1. Home
  2. Mekanlar
  3. ABD
  4. SeaWorld, Orlando – New York, Miami, Orlando Gezisi Notları 6

SeaWorld, Orlando – New York, Miami, Orlando Gezisi Notları 6

2

Orlando elbette akla tema parkları ile geliyor. Döngüyü oluşturmuşlar, tema parklar turist çekiyor, turist geldikçe yeni tema parklar yapılıyor. Amerika gezi planı yazımda da bahsetmiştim, bizim programa Orlando durağını ekleme nedenimiz de bu tema parklar. İlk tercih ise SeaWorld tema parkı oldu.

30 Ağustos 2017 Çarşamba

Sabah 8’de kalkış hedefini tutturamadık, yorulmuşuz, 9 gibi kalktık. Evde sandviç ve hazır makarna ile kahvaltı yapıp, öğle yemeği için sandviç hazırlığı sonrası SeaWorld’e gittik. Orlando’daki tema parklarda hayli yüksek giriş ücretleri ödenmesine rağmen (SeaWorld giriş ücreti 90 usd) otoparklar da ayrıca ücretli.

SeaWorld Orlando

SeaWorld Nedir?

Tartışmaya yazının başından gireyim. Tüm dünyada bir çok hayvan severin protestolarına neden olan bir eğlence parkı zinciri SeaWorld. Hayvanların sergilendiği, hayvanların başrolde olduğu gösterilerin sunulduğu yani aslında hayvanların içeride hapis olduğu bir eğlence tesisi. Bir nevi gelişmiş hayvanat bahçesi denilebilir. Elbette hem bu tür gösterilerin yapılmasına karşı olanlar var, hem de hayvanat bahçelerinin varlığına karşı olanlar. Hatta hayvanların yenmesine de karşı olup beslenme tercihlerini değiştirenler.

Hayvan temalı eğlence parklarının ise bu karşı çıkışlara karşı iki iddiası var. Hayvanat bahçeleri, çocukların doğayı tanımasını sağlayan eğitsel yerlerdir ve biz eğlendirirken eğitiyoruz. Diğer iddiaları ise kendilerinin aynı zamanda hayvan rehabilitasyon merkezi oldukları (park, kendisini barınaklardan hayvan almakla, hayvan sever derneklerine ve araştırmalara bütçe aktarmakla, hayvanlara iyi bakmakla övüyor). Her iki iddialarından da haksız sayılmazlar, insan bildiği, tanıdığı şeyleri daha çok sevme ve koruma eğilimdedir ve sıkıcı olmayan bir yolla öğrenmek güzeldir. Balık ağları bozulmasın diye, balıkçıların, ağlarına takıldığı için çenesini kestikleri kaplumbağa da artık ancak orada yaşayabilir sonuçta. Tema park yönetiminin dikkat çektiği bu noktalara, hatta çok eğlenceli bir gün de geçirmiş olmama rağmen, özellikle balina gösterisinde içim acıdı, ne işi var bu hayvanların burada diye düşündüm. Yanlış olan şeyler var, hayvanlar doğdukları andan itibaren bu hayattan başkasını görmüyor ve ebeveynlerini taklit ediyorlar (dünyadaki birçok insan da bu durumda gerçi).

SeaWorld Nasıl Gezilir?

Hayli geniş bir alanda bir çok ayrı bölüm ve bölümlerde de farklı etkinlikler barındıran tema parka girer girmez elimize haritayı aldık. Haritanın arka tarafında günlük gösterilerin saatleri var. Tema park gezi programınızı o saatleri takip ederek yapmanızı öneririz. Bu öneri tüm Tema parklar için geçerli.

Tema parklar için diğer önerilerim ise; rahat ayakkabılar, sandaletler giyin; ıslanma ihtimaline karşı yedek t-shirt ve kağıt mendil bulundurun. Orlando son derece nemli ve sıcak bir bölge, şapka ve güneş kremi hayat kurtarıcı olabilir. Tema park içerisinde sıklıkla ücretsiz içme suyu bulacaksınız, yemek için çokça para ve zaman harcamak istemezseniz bizim yaptığımız gibi siz de sandviç hazırlayın.

SeaWorld'de Penguenler ve biz

SeaWorld Gezi Rotası

Biz giriş kapısına yakın Seaport sahnesindeki gösteriden başlayıp, saat yönünde dolaştık parkı (Seaport saat 6 yönü kabul edilebilir). Manta sürüşü ve ortasındaki akvaryum, vatoz besleme havuzu, yunus havuzu ve yunus gösterileri ile devam ettik. Kaplumbağa bölümünde 3 boyutlu gösteriyi izledikten sonra deniz ayıları bölümünü gezdik. Islandığımız Atlantis sürüşü sonrası çok daha hareketli olan Kranken sürüşüne geçtik. Sonrasında da hayli soğuk penguen bölümüne geçtik (ciddi soğuk).

Sürüş olayından keyif almayanlar köpekbalığı akvaryumu ile, hoşlananlar ise köpekbalığı sürüşü Mako ile devam etti. Hatta birden çok sefer bindik. Son seansta katil balina gösterisini izledik. Çıkışındaki köpekbalığı okşama havuzuna uğrayıp ayrıldık, artic bölümüne yetişemedik, denizayısı gösterilerini ise zaman kısıtı sebebiyle elemek zorunda kaldık.

SeaWorld Gösterileri

Her ne kadar bu tema park, yaşam ortamı deniz olan hayvanlar üzerine odaklansa da Pets Ahoy gösterisi tamamen, kedi, köpek, kuş, tavuk, fare, kokarca gibi hayvanlar ile yapılan bir gösteriydi. Ve bence parkın en keyifli gösterisi idi. Ufak bir kasaba şeklinde düzenlenmiş sahnede yer yer eğitmenler bile sahnede olmadan eğlenceli bir şov ortaya kondu. Önerimdir.

Yunus gösterileri elbette parkın en gözde etkinliği, aynı zamanda e nemli etkinliği. Ön sıralarda oturursanız ıslanma ihtimaliniz de var ki bu bölgeler ıslak bölge olarak işaretlenmiş. Islanmasanız dahi, hayli nemli ve sıcak bir bölge. Tahmin edebileceğiniz üzere yunuslar dalıp çıkıyorlar, atlıyor, kuyruk sallıyorlar, her başarılı hareketleri sonunda da balık ile ödüllendiriliyor.

Katil balina gösterisi de yunus gösterisine benziyor. Neredeyse hayvan başına bir eğitmen düşüyor bu gösterilerde. Elbette katil balina olarak bilinen ‘Orka’lar daha iri oldukları için hareketlerin etkileri de daha büyük oluyor. ‘Orka’ların en büyük yunus türü olduğunu hatırlatayım. Balina köpekbalığı dalışı yazımda da olduğu gibi, balina kelimesi aslında balık ya da memeli olsun fark etmeden, tüm büyük su canlıları için kullanılabilen bir tabir. ‘Orka’lar yunuslar kadar atik değil, su dışında taklalar atamıyorlar, ayrıca eğitmenler bu gösteride havuza girmiyorlar.

SeaWorld Sürüşleri (Thrill Rides)

İlk bindiğimiz Manta adı verilen oldu. Ailenin tüm fertleri bindik, en ufak ile en büyük arası yaş farkı 60’tan fazla. Manta balığı gibi hafif uçar bir hava verilmiş ve karnınız yere dönük. Oturur pozisyonda yerleştikten sonra koltuklar yatıyor (terlikleri iniş/biniş yerindeki kutulara koymanız gerekiyor). Kısa bir biniş, giriş seviyesi ve çok sert hareketler yok ancak yatay durumda olmak zor gelebilir. Bizim grubun yarısı sonraki sürüşlere binmeme kararı aldı.

Atlantis sürüşünde su yolunda hareket eden bir kayıkta yer alıyorsunuz. Bina içerisinde yer alan bölümde lunaparklardaki korku tünelinde gibisiniz. Işıklı, animasyonlu, maketli gösteriler var. Onun dışında arada sulu düşüş yapıyor ve ıslanıyorsunuz. Tam bir aile eğlencesi.

Kranken, parkın en hızlı sürüşlerinden biri ve kesinlikle en çok baş aşağı gelinen, en çok 360 derece dönüş yapılanı. Ben gözlük kullanıyorum ve gözlüklerimi elimle tutma ihtiyacı duydum, gözlük bandım olsa daha rahat ederdim.

SeaWorld, Kranken sürüşü dönüşü

Penguenlerin yer aldığı Antartica bölümünde de, tamamı kapalı alanda bir sürüş var aslında. Bu da bizim ekibin hepsinin katıldığı ve keyif aldığı bir etkinlikti. Sırada ikiye ayırıyorlar grubu, daha hafif ve daha hareketli tur isteyenlere göre. Her iki tur da aynı yeri geziyor, aynı video görselleri görüyor. Sert tur isteyenlerin aracı kabaca daha çok kendi ekseninde dönüyor. Tur gerçekten penguenlerin yer aldığı ve 0 derecede tutulan bölümde son buluyor. Mutlaka üzerinize bir şeyler alın. Önerimdir.

Mako, benim de dahil olduğum, sürüşlerden hoşlanan ekibin tekrar ve tekrar bindiği tek sürüştü. Yüksek süratli bu sürüşte ters dönüş yok, odağı düşme hissi. Bunu da çok güzel yapıyor, çok memnun kaldım.

SeaWorld Sergileri

Tema parkın eğitsel özelliklerini ortaya koyduğu bölümler, hayvanların sergilendiği, ufak, tanıtıcı gösterilerin olduğu bölümler, yani asıl hayvanat bahçesi kısmı. Hemen her bölümde, sizin sorularınızı cevaplamak için görevliler ve anlatıcılar var. Bu bölümlerle ilgili kısa kısa notlarımı foto galeri şeklinde paylaşarak yazıyı bitireyim. (Tek sayfa linki aşağıda)

Akvaryum

SeaWorld, akvaryum Bölümü, Deniz Ejderi

Akvaryum (Manta sürüşü altında); çok büyük bir alan değil ama çeşitlilik bol, deniz ejderi bile gördük.

Manta Besleme

SeaWorld, Manta Besleme Havuzu

Manta besleme havuzu (String Ray Lagoon & feeding); hemen yanında büfede yem olarak karides satılıyor ama biz elimizi yatırıp parmaklarımızı hareket ettirince parmaklarımızı yemeğe çalıştılar. Dişleri olmadığı için olay bizim onları okşamamız şeklinde sonuçlandı.

Yunus Sevme

SeaWorld, Yunus Besleme Havuzu

Yunus sevme ve besleme havuzu (Dolphin Cove); önceden randevu alınması ve ilave ücret ödenmesi gerek. Biz yapmadık.

Yunus Mağarası

SeaWorld, Yunus Gözlem Mağarası

Yunus mağarası (Dolphin Cove); yunusların tur atıp durduğu havuzun altına açılan mağara, fotoğraf çekilmek için şahane.

Kaplumbağa Bölümü

SeaWorld, Turtle Trek

Kaplumbağa gezisi (Turtle Trek); önce, çenesiz kaplumbağayı da görebildiğiniz havuzlar var, deniz inekleri de burada. Sonrasında yarı küre ekranda üç boyutlu bir animasyon sunuyorlar. Önerimdir.

Antarctica

SeaWorld, Antarctica, Penguenler

Penguenler (Antartica); tüm tema parktaki favorim bölüm. Keyifli bir sürüş sonrası kendinizi penguenlerin karşısında buluyorsunuz. İçerisi 0 derece, hazırlıklı olun.

Köpekbalığı Akvaryumu

SeaWorld, Köpekbalığı Havuzu, Testere Köpekbalığı

Köpekbalığı akvaryumu (Sharks Underwater); video gösterimleri ile de desteklenmiş, sonunda ise havuz içerisindeki tünelden geçiyorsunuz.

Köpekbalığı Havuzu

SeaWorld, Köpekbalığı Okşama Havuzu

Köpekbalığı okşama havuzu; elbette ki yavru, ufak boyut hayvanlar söz konusu.

 

Comment(2)

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir