1. Home
  2. Mekanlar
  3. Maldivler
  4. Maldivler Turu; Güney Hindistan – Maldivler – Sri Lanka Gemi Turu Gezi Notları 3

Maldivler Turu; Güney Hindistan – Maldivler – Sri Lanka Gemi Turu Gezi Notları 3

0

Bir günü tamamen denizde geçirdikten sonra Costa neoClassica ile Güney Hindistan – Maldivler – Sri Lanka gemi turunun en dikkat çekici durağı olan Male’ye Maldivler turu için ulaştık.

10.02.2017 Cuma – Male

Gemimiz sabah saat 07:00’de Male açıklarında demirledi. Ring seferi yapan motorlarla Male şehrinin rıhtımına yaklaşık yarım saatte ulaştık. Male Maldivler’in başkenti. Maldivler’i oluşturan 1190 adadan sadece birkaçında yerleşim varmış. Adalarda en yüksek rakım deniz seviyesinden 1,5 metre imiş. Yerleşim olan adaların çoğu, orada bulunan turistik tesislerin adı ile anılıyormuş.

Maldivler Turu

Maldivler turu için yine gemiden paket tur almadık. Rıhtımda bir tekne ile anlaşarak tavsiye edilen Paradise Island Resort’a gitmek üzere yola çıktık (gidiş dönüş kişi başı 15,- Dolar). Bir saati aşan bir yolculuk sonrası söz konusu adaya ulaştık. Rıhtımda bizi bir tesis görevlisi karşıladı, hepimize üzerinde numaralar olan bileklikler takıp bizleri resepsiyona yönlendirdi. Paradise Island Resort Maldivler’de tesisten günübirlik faydalanma karşılığı kişi başı 55,- Dolar ödeme yaptık. Adada kısa bir keşif gezisi yaptıktan sonra deniz kenarındaki kafenin bir kenarına yerleştik.

Paradise Island Resort, Maldivler Turu

Bu arada tesisteki mağazadan kullanıp iade etmek üzere gözlük ve şnorkel temin ettik, ücretsiz. Oyalanmadan soyunarak kendimizi denize atıp harika sualtı görüntülerini seyretmeye daldık. Yüzdüğümüz bölgede su derinliği insan boyunu pek aşmıyordu ancak zemin mercan kayalığı olduğundan, çok değişik tipte ve bazıları büyük ebatlı, inanılmaz miktarda balık barındırıyordu. Birkaç sefer girdik çıktık ve saatlerce yüzüp balıkları seyrettik.

Öğle yemeğini sabah gemide kahvaltı sırasında hazırlamış olduğumuz sandviçlerle geçiştirdik ancak soğuk birasız olmadı. Akşamüzeri tekne bizi almaya geleceği için, tesis yönetimince bizler için açılmış olan 3 odayı kullanarak duşumuzu yapıp giyindik ve ekstralarımızın bedelini resepsiyona ödedikten sonra teknemize binip Male’ye oradan da gemiye döndük. Gemimiz o geceyi Male açıklarında demirli olarak geçirdi. Yani Maldivler turumuz sırasında geceleme yine cruise gemisinde oldu.

Yanlış Plaj Seçimleri; Maldivler Turu

11.02.2017 Cumartesi – Male

Sabah kahvaltımızı ettikten sonra gemiden ayrılıp yine bir önceki gün kullandığımız tekne ile buluştuk ve bu sefer yine methini duyduğumuz Bandos Island Resort’a gitmek üzere yola düştük. Bir saati geçkin bir motor yolculuğu sonrası söz konusu tesise ulaştık ancak rıhtımda bizi karşılayan tesis yetkilisi yerleri olmadığından bizleri kabul edemeyeceklerini bildirdi. Hakikaten yerleri yok muydu yoksa tesis çevresinde demirli çok sayıda lüks yatın mevcudiyeti nedeniyle bizleri o topluluğa uygun bulmadığı için mi reddedildik, anlayamadık.

Oradan hareketle, üzerinde yerleşim olan ve halka açık bir adacığa yanaştık. Burada hemen denize giren bir arkadaşımız, zeminde kum olmaması ve mercan kayalığı olması nedeniyle ayaklarının kesildiğini belirterek hemen denizden çıkınca, başka bir yere gitmeye karar verdik ve tekneye döndük. Bu sefer bizi Himmafushi isimli yine yerleşim olan bir adaya götürdüler. Rıhtımdan kamyonetlere binerek plaja gittik ve bir kafenin kumsalına yerleştik. Tekneden temin ettiğimiz gözlük ve şnorkelleri kullanarak burada da yüzdük ancak bir önceki günün manzaraları ile kıyaslanmayacak bir görüntü bizleri tatmin etmedi. Akşamüstü tekne ile Male’ye, oradan da gemiye döndük. Gemimiz o geceyi de Male açıklarında demirli olarak geçirdi. Bu 2 gün boyunca tekne ile oradan oraya giderken, meraklı bir arkadaşımız sırtı ile balık tutmaya çalıştı ve toplam 4 adet torik yakaladı ve teknecilere armağan etti.

Denizaltı; Maldivler Turu

12.02.2017 Pazar – Male

Bugün gruptan 6 kişi ayrılarak gemiden satın aldığımız, denizaltı ile gezinti turuna katıldık. Sabah gemiden ayrılıp Male’ye, oradan da başka bir tekne ile Male yakınlarında açıkta bir dubaya bağlı olarak bizleri bekleyen denizaltına ulaştık. Önce bizleri yaklaşık 45 dakika, denizde kuvvetli dip akıntısı olması nedeniyle, beklettiler. Sonra olumsuzluk geçmiş olmalı ki, teker teker denizaltına aldılar.

Resiflere Denizaltı, Maldivler Turu

Denizaltının 2 yanında büyük pencereler ve her pencerenin önünde 2 kişilik koltuk var; toplam 40 kişi kadar kapasiteli. Yerlerimize oturunca dalış başladı, bir mercan kayalığının yanına, yaklaşık 30 metre derinliğe daldık. Denizaltı ile beraber bir de balık adam suya girdi ve yem dökmeye başladı böylece denizaltı çevresine yoğun balık akını oldu. Değişik tiplerde ve büyüklüklerde balıkları fotoğrafladık, hatta videoya aldık. 45 dakika kadar süren dalış sonrası su yüzüne çıktık ve tekneye binerek Male’ye döndük.  Maldivlerde denizaltı turunun fiyatı kişi başı 109,- Avro idi. Maldivler turumuzun en ilginç tecrübesiydi.

Kalan vaktimizde Male sokaklarında dolaştık. Burası, Hindistan’dan sonra, çok temiz geldi. Costa neoClassica ile Güney Hindistan – Maldivler – Sri Lanka gemi turunun diğer duraklarında da şahit olduğumuz gibi, Male’de de müthiş bir motosiklet nüfusu mevcut. Motosikletlerle dolu otoparklar ve sokaklar insanı şaşırtıyor. Deniz kenarındaki sebze – meyve halini gördükten sonra balık pazarına girdik. Balıkların çeşitliliği ve büyüklükleri çok etkileyici idi. Balık satılan tezgahların dışında 4-5 kişinin çalıştığı uzunca bir tezgah da ayıklama işi için ayrılmış. Neredeyse insan boyunda ton balıklarının ayıklandıktan sonra bir tekneye istiflendiğini gördük; herhalde adalardan birisindeki tesise götürüleceklerdi. Gezinti sonrası motorla gemiye döndük. Gemimiz saat 19:00’da, sonraki durağımız Sri Lanka’nın Colombo kenti için Male’den ayrıldı.

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir