1. Home
  2. Mekanlar
  3. Hafta Sonu İçin Harika İki Rota

Hafta Sonu İçin Harika İki Rota

0

Hafta sonunuzu havaalanı şehir merkezinde olan muhteşem iki şehirde geçirmek istemez misiniz? Sık sık bilet bulabileceğiniz bu iki harika yer; gezilecek ve görülecek birbirinden güzel ve tarihi yerleri, muhteşem doğası ile sizlere adeta huzur dolu bir seyahat serüveni sunuyor. Bu iki mutlaka görülmesi gereken şehirler Ankara ve Trabzon…

Bu yazımızda bu iki şehrimizde gezilecek ve mutlaka görülmesi gereken yerler ile ilgili bilgi vermeye çalışacağız…

Ankara Hakkında

Geçmişi oldukça eski dönemlere dayanmış olan Ankara’nın tarihinin Hitit döneminden başladığı bilinmektedir. Halen Ankara Kalesinde Hititlere ait izler görülmektedir. Ankara’nın tamamen Türklerin himayesine girmesi ise Malazgirt Meydan Savaşı sonrasında gerçekleşmiştir. Sonrasına Bizanslılar, iki kez Ankara’yı yeniden fethetmeye çalışmış olsalar bile başarısız olmuşlardır. 1354 yılında Osmanlı toprakları arasında yerini almış olan Ankara, İstiklal Savaşında savaş merkezi olmuş, daha sonra ise Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti olmuştur. Ankara kış aylarında oldukça soğuk olan bir şehirdir yaz aylarında ise fazlasıyla sıcak. Bu yüzden Ankara’ya gitmek istediğinizde gideceğiniz mevsime göre giyinmeniz oldukça önemlidir.

Ankara’da Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Anıtkabir: Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi yeri olan Anıtkabir, Çankaya’da bulunuyor. Harika bir mimari yapısı olan Anıtkabir’in girişinde, Aslan heykelleri ve meşaleler bulunmaktadır. Zafer alanı ise asıl anıta bağlanan bölümdür. Atatürk’ün asıl mezarı, simgesel olan lahitin altında bulunmaktadır.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi: Bu müzede Paleolitik çağdan başlayarak, Neolitik, Eski Tunç, hitit, frig, Asur Ticaret Kolonileri, Urartu dönemlerine ait Ankara ve çevresinde kazı çalışmalarında bulunmuş olan birçok uygarlığa ve de Osmanlı Devleti’ne ait arkeolojik eserler bulunmaktadır.

Kızılay Meydanı: Ülkemizin en sayılı meydanları arasında olan ve Ankara’nın merkezi sayılan Kızılay meydanına uğramadan Ankara’dan ayrılmayın.

Atatürk Orman Çiftliği: Mustafa Kemal Atatürk’e hediye edilmiş ve 52 dönüm arazi üzerine kurulan bu çiftlik ülkenin en modern tarım tesisi olma özelliği taşımaktadır.

Ankara Kalesi: Bu kalenin Romalılar tarafından yapıldığı düşünülmektedir. Oldukça önemli bir tarihi yapıdır ve sağlam burçlara sahiptir.

Atakule: 125 metre yüksekliği olan Atakule aynı zamanda bir alışveriş merkezidir. Ve tüm Ankara ayaklarınızın altına serilmektedir.

Ankara’nın Meşhur Yemekleri ve Tatlıları

Ankara’ya gelip bunlardan yemeden dönmeniz demek turunuzu tamamlamamışsınız demektir. Her şehrin meşhur olan yiyeceklerinden mutlaka tatmak ve o yörenin özelliklerini bilmek gerekir. Gelelim Ankara’nın yani başkentimizin meşhur yiyecekleri nelerdir bir bakalım; Beypazarı Kurusu, Ankara Simidi, Çubuk Turşu, Ankara Balı, İnceğiz Çorbası, Ankara Tava, Beypazarı Güveci, Tamtak Tiridi, Entekke Böreği, Yemlik Cacığı, Efelek Sarması, Bazlama Kebabı, Şibit Tatlısı, Öllüğün Körü, Mamak Kurabiyesi…

Ankara Esenboğa Uluslararası Havalimanı

Ankara uçak bileti sizi Ankara Esenboğa Havaalanına götürecek. Burası ülkemizde son derece önemli olan havalimanları arasında yer almaktadır. Yurt içine ve yurt dışına uçak seferlerinin düzenlendiği bu havalimanının şehir merkezine uzaklığı 28 km dir. Ayrıca ülkemizin en büyük 4. Havalimanı olma özelliğine sahiptir. Ülkemize ulaşım kolaylığı sağladığından dolayı konum olarak da oldukça büyük bir öneme sahip bir havaalanıdır.

Sizlerde bütçenize uygun Ankara ucuz uçak bileti satın alarak, keyifli, konforlu ve aynı zamanda ekonomik bir uçak yolculuğu yapabilirsiniz. İster hafta içi isterseniz de hafta sonu için Ankara’yı keşfedebilir mutlaka görülmesi gereken yerleri ziyaret edebilirsiniz. Uygun fiyata uçak bileti satın almak için kampanyaları takip edebilir size uygun olanı satın alabilirsiniz.

Trabzon Hakkında

Trabzon adı en az 2700 yıllık bir geçmişe sahip olmaktadır. Yunanlılardan önce Trabzon’a Makronlar, Skinler gibi farklı kültüre sahip uygarlıklar hakim olmuşlardır. Fatih Sultan Mehmet 1461 yılında Trabzon’u Osmanlı topraklarına katmış ve buradaki Rum halkının yarısından çoğunu sürmüştür. Trabzon’da hava yazları serin kışları soğuk geçer her mevsim yağış yağabildiği içinde Trabzon seyahatinde mutlaka buradaki hava koşullarına uygun olarak giyinmenizi öneririz. Toprakların %45’i orman, %33’ü ise dikili ve ekili alanlardan oluştuğu için havası bol oksijenli ve adeta şifa dağıtıcıdır. Buraya gelen mutlaka hayran olmuş olarak geri döner.

Trabzon’da Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Trabzon uçak bileti bulur bulmaz kendinize bir rota hazırlamalısınız. Trabzon çok eski yıllardan beri farklı kültürlerin etkisi altında kalması ve farklı kültürleri barındırması sebebi ile farklı kültürel miraslara sahip olmuştur. Hem doğal güzellikleri açısından hem de birçok sanatsal yapıya sahip olduğundan turizme katkısı ile ev sahipliği yapar. Trabzon’da mutlaka gidilmesi gereken yerlerden bazıları aşağıdaki gibidir;

Trabzon Kalesi: Bugüne korunarak gelmeyi başarmış ve surları şehrin en eski yapıları olan kaledir. Hatta surların bazı bölümleri Roma dönemine kadar uzanmaktadır. Ve bu surlar şehir merkezinde bulunmaktadır.

Kilise ve Manastırlar: Ülkeler arası bir üne sahip olan Sümela Manastırı, Trabzon şehrinin ve Orta Karadeniz’in en etkileyici yapılarındandır. Bu manastır bölge halkı tarafından Meryem Ana Manastırı olarak adlandırılmıştır. Bu manastırın yanı sıra Trabzon’da gezebileceğiniz daha birçok manastır vardır. Bunlar; Kızlar Manastırı, Kaymaklı Manastırı, Peristera Manastırı, Vazelon Manastırı ve St. Kilisesi’dir.

tags:

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir