1. Home
 2. Mekanlar
 3. Türkiye
 4. İzmir
 5. Tire Gezilecek Yerler – Tire Gezi Rehberi – Salı Tire Pazarı

Tire Gezilecek Yerler – Tire Gezi Rehberi – Salı Tire Pazarı

10

19 Mayıs tatilini hafta sonu ile birleştirip birkaç günlük tatile dönüştürmedik. Günübirlik tatili yakın bir yerlerde değerlendirelim dedik. Tire pazarı hangi gün diye aratınca karşıma Tire pazarı Salı günleri kurulur cevabı çıkınca hedef mekan kararı verilmiş oldu. İnternette Tire gezilecek yerler araştırması yapınca da Tire gezisi haritamız oluşuverdi. Yakın zamanda Torbalı’da açılan, Özgörkey ailesinin özel otomobil koleksiyonun sergilendiği Key müzesini de planının en başına yerleştirdim.

İzmir – Tire Yolunda

Gezimiz şansızlıklarla başladı. Torbalı’ya İzmir yönünden girerken, sanayi sitesi içerisinde, ana yolun sol tarafındaki Özgörkey bölgesinde (fabrikaları için çok geniş arazileri var, içerisinden de Özgörkey caddesi geçiyor) yer alan Key müzesi kapalıydı, kapısında öğrendik. Türkiye’nin belki de en kapsamlı otomobil müzesi Pazartesi ve Salı günleri kapalı oluyormuş. Tire pazarı nedeniyle çokça turistin turlarla bölgeye geldiği günü bence fırsata çevirmeliler.

Tire yönüne doğru devam ettik. Tire’ye batı yönünden, yani Halkapınar tarafından geliyorsanız, Tireye yaklaşık 10 kilometre kala sağa doğru Akçaşehir köyü tabelasını görürsünüz, beraberinde de gizli cennet restoran, Değirmen gibi tabelaları göreceksiniz. Biz daldık o yola. Kısa mesafe sonra birkaç tane restoran var. Onlardan birine daldık. Su kaynağı olunca ağaçlar arasında gürül gürül mekanlar oluşmuş. Restoranların hepsinde bir değirmen döndürülüyor muhakkak. Bir masaya oturduk, 5 dakika kadar geçti kimse bir şey sormadı. Niyetimiz birer çay içip gözleme gibi bir şeyler atıştırmaktı. Hanım işin peşine düştü, bir beş dakika da o yok oldu, bu sırada da bizim masaya uğrayan bir garson olmadı. Eşim ‘komple kahvaltı ya da yemek var, gözleme börek gibi şeyler yapmıyorlar’ dedi. Hala garson gelmemiş olduğunu düşününce mekandan ayrılıp Tire içerisine yöneldik.

Akçaşehir, Tire Gezilecek Yerler

Tire’ye Nasıl Gidilir

Tire’de gezilecek yerler konusuna tam girmemişken ufak bir parantez açıp Tire’ye nasıl ulaşılır konusuna değineyim. Biz az evvel yazdığım üzere çok keyifli bir güzergahtan araba ile ulaştık. Araba konforlu oluyor ancak hem park yeri sıkıntısı var hem de maliyeti yüksek. Tire’ye İzmir’den toplu ulaşımla da gitmek mümkün, hem de çokça alternatif yolla. Tire yolcu taşıma kooperatiflerinin otobüsleri İzmir otogarı ve Gaziemir garajdan ulaşım sağlıyor, seyahat yaklaşık 1,5 saat sürüyor. Tire’ye İzmir’den tren ile gitmek de mümkün, Basmane garı ile Tire arasında hergün 4 sefer düzenleniyor. Belediye’nin ulaşım seçeneği de var, İzban ile Tepeköy durağına gitmek, oradan da 798 numaralı Tire otobüsüne binmek, ancak bu yolculuk 2 saatten uzun sürecektir.

Tire Müzesi

Tire gezilecek yerler listenizin en başlarında Tire Müzesinin yer almasını ısrarla öneririm. Şehre batı yönünden girince pazarın kurulduğu bölgeye gelmeden, her yere araçların park ettiği Şanizade meydanında yer alıyor müze. Önünde, üzerinde park etmeyiniz hunisi olan bir park yeri var. Eşim huniyi çekti, ben aracı koyarken görevli geldi, olmaz dedi, müzeye geldik deyince sorun kalmadı. Pek bir özelliği olmayan ufak müzeyi gezmek çok vakit almıyor. Asıl kıymetli konular; müzenin temiz tuvaletleri var ve en güzel özelliği ise görevliye Tire haritası sorunca Tire gezilecek yerlerini içeren harita edinebiliyor olmanız.

Müzenin karşı tarafında Alphonse de Lamartine Evi ve Müzesi ile Ağa Camii de yer alıyor. Ancak biz onlara vakit harcamadık. Gerçekleştiremediğimiz çay molasının peşindeyiz. Görevli bize Derekahve’ye nasıl ulaşabileceğimizi de tarif etti. Pazar kurulu olduğu için çoğu yol kapalı ve Tire sokakları çok dar. Yol tarifi almamıza rağmen yolda birkaç kez tekrar sormamız gerekti. Görevli ayrıca Derekahve’den ayrılınca aşağıya inerken aracı Gülcüoğlu konağının oraya park etmemizi de tembih etti, sonrası için de haritadan yürüyüş rotamızı çıkardık.

Derekahve

Derekahve, Tire Gezilecek Yerler

Daracık sokaklardan tepeye doğru tırmanmak gerekiyor kent merkezinin sınırında yer alan Derekahve’ye ulaşmak için. Mekanın kendisi de dik bir eğimde yer alıyor ve araçlar mekanın girişinde park edilmek durumunda. Yürüme sıkıntısı çekenlere önermem. Birer çay içip, birer yavan gözleme yiyip enerji topladık. Ortasında basamaklanmış bir alanda derenin aktığı parkın içerisinde birden fazla mekan var, yeşillik, sulak ortam tüm gün eş dost oturup serin ortamda kahvehanelerde tavla, okey oynamak için şahane bir mekan.

Biz çok oyalanmadan aşağıya yöneldik ve tembih edildiğimiz üzere Gülcüoğlu Konağı yakınlarına park edip Tire gezilecek yerler listemizi dolaşmaya başladık. Gülcüoğlu konağı 20nci yüzyıl başlarında yanmış ve 1927 yılında tekrar yapılmış. Üç katlı, ahşap cumbaları olan güzel bina bir butik otel olarak işletiliyor. Biz içerisine girmedik.

Tire’nin Hanları

Türkocağı caddesinden aşağı doğru inerken Ankara caddesinden sola saptık. Cadde olduğuna bakmayın, daracık sokak, karşılıklı 2 araç geçemez. Emir Ali Hanı ve Bedestan Tire gezilecek yerler haritamızda işaretli fakat restorasyona kesinlikle ihtiyaçları var, metruk halde kalmışlar, yıkılmayı bekler gibiler.

Çöplen Han, Tire Gezilecek Yerler

Biraz daha aşağıya inip Kutu Han, Bakır Han ve Çöplen Han’ın yan yana yer aldıkları Tahtakale meydanına ulaştık. Önce Kutu hanın içerisinde geçtik, günümüzde halen kullanımda, konaklama bölümü ise yıkımı bekler durumda. Bakır han 1520 yılında yapılmış, bu hanın bir kısmı yol açmak için zaten vaktiyle yıkılmış, şadırvan da günümüze ulaşmamış. 1977 yılında da restore edilmiş Bakır han.

Bizim en çok hoşumuza giden Tire hanı Çöplen han oldu. Dış cephesinde dükkanlarda hayatın sürdüğü hanın, girişini aramanız gereken avlusunda çiçeklerle bezenmiş bir kamelyanın altında çay molası verebilirsiniz. Hanların hiçbirinin Gaziantep gezilecek yerler listemizde yer almış olan hanlarla kıyaslanamayacağını belirtmeliyim.

Hanların hemen bitişiğinde yer alan Tahtakale Hamamı, Tire gezilecek yerler listenizde mutlaka yer alsın. 1441’de Halil Yahşi bey tarafından yaptırılan hamam günümüzde meslek okulu olarak kullanılıyor. Sıcaktan şıpır şıpır terlerken daldık içeri, serinliği görünce çıkmak istemedik. Giriş bölümünde dokumalar satılıyor, hamamın arka taraflarında, yan hollerinde ise dokuma tezgahları kurulu, eğitim amaçlı.

Tire Gezilecek Yerler

Tahtakale Hamamı, Tire Gezilecek Yerler

Gümüşpala caddesinden Pazar tezgahlarına baka baka Necippaşa Kütüphanesine geçtik. Tire gezilecek yerler listemde en çok görmek istediğim durak resmi tatil nedeniyle kapalıydı. Halbuki gelmeden evvel Tire Kaymakamlığının sitesinden kütüphanede bulunan toplam kitap adedinin 11456 olduğunu ve bunların 2283 adedinin Osmanlı dönemine ait olduğunu, bunların 1147 adedinin ise el yazması olduğunu okuyup merak etmiştim.

Yürüyüş ve sıcak babamızın pilini bitme noktasına getirmişti. Trafiğe açık tutulan Cumhuriyet caddesine bitişik Alay Parkta dinlenip çay molası vermek istedi. Kendisini arabayla oradan almak üzere sözleştik. Alay parkın içerisinde etraflarında tribünler olan düz beton zemin dikkat çekiyor. Karambol oyunu içinmiş. Bir tabela ile oyunu anlatmışlar. 500 yıldır oynanan oyunu günümüzde oynamayı bilen 200 kişini kaldığı tahmin ediliyormuş. Bir yandan kültürel değerlere yerel yönetimler sahip çıkmalılar, yaşamasını sağlamalar diye konuşurken, bir yandan da yahu bu bir oyun değil mi, zevkli olsa herhalde daha fazla kişi oynardı diye yorum yaparak uzaklaştık.

Karambol Oyunu, Alay Park, Tire Gezilecek Yerler

Tire Pazarı

Salı günleri kurulan tire pazarı çok geniş bir alana yayılıyor ve plastik eşyadan fideye, bakır çanaklardan sebze meyveye hemen her şey satılıyor. Ana yol üzerinde satılan sebze meyve İzmir pazarlarında (en azından Şemikler pazarı) satılanlardan daha ucuz değil, hatta yer yer daha pahalı. Arka sokaklara geçince ise fiyatlar süratle düşüyor, İzmir’den ciddi şekilde ucuz hale geliyor.

Tire pazarında ihmal edilmemesi gerekenler elbette diğer pazarlarda bulma ihtimaliniz düşük olanlar; keçeciler ve Eğerciler. Her ikisinde de yapımlarını izlemek mümkün. Özellikle keçeciler hayli turistik hale gelmiş durumdalar.

Yazının başında da belirtmiştim Tire Pazarı hangi gün diye aratınca Salı günü olduğu belirtiliyor ancak tire Kaymakamlığının internet sitesinde “Tirede Cuma günleri de geleneksel olarak Cuma pazarı kurulur. Bu Pazar Salı pazarına göre daha küçük çapta olup yakın çevredeki köylerden gelen üreticiler mahsullerini satarlar.” Şeklinde bir bilgi de bulunmaktadır.

Necippaşa Kütüphanesi, Tire Gezilecek Yerler

Tire’de Ne Yenir?

Elbette bu sorunun ilk cevabı Tire Köfte, peki Tire köfte nerede yenir? Bu konuda kısa bir araştırma sizleri kent merkezindeki mekanlara yönlendirecektir, biz de meşhur Hacı baba lokantasında bir porsiyon yesek mi diye düşünsek de iştahımızı önceden rezervasyon yaptığımız Kaplan restorana sakladık.

Kaplan köyünde yer alan Kaplan dağ restoran çok çok meşhur, rezervasyonsuz giderseniz millete giden yemeklere bakarak ağzınızın suyu akarken sıra beklersiniz. Tire ovasına bakan, Tire’ye 5 kilometre kadar mesafedeki Kaplan köyü Tire’nin su ihtiyacının da çoğunu karşılıyor. Ağaçlar altında kuş sesleri arasından keyifli bir yürüyüş yapmak için de uygun Kaplan köyü.

Kaplan Köyü, Tire Gezilecek Yerler

Kaplan dağ restoranda diğer masalardaki ev yapımı patates kızartmaları ilk dikkatimizi çeken oldu. Peynirli karışık otlu bir meze, kabak çiçeği dolması, taze melengiç otu ile başladık. Keşkek, kuzu etli sarımsak otu, kuzu etli arapsaçı, kuzu kavurma ve tire köfte ile devam ettik. Arada sofraya getirdikleri taze kekik ve kuzu kulağı otları da çok memnun etti. Parmak patates aklımızda kalmasın dedik, parmak mı, köy kızartma mı diye sordular. Köy kızartma halka patates, patlıcan ve biber imiş yanında yoğurt ve domates sosla, yemeği taçlandırdı adeta.

Gelen karadut reçelli lora ben çatal atmadım, ağzımın tadını değiştirmek istemedim. Gaziantep yemekleri sahasına giren melengiç kahvesinden de pek haz etmemiştim, melengiç otunu da pek sevmedim. Geri kalan her şey çok güzeldi ama bir dahaki gidişimde keşkeğin üzerine domates salçası sosu koymamalarını, sadece tereyağı koymalarını isteyeceğim, salça bence lezzeti çok bozmuş. Az içkide içeren 3 kişilik bu yemeğe çıkan 150 liralık fatura da oldukça uygundu. Tire gezilecek yerler listenize ekleyin diyeceğim ama sadece burada yemek yemek için bile gelinmeli Tire’ye.

Haziran 2015, Güncelleme Nisan 2017

Comment(10)

 1. Burada okumaya gidecek olursanız gitmeyin. Kızlarınızı yollamayın. Babalara sesleniyorum insanı bu kadar hain olan başla yer yok. Kızın kız gider dul gelir. Oğlun esrarkeş olur. Esrarı torbacısı boldur.

  1. insanların gelmemesi, yörenin bozmaması için yapılmış bir kinaye olduğunu umarım, hani eskiden şirincede yaşayanların başkaları gelmesin diye çirkince biyer bizim köy demesi gibi.
   yoksa çok üzücü

 2. Tire gezmek için güzel yer.dışardan biri olarak top tepeden yukarı dağ köylerinde bir yer alayım yaşayayım derseniz sakın derim.geneli akraba yabancı sevmezler.ova köyleri daha iyi.tire alkol ve uyuşturucu tüketiminin yüksek olduğu bir yer.milliyetçi görünen insanların yaşadığı bir yer nasıl böyle olur anlamadım.bayındır ı pek sevmezdim bayındır dan kötü.gezmek için güzel yaşamak için köhlerde seçici olun yorbalı kemalpsşa ya benzemiyor.

  1. ülkemizde milliyetçi ya da dindar görünen kesimler bizleri ne yazık ki sıklıkla hayal kırıklığına uğrattılar.

 3. Allah Allah 🙂 Yorumları hayretle okudum. İlk arkadaşın bir kuyruk acısı olmuş belli. Tire asla yobaz değildir. Bunu seçim ya da referandum sonuçlarından zaten açıkça görebilirsiniz. Yazmaya kalksam yer yetmez; ki 4 kitap yazdım kentimiz ile ilgili. İnternette bile Tire’nin gerek tarihte gerekse şu anda ne kadar önemli bir yer olduğu yazar. Her kızı kocaya kaçana bakarsak yandık vallahi 🙂

 4. Merhaba Tireye yeni taşındık bence yaşanılası yer.İnsanları hain falanda değil tam tersi çok yardımcılar.Esnafta halkıda inanılmaz yardımcı.Hele hele yeni taşındık dediğinizde bir okadar daha yardımcı olmaya çalışıyorlar.Özünü kaybetmemiş Anadolu insanı.Gezilecek yeri çok kahvaltı mekanları müthiş….Sevdim ben…

 5. Güzel tirem seni tanimiyan bilemez nasil yesil tirem oldugunu insanlari yobaz degil sevicandir abam diye hitap etmeler her yerde oldugu gibi iyiside kötüsüde vardir onun icin bütün olarak yargilamayin iyiki tireliyim

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir