1. Home
  2. Mekanlar
  3. Türkiye
  4. Adana
  5. Adana Gezilecek Yerler – Adana Gezisi Notları 2

Adana Gezilecek Yerler – Adana Gezisi Notları 2

6

Mersin gezilecek yerlerine yöneldiğimiz bir önceki güne kıyasla, Adana gezilecek yerler listemizin üzerinden geçeceğimiz bugün, vakit konusunda daha rahattık. Saatlerce araç kullanmak zorunda değildik. Saatleri biraz daha geçe kurduk. Kahvaltı için kaburgacıyı notlarımıza almıştık, öncesinde de Adana gezimiz konusunda fikirlerini sorduğumuz her dostun önerdiği Kazım büfeye uğradık. Yemeklere ayrıca değineceğim. Hedeflediğimiz kaburgacı kapanmış, biz de Birbiçer ciğere gidip güne ciğerli, soğanlı, acılı başlangıç yaptık (toplam 53 lira). Adanada ne yenir yazımızda tüm yeme içme maceramız yer alıyor.

Taş Köprü Üzerinde, Adana Gezilecek Yerler, Adana Gezisi NotlarıArabayla, Hilton otelinin yan tarafında, taş köprünün bir ayağının olduğu çıkmaz sokağa gidip aracı park ettik. Ücretsizdi, çevreye sorduk, yasak değilmiş. Seyhan nehrinin temiz ve turkuaz rengine bakarak, arkamızda Sabancı Camii ile fotoğraf çekilerek aştık tarihi taş köprüyü. Taş köprünün tarihi konusunda farklı iddialar var, milattan önce 1450’de Hititliler tarafından yapıldığı ya da Roma dönemine ait olduğu (MS 2.yy) gibi. Hemfikir olunan nokta ise köprünün, halen kullanımda olan dünyanın en eski köprüsü olduğu.

Adana Gezilecek Yerler; Eski Kent Merkezi

Taş köprüyü aşıp sola doğru, regülatör köprü yönüne döndük. Ancak biraz da sıcağın etkisiyle köprüye kadar yolumuzu uzatmama kararı aldık. Taş köprünün ayağında başlayan parkın içerisinde Kültür sanat merkezi var. Biz gittiğimizde birileri düğün fotoğrafları çekiliyordu, bina açıktı ancak tüm odalar kapalıydı. Görevliye Adana gezilecek yerler listemize aldığımız sinema müzesinin bu mekan olup olmadığını sorduk, çünkü hemen girişte hababam sınıfının en ünlü karakterlerinin çok da kaliteli yapılmamış balmumu heykelleri vardı. Değilmiş, tarifi aldık.

Ulu Cami, Adana Gezilecek Yerler, Adana Gezisi NotlarıKültür merkezinin az ilerisindeki eski Vilayetler evine dışarıdan bir bakıp nehirden içeriye doğru yöneldik. Ulu camii, diğer adıyla Ramazanoğlu camii 16. Yüzyıldan kalmaymış, eski Adana’nın tam göbeğinde yer alıyor diyebilirim. Büyük ve küçük saatçarşı hamamımısır çarşısı hepsi dipdibe, bu bölge Adana gezilecek yerler listenizde mutlaka yer almalı. Etrafı bir turlayıp fotoğraflar çektik. Güne biraz geç başladığımız için buraya ancak öğle saatlerinde varmıştık. Ben biraz sokak aralarına daldım, dükkanların çoğu ya kapanmış ya da toplanıyorlardı ancak kebapçılar harıl harıl çalışıyordu. Özellikle sokaklardan biri hem sabit, hem seyyar kebapçılar tarafından kuşatılmış durumundaydı, seyahatin en Adana’ya özgü manzaralarından biriydi. Daldım dumanın arasını, kimi kahvaltısını ciğerliyordu, kimi masalarda ise rakı faslına geçilmişti, belli paydos vakti olmuş onlar için.

Büyük Saat, Adana Gezilecek Yerler, Adana Gezisi Notları

Adana Gezilecek Yerler; Müzeler

Adana Sinema Müzesi, Adana Gezilecek Yerler, Adana Gezisi NotlarıTekrar seyhan nehri kenarına dönüp sola, yeni kente doğru döndük. Kısa bir yürüyüş sonrası Sinema Müzesinin önünde bulduk kendimizi. Cumbalı evlerden birini restore etmişler, içerisini bir çok sinema emekçisinin fotoğraflarıyla, film afişleri ile, filmlerden karelerle döşemişler.Balmumu heykeller de var.

Sinema müzesinin yanı başında Atatürk Evi var. Oraya da daldık hemen. Girişte çantaları emanete alıyorlar, yüklerden kısa süreliğine de olsa kurtulmak iyi oluyor. Evin üst kattaki salonu (veya avlusu) etkileyici, evin tam merkezinde yer alıyor ve tüm odalar buraya açılıyor. Odalar o dönemdeki yaşamı yansıtacak şekilde dekore edilmiş.

Adana’da sadece Sinema müzesi ve Atatürk evi yok ancak bizim vaktimiz sadece onlara yetti. Bizim Adana gezilecek yerler listemize sığmayan EtnografyaMisis Mozaik ve Arkeoloji müzeleri sizlerin ilgisini çekebilir.

Adana Gezilecek Yerler; Yeni Şehir

Atatürk müzesini gezdikten sonra kentin yeni bölümlerine yöneldik. Seyhan kıyısı boyunca uzanan Merkez parkı, havanın güzel olduğu bu Pazar gününde cazibe merkezine dönüşmüştü. Aileler çocukları rahatça serbest bırakabilecekleri yeşil alanları doldurmuşlar. Güneş tepemizde olunca uzun bir yürüyüş yapmamaya karara verdik ve Sabancı camii’ne yöneldik.

Sabancı Cami, Adana Gezilecek Yerler, Adana Gezisi Notları

Altı minareli dev camii oldukça etkileyici, içeriden de görülmesinde yarar var. Eşim ayakkabı çıkartmakla uğraşmak istemeyince biz 3 kişi daldık içeriye ancak klimalı, serin konforlu ortamı görünce ben dönüp eşime de ısrarcı oldum. İbadet saatleri dışında halkın kaçış noktası olmuş caminin dev kubbesi son derece etkileyici. Serin ortamı, üstüne üst oturacak yerleri de bulunca biz de mekanı ufak mola yeri ilan ettik. Programımızın kalanını konuştuk, biraz da şehrin modern çarşısına gidelim dedik.

Aracı park ettiğimiz alıp Ziyapaşa ve Gazipaşa caddelerinin olduğu bölgeye yöneldik. Park yeri bulmak için biraz vakit harcayıp ara sokaklardan birine aracı bırakabildik. Yıllar önceki Adana ziyaretimizde Yüzevler’in tatlısı eşimin damağında yer etmişti, biz de ufak bir tatlı molası verdik ancak elbette hatıralarda kalan tada ulaşılamadı, zaten tat hafızasına yer eden lezzetlere tekrar aynı haliyle ulaşılabildiği de görülmemiştir. Adana’nın modern sokaklarında dolaştık biraz, son derece lüks kafe ve restoranların yanı sıra çok lüks mağazalar var. İzmir’e kendi markası ile ulaşmamış, yüksek fiyat grubu markaların burada mağazasının olması hem şehrin zenginliğini hem de yaşayanların lüks sevgisini gözler önüne seriyor. Yakındaki bir börekçide Adana böreğini de tattıktan sonra tekrar araca döndük.

Adana araç kiralama konusunda Otorento şirketinden yüksek kalitede hizmet aldığımızı belirtmeliyim. Otorento aslında birçok araç kiralama firması ile ortak çalışan bir kabuk kuruluş konumunda, belli ki iş ortaklarının seçimi konusunda son derece titizler, hem araç çok iyi durumdaydı, hem de görevli personel son derece güler yüzlülerdi.

Seyhan Nehri, Adana Gezilecek Yerler, Adana Gezisi Notları

Adana Gezilecek Yerler; Seyhan Baraj Gölü

Adana gezilecek yerler listemize aldığımız son durak Seyhan Baraj gölüydü. Pazar gününe bırakınca ve hava olağanüstü güzel olunca ciddi bir trafikle ve kalabalıkla karşı karşıya kaldık. Göl kenarına serpiştirilmiş çok sayıda restoran ve büfe var ancak hemen hepsi her şeyi yapar durumda. Büfelerde kahve, çay, bici bici, tost, gözleme ve benzerleri, restoranlarda pirzola, pizza, hamburger. Zaten danıştığımız hiçbir Adanalı dostumuz da buralarda restoran önermedi.

Seyhan Baraj Gölü, Adana Gezilecek Yerler, Adana Gezisi NotlarıGüzel havayı fırsat bilmiş Adanalıların çoğunluğu da piknik yapar durumdaydı. Özellikle biraz uzaktan bakınca üzerinde duman tüten bölgeler göze çarpıyor. Ara ara etrafa bakınmak ve fotoğraflamak için kısa duruşlar yaptık. Buraya piknik yapmaya gelmek lazım, Adanalılar gibi sarmaları dolmaları hazırlayıp, mangalı yakmak lazım.

Biz aradaki köprüden gölün karşı kıyısına geçtik ve gölün diğer tarafından şehre döndük. Trafik pek yok diğer tarafta ve ortalık yemyeşil. Kent merkezindeki son Adana lezzet durağımız Onur kebap oldu. Güzelce karınlarımızı doyurup havalimanına yöneldik. Kiralık aracın deposunu doldurup iade ettik. İzmir’e dönüşümüzle Adana gezimiz son buldu. Çokça yürüyünce kilo alımı açısından çok sıkıntılı olmadı.

Comment(6)

  1. Adana yı ancak bir adanalı ile tanıyabilirsiniz onun için adana ya gitmeden önce SAYDAM Otelden rezervasyon yapınız ve size sunacağı rücretsiz rehberliğinden faydalanın 2 yada 3 gün içerisinde muhteşem bir Adana turu yapmış olacaksınız. tavsiyelerim kaburgacı yaşar, ali göde şalgam , şırdancı bedo , merkez camii , taş köprü , müzeler

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir