1. Home
 2. Mekanlar
 3. Yeni Zelanda
 4. Auckland
 5. Avustralya – Yeni Zelanda; Notlar

Avustralya – Yeni Zelanda; Notlar

6

– Vize almak son derece kolay, Yeni Zelanda ücret istemiyor, Avustralya pasaport istemiyor.

– Ülke girişler çok sıkıntılı, daha uçağa binmeden sorgulamalar başlıyor. Ülkeye varınca pasaport ve gümrük geçişlerinde sorgulama, köpeklerle kontrol, aramalar, bomba tetkikleri çok yaygın. Ülkeye girişinizin birkaç saat süreceğini hesaba katın.

– Pahalı, gerçekten pahalı, tuvaletsiz bir odaya 100 dolar, bir gecelik en küçük boyut araç kirasına 200 dolar, günübirlik bir tura 150 dolar ödemeyi göze alın.

– Döviz alımı Türkiye’den yapılmalı, memlekette hem kredi kartına hem direk döviz alımına oradakinden iyi kur uygulanıyor.

Sıkça görülen okyanusyalı giyimi

– Yalın ayaklı ve parmak arası terlikli çok insan var. Hava üzerlerinde mont olmasını gerektirse de mini etek ve sandaletle dolaşanlara rastlanıyor.

– İnsanları son derece sıcak kanlı ve hoş sohbet, Avrupa ve Amerika’dakiler için bunu söylerdim eskiden, burada ayrı seviyede. Merhaba dediğiniz tezgahtarla uzun bir sohbete girebilirsiniz.

– Elbette dükkanı açık bulursanız tezgahtarla sohbet edebilirsiniz, çünkü az çalışıyorlar.

Yeni Zelandalı çalışkanlığı

– Çalışma miktarı az olunca hobilere vakit kalıyor, outdoor etkinlik bol.

– Yeni Zelanda’da hissedilir şekilde daha az miktarda olsa da genel olarak Uzakdoğulu miktarı hayli fazla, zenci ise yok denecek kadar az, Türkiye gibi.

– Etkinliklere indirimli “aile” biletleri var, aile 2 yetişkin ve 3 çocuk anlamına geliyor.

Çocuklar konusunda rahatlar

-Çocuklar konusunda son derece rahatlar, sokakta çıplak ayakla sularla, toprakla oynayan çocukları yanı başlarında aileleri ile görmek son derece normal.

– Genel olarak uzun boylular, aşırı kilolu insan miktarı çok az. (Bu gözlemimiz yanlışmış, obez oranında lider ülkelerden biriymiş)

Avustralya belediyeciliği

– Belediyecilik muazzam, bolca sosyal alan var, ücretsiz havuzlar, oyun alanları, piknik yerleri gibi.

– Her yerde ücretsiz tuvaletler var ve temizler, tuvaletlerde iğneler için ayrı çöp var.

– İçilebilir su istasyonları var, istasyonların yanında matara doldurmak için ayrıca musluk var.

– Her kentte Ugg ve Louis Vuitton mağazası var.

– Her kentte dönerci ve oturaklı Türk lokantası var, hemen her büyük mutfağı bulmak mümkn zaten.

– Şehir merkezlerinde genelde otopark çok pahalı (birkaç saati 60$ gibi).

Okyanusyada otopark çok pahalı

– Şehir merkezlerinde bolca tramvay hattı oluyor, genelde biri ücretsiz oluyor.

– Hosteller çok çok kaliteli, bu kadar iyilerini görmemiştim (ve bu kadar pahalılarını).

– Havayolu firmaları sırt çantalı gezginler için özel tarifeler uyguluyor, ikramsız, bagajsız. Eğer bagaj getirirseniz 80aud alıyorlar. Kabin valizi ağırlığı konusunda da çok katılar.

– Air New Zealand ilginç güvenlik videoları ile biliniyor. Bize de Altın Kızlar’ın Rose’u Betty White aktardı güvenlik bilgilerini.

Comment(6)

 1. hocam merhaba,
  acaba yeni zellanda da ve ya yeni zellandaya ulaşırken uğradığınız ülkelerde ne gibi aktiviteler yaptınız ve fiyatları neydi? çok teşekkürler

  1. Selamlar,
   biz Kuala Lumpur’dan aktarma yaptık ve orada hiçbirşey yapmadık, sadece havalimanı transferi. Ancak terminal değiştirmek gerekiyordu, aradaki otobüz ücretli ve sadece yerel para birimi geçerli. Bu nedenle 10dolar kadar bozdurmuştuk, 2-3 lira ulaşıma, gerisini aburcubura harcadık. Avustralya’da yaptıklarımızı zaten sitemizde anlattık.

 2. Avustralya vatandasıyım ve uzun yıllarım geçti oralarda Aşırı kilolu insan sayısı az derken? Bu dediginiz Sydney, Melbourne gibi buyuk sehir merkezlerinde dogru ve çok fazla insan spor yapıyor ama sehir dısına biraz cıkın istisnasız herkes şişman, ama herkes! Queensland ufak şehir veya kasabalarında, hatta Melbourne’un dış mahalle AVM’lerinde uzaylı canlılar mı bu gorduklerim diyebilirsiniz. Dunyada obezitenin en yuksek oranda oldugu toplumlardan biri Avustralya. Sıcakkanlılık hos sohbetlik dogru ama, bu sizle gercekten ilgili olduklarından fala ndegil genelde, yapaylık fazlasıyla mevcut. Yeni Zelandalılar bariz şekilde daha samimi ve iyi insanlar.

  1. Tolga bey çok teşekkürler katkınız için. Bizim büyük kentler + Cairns, Gold Coast tarafında gözlemimiz bu şekildeydi ama internetten de araştırınca gözlemimizin yanlış olduğunu, sizin yorumunuzun doğru olduğunu gördüm ben de.

 3. merhaba,

  Avusturalya oturum izni ile ilgli bilgi sahibi misiniz, bilgi rica ederim. teşekkürler

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir