıya bile inmeden ablamlar kendi maceralarına yollanmışlardı. Yağmur riskine karşı salonda hazırlanmış kahvaltımızı ederken güzel bir sürpriz ile karşılaştık. Gezgin dostumuz, Yolda Olmak sitesinin sahibi Kemal elinde çantası ile çıkagelmişti. O da sakin ortamında seyahat yazılarını düzenlemek için burayı tercih etmiş, İzmir’e dönmek üzere ayrılıyormuş. Kahvaltımızı keyifli bir sohbet ile beraber yaptık, Onu yolcu edip, biz de keşfe çıktık.

Kelebekler Vadisi, Faralya'da Balayı

Faralya deniz kenarında değil ancak Fethiye’nin en ünlü koylarına çok yakın; Ölüdeniz, Kelebekler Vadisi ve Kabak Koyu. Zaten Faralya köyü Ölüdeniz’in üzeri oluyor, biraz tırmanma merakınız varsa tırmanış, dağcılık ilgi alanınıza giriyorsa bu hattı tırmanmak ya da inmek çok keyifli olabilir. Tırmanmasanız bile Kelebekler vadisi manzarasına bakmak Faralya yapılacak şeyler listenizin tepesinde bulunmalı.

Biz önce vadiye doğru biraz yürüyüş yaptık, sonra yola çıkıp başparmağımızı kaldırdık, bir çift bizleri arabalarına aldı, onlar da Kabak koyu nasıl bir yermiş acaba diye gezmeye çıkmışlar. Kabak koyunda deniz kenarına inmek kolay değil, önceki gece de şiddetli yağmur olunca durum iyice zorlaşmış. Traktör kullanan biri “on araç çıkardım, aman inmeyin sizi de çıkarmak durumunda kalmayayım” dedi. Normalde dolmuş işliyormuş aşağıya ama onlar da yol koşulları nedeniyle çalışmıyormuş. Seçenekler kaygan çamurda yürümek ve taksiye tek yön için 50 lira ödemek idi. Yağmurun da hafiften serpiştirmeye başlaması nedeniyle vazgeçtik kabak koyuna inmekten. Faralya’da balayı moduna dönmeye karar verdik.

Faralya’da Balayı; Mandarin & Mango Butik Otel

Bizler, kendimizi yıllık izin gezginleri olarak tanımlayan tam zamanlı çalışan iki mühendisiz ve sitemiz üzerinden özellikle bizim gibi çalışan insanlar için tavsiyelerde bulunmaya çalışıyoruz. Bizim durumumuzdaki insanların vakti az, sınırlı tatil süremizi riske etme, haydi bir deneyelim deme lüksümüz yok. Bu nedenle seçim yaparken iyi araştırma yapmaya çalışıyoruz. Bizim durumumuzu paylaşan herkese balayı tadında, keyifli, huzurlu bir tatil için Mandarin & Mango butik oteli öneririm (http://www.villamandarin.com/r/tr/home.php).

Mandarin & Mango Butik Otel havuzu, Faralya'da Balayı

Günün kalanını tamamen keyif yaparak geçirdik, Mandarin’deki özeni şöyle anlatayım, saat 5’te kapımız çalındı, çay vaktiymiş. Görevli elinde tepsiyle kapıdaydı, tepside çaylar ve tatlı tuzlu atıştırmalıklar. Yemeklerden bahsetmişken akşam yemeğinin de son derece güzel olduğunu, içki fiyatlarının ise İzmir restoranlarından bile ucuz tutulduğunu belirtmeliyim. Final four yarı final maçı heyecanını jakuzide yaşamak da unutulmazdı.

Ölüdeniz

20 Mayıs 2017

Faralya’dan Ölüdeniz’e ulaşmak son derece kolay, bir saat aralıklarla dolmuş var. Ancak dolmuşu beklemenin pek de manası yok, sağ baş parmağınızı kaldırdığınızda (hatta biz kaldırmamıştık bile) geçen araçlar yardımcı olma eğilimindeler, elbette taksi imkanı da var. Biz iki öncelikle yolumuzu Ölüdeniz’e çevirdik; Babadağ yamaç paraşütü ve Ölüdeniz’in kendisi. Çok özel bir faaliyet olan Fethiye yamaç paraşütü tecrübesini ayrıca anlatacağım.

Kahvaltı sonrası Ölüdeniz’e yollandık, ablam ve yeğenimle buluştuk, yamaç paraşütü yaptık, öğle yemeğimizi de yiyip Ölüdeniz tabiat parkına geçtik. (Fethiye Ölüdeniz giriş ücreti 7 lira) Deniz sezonunu açma vakti gelmişti, Ölüdeniz’in serin suları ilk başta üşütse de alışınca çok güzel, gelsenize J. Ablamlar önceki gün de Kıdrak koyuna gitmişler, daha önce benim de gittiğim keyifli koyda hava şartları denize girmelerine engel olmuş.

Ölüdeniz tekne turları hakkında da enteresan bir bilgi edindik. Bizim döndüğümüz saatlerde teken turları da dönmeye başlamıştı ancak rüzgar ve dalga çıkmış durumdaydı. İşte bu durumlarda tekneden inmek ciddi zor oluyormuş. İzleyin.

Biz otelimize dönüp Faralya’da balayı temasına son derece uyan bir akşam yemeği yedik havuz başında.

21 Mayıs 2017

Ne yazık ki kahvaltı sonrası dönüş yolu başlamak durumundaydık.

Haziran 2017

Comment(4)

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir