1. Home
  2. Mekanlar
  3. Hindistan
  4. Elephanta Island, Mumbai; Güney Hindistan – Maldivler – Sri Lanka Gemi Turu Gezi Notları 6

Elephanta Island, Mumbai; Güney Hindistan – Maldivler – Sri Lanka Gemi Turu Gezi Notları 6

0

Gemimiz sabah saat 08:00’de Mumbai limanına yanaştı. Bugün Elephanta Island ’a gitmeyi planlamıştık. Taksilere binip Gate of India’ya geldik oradan tekne ile bir saati geçkin yolculuk sonrası adaya ulaştık.

17.02.2017 Cuma – Elephanta Island Mumbai

Gel-git olayı nedeniyle olsa gerek teknelerin yanaşması için gayet uzun bir iskele yapılmış, iskeleden karaya ulaşım için de bir açık hava treni kurulmuş. Tekneden inip balık istifi halinde trene bindik ve karaya ulaştık. Bu noktadan itibaren adadaki mağara tapınaklara ulaşmak için yaklaşık 130 basamak tırmanmak gerekiyor. Eskiden adanın girişinde büyük bir fil heykeli varmış ve ada bu nedenle fil adası ismini almış ancak daha sonra fil heykelini şehirdeki bir meydana taşımışlar. Dolayısı ile şu anda adada fille ilgili hiçbir şey mevcut değil.

Basamaklar geniş ve rahat tırmanılıyor, her iki yanda da hediyelik eşya satan stantlar mevcut. Tırmanma güçlüğü olanlar için ise 4 kişinin omuzda taşıdığı sandalyeler bulunuyor (tabii bunlar ekstra ücrete tabi). Elephante Island’da çok ilgimizi çeken bir husus ortalıkta dolaşan maymunlar oldu. Uğradığımız diğer şehirlerde hiç maymuna rastlamamıştık halbuki kuzey Hindistan’daki şehirlerde bol miktarda varlardı.

Liman Treni, Elephanta Island; Güney Hindistan – Maldivler – Sri Lanka Gemi Turu Gezi Notları

Mağaralar, Elephanta Island

Basamakları tırmanıp tepedeki mağaralara ulaştık. Burada 5 adet mağara bulunuyor. 1 nolu mağara en donanımlısı. Kayalara oyulmuş heykeller, sütunlar ve geçitlerle birbirine bağlı bölmeler var. Diğerleri bu kadar görkemli değil, hele 4 ve 5 numaralı olanlar henüz pek kazılmamış gibi. Mağaraları dolaştıktan sonra aşağıya indik ve biraz maymunlarla oynaştık; onlara yiyecek ve su verdik, bunları tüketmelerini izledik.

Sonrasında önce trenle teknelerin olduğu rıhtımın ucuna, sonra da tekne ile Gate of India’ya ulaştık. Oradan kimimiz gemiye döndük diğerleri ise çarşı pazar dolaştı. Gemimiz o gece Mumbai limanında kaldı biz de Güney Hindistan – Maldivler – Sri Lanka gemi turunun son gecesi olarak gemide konakladık. Ertesi gün gemiden çıkış yapacağımız için gece yarısı bavullarımızı kamaramızın önüne çıkarttık, sadece el bagajları ile kaldık.

1 nolu Mağara, Elephanta Island; Güney Hindistan – Maldivler – Sri Lanka Gemi Turu Gezi Notları

18.02.2017 Cumartesi – Mumbai

Bugün gemiye yeni yolcular geleceği için sabah saat 08:00 itibariyle kamaralarımızla ilişkimizi kesmemiz istendi. Kahvaltı sonrası gelip kamaramızı boşalttık ve 8. kattaki kafenin bir bölümüne yerleştik. Bazı arkadaşlar çarşıya gitmek üzere dışarıya çıktılar, biz gemide kalmayı tercih ettik ve vaktimizi sohbet ederek, kağıt oynayarak geçirdik. Saat 17:00’de bizim de gemiyi terk etme vaktimiz geldi. Yine standart kontrollerden geçtikten sonra limandaki depoya indirilmiş olan valizlerimizi bulduk ve bizleri bekleyen otobüslerimize binerek, geceyi geçireceğimiz, geldiğimiz ilk gün kahvaltı ettiğimiz, The Lalit Residency otele götürüldük. Burada odalarımıza yerleşip, yeteri kadar uyuyabilmek gayesi ile erkenden yattık.

19.02.2017 Cumartesi

Sabah saat 03:00’te uyandırılıp otobüslere bindik ve havalimanına gittik. Uzun süren check-in ve pasaport kontrol işlemleri sonrasında, TK 721 numaralı uçuş ile saat 06:55’te İstanbul’a doğru yola çıktık. B-777 tipi 400 kişilik uçak yine tamamen doluydu. Yaklaşık 6,5 saatlik uçuş sonrasında saat 11:35’te İstanbul’a ulaştık. Havalimanında gayet uzun bir pasaport kuyruğu vardı. Kontrol sonrası iç hatlar terminaline geçip saat 15:00’teki uçuşumuz ile İzmir’imize kavuştuk ve bir geziyi daha noktalamış olduk. Bu arada dönüş yolunda bavullarımızdan birisinin tekerleğinin kırılmış olduğunu da belirtmeden geçemeyeceğim. Tabii ki bununla ilgili tutanak tanzimi ve tazminat alım işlerini de sonraki günlerde sonuçlandırdık.

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir