1. Home
  2. Mekanlar
  3. ABD
  4. Miami Gezilecek Yerler – New York, Miami, Orlando Gezisi Notları 9

Miami Gezilecek Yerler – New York, Miami, Orlando Gezisi Notları 9

3

Seyahatimizin son bölümünü, Miami gezilecek yerler konusuna odaklamaya karar vermiş ve birkaç gün ayırmıştık. Araç kiralamayı da Orlando havalimanı alış, Miami havalimanı teslim olarak yapmıştık. Birbirlerine birkaç saat mesafede yer alan bu iki kent arasında teslim yeri farkı talep etmiyor araç kiralama firmaları.

1 Eylül 2017

Doğu Amerika gezi planı yazımızda paylaştığımız plana sadık kaldık ve sabah yola koyulduk. Yolda tuvalet molası vermeliyiz diyen kadınlarımız molayı alışveriş molasına çeviriverdiler. Orlando’da alışveriş önemli :). Yol boyu ara ara ciddi kuvvetli yağmur bastırdı ama Everglades doğa parkına ulaştığımızda yağmur durmuştu, hava kapalıydı.

Everglades National Park

Miami’ye 1,5 saat mesafede Everglades doğa parkı, bin kadar ada ve subasar ormanlarından oluşan, denizineği, kel kartal, timsah gibi az görülür hayvanların yaşadığı bir bölge. Biz bölgeye varır varmaz “airboat” adı verilen araçları işleten mekanların olduğu yere gittik, hani Miami Vice dizisinin fragmanında görülen. Hava kapalı olunca yıldırım riski artıyormuş, yıldırım riski var olduğu sürece de metal teknelerle dolaşmaları mümkün değilmiş, yıldırım çarpma ihtimali varmış. Everglades’de airboat turu ücreti kişi başı 43 dolar + vergi.

Airboat, Everglades Doğa Parkı, Miami Gezilecek Yerler

Aslında airboat turları, Everglades doğal yaşam parkında olmuyor, hemen bitişinde gerçekleşiyor. Çok gürültü çıkaran bu teknelerin doğal yaşam parkına girişi yasaklanmış. Doğal yaşam parkı içerisinde başka tekneler tur yapıyor. Bin adalar turu ve Mangrove vahşi yaşam turu olarak iki ayrı tur var. Yaklaşık 1,5 saat süren bu turların ilki kişi başı 37 dolar, subasar ormanları arasında olanı ise kişi başı 48 dolar. Katılabileceğimiz bir sonraki turların dönüş saati bizim için hayli geç olacağı için katılmadık.

Everglades bölgesinde arabayla bir tur attık. Bölge evlerinin hemen hepsinin altında neredeyse bir katlık su basma önlemi yükselti var. Evlerin hepsinin çevresi balkon kaplı ancak balkonları olduğu gibi kaplayan teller var, uçan zerzevat derdi hayli çok olmalı. Longozlar üzerine yapılmış ahşap iskele üzerinde evler arasında yürüdük, arka taraftaki su kanalı içerisinde neredeyse her evin teknesi de vardı. Bölgede bulduğumuz bir manzara gözlem kulesine tırmandım, hava çok nemli ve sıcak olduğu için ailenin diğer fertleri klimalı araçta kalmayı tercih ettiler. Ben manzarayı kayda aldım. Miami gezilecek yerler listenize almanızı öneririm.

Miami – Everglades yolu üzerinde pek benzinci olmadığını belirtmeliyim, biz Miami’ye giderken benzinimizin bitmesi tedirginliği yaşadık yolda. Hayli az menzilimiz kala bir benzinciye ulaşabildik. Miami konaklamamız için seçtiğimiz Habitat Residence’a yerleştikten sonra şehrin diğer ucundaki Ginza Japanese Buffet adlı restorana gittik. Miami yeme içme konusunda ısrarla tavsiye ederim, çok memnun kaldık.

Key West

2 Eylül 2018

Niyetimiz Miami merkezine yaklaşık 3 saat mesafede yer alan Key West bölgesine gitmekti. Haritadan bakmanızı öneririm, Miami’den Küba’ya doğru uzanan bir adalar zinciri Key West, adalar birbirine köprülerle bağlanmış. Çok ilginç bu coğrafi bölgede resiflerde dalış ya da şnorkel yapabilirsiniz. Biz uyandığımızda kuvvetli bir yağış vardı, hava raporu birkaç saat sonra açacağını belirtiyor olsa da risk almak istemedik ve Key West turundan vazgeçtik.

Otelden hop-on-hop-off adı verilen istediğiniz durağında inip tekrar binebildiğiniz şehir turu otobüsü broşürlerinden aldık. Bu broşürlerde otobüs rotasını gösteren harita da yer alıyor, Miami gezilecek yerler listesi olarak kullandık.

Miami Tekne Turu

İlk durak olarak bir yat limanı da içeren Bayside Market Place’a gittik. Arabayı park edip ufak bir tur attık, eşimle buradaki Hard Rock cafede bir burger molası vermeyi de ihmal etmedik. Marinanın hemen yanından tekne turu kalkıyordu ve kalkış saatini yakalamıştık, Miami tekne turu fiyatı kişi başı 27 dolardı, ablam hemen pazarlığa girişti tabi.

Tekne Turu, Miami Gezilecek Yerler

Tekne turu biraz gecikmeli kalktı, dünyanın en işlek cruise limanlarından biri olan Miami limanı yanından, ünlülerin evlerinin olduğu adalara gitti. Evlerin kimlere ait olduğunı anlatarak adalar çevresinden 1 saat 15 dakikalık bir tur sonrası geri döndü. İddiaya göre diyebileceğim elbette, gördüğümüz evler, Mark Anthony, Jennifer Lopez, Ricky Martin, Carmen Electra, Shakira, Hugg Heffner, Puff Daddy (31 milyon dolara aldığı söylenen ev), Julio Iglesias, Frank Sinatra, Elizabeth Taylor, Shaquille O’neal, David Beckham, Gloria Estefan gibi ünlülere aitlerdi. Sibel Can’ın evi nerede diye sorduk görevlilere, o kim diye soru ile cevap verdiler.

Little Havana

Küba bağımsızlık kulesinin yanından geçerek Little Havana bölgesine gitmeye çalışırken hafiften kaybolarak vakit kaybettik. Sonunda Little Havana bölgesine vardık. Puro dükkanlarının bolca olduğu, restoranlardan dışarı canlı müziğin taştığı çok keyifli bir bölge. Bina aralarında ufak ufak parklar var, insanlar buralarda oyun oynayarak sosyalleşiyorlar. Bina duvarlarında da çok güzel grafitiler yer alıyordu. Bir Meksika lokantasında bir şeyler atıştırdık.

Elbette bölgeye Little Havana adının verilmesinin sebebi elbette Küba’dan gelen insanların buraya yerleşmiş olmaları. Biz sonraki Miami gezilecek yer olarak plajı gitmeyi konuşurken annemler otele dönmek istediler. Bizim de mayoları almamız gerekiyordu. Annemleri otele bıraktık biz miami plajına yollandık.

Little Havana, Miami Gezilecek Yerler

Miami Beach – Miami Plajı

Plaj bölgesine varınca otopark bulmak vakit aldı. Miami sahili hayli geniş, arkasında yeşillik bir park alanı var, yol parkın kenarından ilerliyor ve yolun diğer tarafında şık ve pahalı restoran, cafeler var. Biz bir arka sokakta park yeri bulabildik ve sahile yöneldik. Denize dönüşümlü girdik, eşyaları başıboş bırakmamak için. Okyanus suyu hayli sıcak, pek serinleme hissi vermiyor. Miami plajının en dikkat çekici özelliklerinden biri girişinde ücretsiz güneş kremi sebilleri olmasıydı.

Gün batımında sahilde biraz yürüyüş yaptık, yakındaki alışveriş caddesine gittik. Otomatik otopark ödeme ve çıkış sisteminde problem olunca çift otopark parası ödeyip ayrıldık, akşam yemeğini pas geçerek otele döndük, Little Havana’dan aldığımız empanadasları atıştırdık.

Miami Beach, Miami Gezilecek Yerler

Miami Gezilecek Yerler, Diğerleri

3 Eylül 2018

Sabah odaları,  bavulları toparlayıp, empanadas atıştırıp ayrıldık. Amerika turumuzun son saatlerinde eşim ve ben yeniden sahile gitmeyi ya da Miami gezilecek yerler listelerinin diğer öğelerinden birini ziyaret etmeyi önerdik, Vizcaya müzesi ve bahçeleri, Perez sanat müzesi, Frost müzesi, Bass müzesi gibi alternatifler vardı. Ablam ve annem alışverişe devam etmek istiyorlardı ve duruma el koydular. Alışverişler tamamlanınca Amerika’ya et ile veda etmek için Outback restoranına uğrayıp, havaalanına yollandık. Neredeyse geç kalıyormuşuz, bizim bavullar uçağa yollanan son bavullar oldu.

Comment(3)

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir