1. Home
  2. Mekanlar
  3. Rusya
  4. Moskova
  5. Moskova Gezimiz – 2 Gezilecek Yerler

Moskova Gezimiz – 2 Gezilecek Yerler

3

Kızıl meydandaKIZIL MEYDAN

Meşhur Kremlin başkanlık sarayı ve St. Basil kilisesi bu meydanda. Kremlin, çepeçevre surlarla korunuyor, dört köşesinde kuleler var ve kulelerin tepesine birer kızıl yıldız yerleştirilmiş. Işıkları bugüne kadar sadece 10 dakikalığına bakım için söndürülmüş, yoksa hep yanıyor. Bu arada Kremlin Rusça’da kentin merkezinde bulunan kale demekmiş, her şehirde olurmuş, buradaki Moskova Kremlin’i.

St. Basil kilisesi ve tam karşısındaki Devlet Tarih Müzesi, masallardan çıkmış gibi duruyor. Kilise sanki şekerleme gibi, müze de legolardan yapılmış bir oyuncak gibi. Rusya’nın asker devleti imajını bir nebze olsun yumuşatıyorlar. Kremlin’in tam karşısında ise dev bir alışveriş mağazası var. Dıştan görünümü müze ya da saray gibi ama içi buram buram kapitalizm kokuyor.

Moskova'nın en ünlüsü

Kızıl meydan, Moskova

Lenin’in mozolesi de bu meydanda. Mumyalanmış bedeni anıt mezarında 90 küsür yıldır sergileniyor. Giriş ücretsiz fakat günde sadece 3 saat ziyarete açık (10:00 – 13:00), o nedenle uzun kuyruklar oluşuyor. Biz yaklaşık bir saat beklemenin ardından içeri girdik ve bir dakika bile kalamadan çıktık. İçerisi zifiri karanlık, ancak kenardaki korkuluklara tutunarak yürünebiliyor. Lenin ortada cam bir bölmede yatıyor, tek ışık kaynağı onu aydınlatıyor. Huzurlu bir uykuda gibi. Odaya bir köşeden girip hızlıca yürüyerek öbür köşeden çıkılıyor, nöbetteki askerler duraksamaya, konuşmaya izin vermiyor. Fotoğraf çekmek zaten yasak, eşyalar girişte bırakılıyor. Mozolenin bahçesinde Brejnev’in ve diğer ünlü kişilerin de mezarları var.

Nazım Hikmet'in mezarı

Nazım'ın mezarıNOVODEVICHY MANASTIRI

Manastır’ın mezarlığı ünlü simalara son mekanlarında ev sahipliği yapıyor. Yeltsin ve Kruşçev burada. Her mezar taşı başlı başına bir anıt, sahibinin kabartması ya da resmi var. Manevi nedenlerle olmasa bile ziyaret edilebilecek, sanatsal bir park gibi. Bizim için önemi ise Nazım Usta’nın orada yatıyor olması, eşi Verayla beraber…

Vera'nın mezarı

KOZMONOT MÜZESİ VE RUS DEVLETLER FUARI

Yine Sovyetler’in başarılarını vurgulayan yerler. Haksız da değiller, 1950’lerde uzaya çıkmak, azımsanacak bir olay değil. Hele müzede sergilenen, o günlerde kullanılan malzemeleri, uzay giysilerini, resmen tenekeden yapılmış kapsülleri görünce, nasıl başardıklarını insanın aklı hayali almıyor. Yuri Gagarin, doğal olarak bir halk kahramanı ama fazla popüler olup kendisinin önüne geçtiği için Kruşçev tarafından öldürüldüğü söylentisi de var. Müzede fotoğraf çekmek yasak.

Moskova kozmonot müzesi

Rus Devletler Fuarı

Fuar alanında her Sovyet Devleti’ne ait bir pavyon bulunuyor. İçlerine giremedik, şu an aktifler mi, bilemiyoruz. Binalar ve anıtlar yine çok heybetli görünüyor.

GORKİ PARKI

Buran uzay mekiği

Gorki parkındanMoskova nehri kenarında, yemyeşil, devasa bir park. Kızıl Meydan’dan buraya nehir boyunca yapılacak hoş bir yürüyüşle ulaşmak mümkün. Yol üzerinde Moskova Katedrali ziyaret edilebilir ve Rus donanmasını kuran, Deli Petro ya da Büyük Petro olarak da bilinen Çar 1. Petro’nun gemili ilginç anıtı görülebilir. Buran uzay mekiğinin test aracı da bu parkta yer alıyor. Parkın yanından saatlik nehir turu yapan gemiler kalkıyor. Biz biraz da mola verip dinlenme amaçlı olarak tura katıldık ve memnun kaldık.

POBEDİ (ZAFER) PARKI

Gördüğümüz kadarı ile Moskova’da parklar, yeşil alan haricinde, mutlaka ihtişamlı bir anıtla taçlandırılmış tören alanlarına sahip. Şehre yukardan baktığı için Napolyon Moskova kuşatması sırasında karargahını bu alana kurmuş. Sonradan Ruslar Fransa’ya karşı kazandıkları zaferin anısına tak ve anıtı yapmışlar. II. Dünya Savaşı ile ilgili anıtlar da eklenince meydan, açık hava müzesine dönüşmüş.

Pobedi Parkında

Pobedi Parkında

Parkla aynı adlı metro istasyonu, 84 metre derinliği ile Moskova’nın 1., dünyanın 3. en derin istasyonuymuş. Gerçekten de yürüyen merdivenlerle yüzeye çıkmak birkaç dakika alıyor.

Bitirmeden, gittiğimiz Türk restoranlarının adreslerini ekleyelim. Şimdiye kadar yurt dışında gittiklerimiz arasında açık ara en başarılı olanlar bunlardı. Türk lezzetlerini özleyenlere ve Rus mutfağından aradığını bulamayanlara şiddetle öneririz.

· Шыкыдым (Şıkıdım), Arkadiya Alışveriş Merkezi, Bolshoy Ovchinnikovskiy 16, 115184, Moskova
· Босфор (Bosfor), Ul. Arbat 24, Moskova.

Moskova'nın en derin metro istastonu Pobedi

Fotoğraflar: İhsan topallı

Ayça ve İhsan’ın tüm seyahatlerine kendi blog siteleri i-visited.them-all.net‘den ulaşabilirsiniz.

Comment(3)

  1. Rusya; coğrafya derslerinde öğretilenden oldukça farklı, gittiğinizde sizi şaşkınlığa uğratacak yeşil doğasıyla gerçekten harika bir ülke. Kiliseleri, caddeleri, meydanları, mutfağı, kürkleri, sanat galerisini andıran metrosu, sarayları, heykelleri, şehirleri ve Volga’sıyla ayrı bir dünya. ZNF Turizm gittik, çok memnun kaldık sizlere de bu acentayı tavsiye ederim.

    1. Genelde tur şirketleri ile gezmeyi tercih etmiyoruz. Turla gidilmesini de pek tavsiye etmiyoruz. Hem insanı çok sınırlandırıyor, hem de fiyat yükseliyor. Daha ucuza gezelim ki daha çok gezebilelim yaklaşımındayız genel olarak. ama örneğin Çin’e tur firması ile gittik. Tur fiyatı uçak bileti fiyatından ucuz olduğu için tercih ettik, turun başlarında tura bağlı kalsak da ilerleyen günlerde sürekli turu ekmeye başladık. Turdan ayrı dolaştığımız yerler, yediğimiz yemekler çok daha güzeldi.

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir