1. Home
  2. Mekanlar
  3. Hindistan
  4. Hindistan İzlenimleri – 8 Jaipur

Hindistan İzlenimleri – 8 Jaipur

0

Hint Kumaşçısı, HindistanGünün kalanında serbestiz. Çarşıya gideceğim için keyfim yerinde. Alışverişle ilgisi yok, gerçek yaşamlarını görme şansı bulacağım. İki tarafındaki onlarca dükkanla birbirine paralel iki sokaktan oluşan, Hawa Mahal’a çok yakın çarşıya atıyoruz kendimizi. Dükkanların  çoğunlukla sağ tarafı koridor olarak bırakılmış, satıcılar ise sol tarafı kaplayan sediri andıran bir platformun üzerinde bağdaş kurmuş durumda müşterileri bekliyorlar. Bir iki şeyle ilgilendiğiniz zaman ayakkabılarınızı çıkartıp döşeğe oturmanızı istiyorlar. Sonrasında ellerinde ne varsa önünüze seriyorlar, birşeyler beğendirebilmek için bin türlü numara yapıyorlar. Pazarlık yapmak gerekiyor, üstelik kıran kırana. Kim önce yorulursa o kazanıyor. Almayı planladığımız fiyata inmedikleri durumlarda fiyatı türk lirasına çevirip, mutlu olup, alışverişi gerçekleştiriyoruz.

Çok geniş bir cadde ve yoğun bir trafik var. Yol kenarlarına parketmiş yüzlerce motorsiklet var. Yolun karşısına geçerken adrenalin miktarımız yükseliyor. Seyyar satıcılar burada genelde çiğneme tütünü satıyorlar. Hint sigarası “bidi” bulabilmek için ara sokaklardan birine dalıyoruz. Sokağın girişinde bir umumi tuvalet var. Binanın duvarına fayans döşenmiş ve pisuar aralarında olanları andıran ayraçlara benzer duvarlarla bölmelenmiş. Kadınlar bölümü yok tabii ki. Üstünü yada çevresini kapatma gereği de duymamışlar.

Motorsiklet Denizi, HindistanTaksi durağı niteliği taşıyan bölgede otorikşa adını verdikleri aletler duruyor. Rikşa denenler, arkasında iki kişinin oturabildiği bisikletli çekçekler. Otorikşalar ise triportör motorlarının bu formata sokulmuş olanları. Alt yarıları yeşil, üst yarıları sarı renkte. Taksimetreleri var fakat pazarlık yöntemini kullanıyorlar, taksimetrenin çalıştığını dahi zannetmiyorum. Otomobillerin aynalarının kapalı olmasının nedeninin motorsikletler olduğunu belirtmiştim. Otorikşa da bu grupta. Şehir trafik yükünün çoğunu motorlarla beraber taşıyorlar. Hiçbir motorsikletlinin kasksız olmaması da oldukça dikkat çekici çünkü genel trafik akışı hayatlarına hiç değer vermedikleri izlenimini veriyor.

Otorikşa sürücüsünün yanına oturuyorum otele dönerken. Aracın ön tarafı  mabede dönüştürülmüş diyebilirim. Çoğunluğu Ganesh’i sembolize eden onlarca biblo ve resimle dolu. Kapıları olmayan araç yolda zigzaglar çizerek ilerlerken ben tutunacak biryerler arıyorum, sürücü ise bana etrafı anlatmakla meşgul. İngilizce konuşuyor ama, gerek şivesinin garipliği nedeniyle, gerekse hayatta kalmaya odaklandığım için, söylediklerinden hiçbirşey anlamıyorum. Belkide ben biraz abartıyorum ama korna sistemiyle işleyen trafik sistemine alışmak pek kolay değil, çok kaotik görünüyor.

Hint Damat, HindistanAkşam otelde muhteşem bir düğün vardı. Erkek tarafını, otelin yaklaşık 150 metrelik bahçe yolunun başlarında gördüm. Grubun en önünde rengarenk boyanmış bir fil vardı. Filin arkasında kalabalıkça bir grup ve onları iki yandan çevreleyen, başlar üzerinde taşınan saksılarda renkli florasan ışıklar. Gruba 3-5 vurmalı ve 3-5 metal üflemeli çalgı eşlik ediyordu. Arkalarında ise bol miktarda fil desenli bir kıyafet geçirilmiş beyaz atın üzerinde damat bulunuyordu. Beyaz kıyafetine sarı renkli bir başlık eşlik ediyor, rujlu dudaklarıyla etrafa gülümsüyor. Gözlerinde de rimel eksik değil. En arkada ise florasanlar için gereken jenaratörü taşıyan bir triportör var.

Grup durmaksızın dans ediyor ve son derece yavaş ilerliyordu. Yaklaşık 20 dakika sonra otelin önüne vardılar ve uzunca bir süre dans etmeye devam ettiler. Grubun içinden bazı erkekler otele grip çıkıyor, başbaşa verip konuşuyorlardı. Kız tarafı ile bir tür pazarlık sürdüğünü tahmin edip otele girdim. Gelin lobideydi. Tamamen yaldızlı bir başlık ve kıyafet, dikkatten kaçması mümkün değil. Kollarında dirseklerine kadar bilezikler var. Alnı, kaşı, burnu altın süslerle dolu. Bir süre sonra arka bahçeye geçtiler. Sonrası çok özelliği olmayan, yemekli zengin bir düğündü.

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir