1. Home
  2. Mekanlar
  3. Fas
  4. Casablanca
  5. Fas Seyahati Hazırlıkları

Fas Seyahati Hazırlıkları

5

Biletler

Bir süredir aklımdaydı Fas’a gitmek. Okuduğum faklı makalelerde, gezi anılarında övgü dolu sözlerle anlatılmıştı. Birkaç yıl önce de tripadvisor kullanıcı oylamasında Marakeş gezilmesi gereken yerler listesinden birincilikle çıkmıştı. Takip edenler bilir, daha uygun fiyata gezebilmek için kampanyaları, sadakat kartlarını takip ediyoruz. Bankamızın kredi kartının uzun mesafe kabul edip milleri çift kat değerle kullandırdığı, aynı zaman THY’nin kısa mesafe kabul edip düşük mil puanı ile refakatçi bileti verdiği iki yer vardı; Tanzanya ve Fas. Tanzanya’ya 2012’de gitmiş, enfes bir seyahat geçirmiştik. Şimdi sırada Fas var.

Uçak biletlerimizi THY millerimizi kullanarak aldık toplam 1050 lira vergi ödedik. Özellikle İstanbul’dan seyahate başlayacak olanlara Air Arabia biletlerine bakmalarını öneririm. Sabiha Gökçen’den son derece uygun fiyatlara uçuşları var Kazablanka’ya.

Biletler alınınca inceleme başladı, nereleri gezelim diye. Gezginlerin notlarının çıktılarını aldık, bir de rehber kitap aldık.  Okumaya, incelemeye koyulduk, tur firmaları nerelere götürüyor diye baktık. Biz yavaş yavaş kafamızda programı şekillendirirken annemlerin Gümüldür’de kamp yerindeki karavan komşularının kardeşinin yıllardır Fas’ta yaşadığı bilgisi çıktı ortaya. Telefonla ulaştık. Büyük bir firmanın tesislerini denetlediği için sürekli seyahat ediyormuş, neredeyse ülkenin her yanını görmüş. Pek öncelik vermediğimiz kentlere dikkatimizi çekti. Çalışmamız detaylandıkça tekrar telefon ederek rahatsız ettiğimiz Tevfik beye yardımları için teşekkür ederiz.

Rota

Fas Rotamız

Kazablanka’da hiç vakit kaybetmeden, CTM firmasının otobüsü ile kıyın kıyın Essaouire (Savira okunuyor, Suveyre diyenlerde var) kentine geçeceğiz (Suprabus ve CTM klimalı, kaliteli hizmet sunan firmalarmış). Dar Latigeo’da konaklayacağız. Okyanus kıyısındaki kente giden tüm gezginler balık yemiş ama bize Vazzani’nin Tajin’inin ülkenin en iyisi olduğu söylendi.

Yine otobüs ile Marrakech’e (Marakeş) geçeceğiz, Dar Zouar’da konaklama kararı aldık. Şehirde görülmesi gerekenleri göreceğiz, yenilmesi gerekenleri yiyeceğiz, özellikle Jemaa el-Fnaa’nın tezgahları bizi şimdiden heyecanlandırıyor. Çok turistik gözükse de turistlere gösteri sunan Chez Ali (Ali’nin yeri)’ne de gitmeye niyetlendik. Perşembe günleri Bab el Khemis kapısında kurulan pazara uğramayı da, Arset Mouley Abdessalam parkının Kutubiye Camii yönündeki çıkışında yer alan Telefon müzesi de, Bahai ve yıkıntı haldeki Badi sarayları da, Marakeş müzesi, Ali bin Yusuf medresesi de notlarımız arasında.

Oradayken bir tur almayı planladık, tur firması ile sabah erken saatte terk edeceğiz Marrakech’i ve Atlas dağlarına yöneleceğiz. Ouarzazate’i (Vurzazet)’i gezip Gorges Dades’te dağlarda konaklayacağız. Sonra dağın arka tarafına Merzouga’ya geçeceğiz. Çölün yanındaki kentten develer üzerinde yola devam edip çölde bir çadırda gecelemeyi hedefliyoruz.

Sabah erken çölden ayrılıp Azrou ve Ifran’da çevreye bakınıp Fes’e geçeceğiz. Fes’de Riad Boustan’da konaklayacağız, muhtemelen Tanneries denilen tabakhanelerden birini (Chouwara olabilir) de gezdikten, belki turistik Hamit restoranın yemeklerinin tattıktan sonra trenle Kazablanka’ya geçeceğiz. Henüz direk havalimanına mı gitsek, bir gece de Kazablanka’da kalıp orayı da mı gezsek karar veremedik.

Biz bi gezip gelelim, dönünce detaylı anlatacağız.

2 Kişi için maliyetler; (belli olanları)

Uçak 1050 TL

Konaklamalar 142 € (bir gece belirsiz)

2 Gecelik tur internetten en ucuz kişi başı 250€’ya bulduk, orada daha ucuza bu işi çözümlemeye çalışacağız.

Essaouira’a otobüs 310 dirhem

Marrakesh’e otobüs 160 dirhem

Ekim 2014

Comment(5)

  1. Merhaba, biz bir tur şirketiyle ocak ayında Fas’a gitmeyi düşünüyoruz ama ocak ayı uygun olur mu sizce Fas için? Çok soğuk olur mu acaba diye endişe ediyorum.

    1. Kış aylarında ortalama olarak İstanbul’dan 10 derece daha sıcak olacağını ön görebilirsiniz, öğle saatlerinde 17, geceleri 7 derece gibi, elbette yüksek yerlerde (Atlas dağları gibi) bu rakamların çok altına inelecektir. Ocak ayı yağmura yakalanma ihtimalinizin biraz yüksekçe olduğu bir dönem, imkanınız var ise Mayıs ya da ekim ayları en iyi zamanlar gibi, hem havalar aşırı asınmamış olur, hem de yağmura yakalanma olasılığınız daha düşük olur.

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir