1. Home
  2. Mekanlar
  3. İtalya
  4. Napoli Gezi Rehberi – Roma – Napoli Gezisi 1

Napoli Gezi Rehberi – Roma – Napoli Gezisi 1

1

Çokça yol kat ettiğimiz seyahatlerde seyahat planı paylaşıyoruz, şehir ziyareti şeklinde olanlarda ise rehber derlemeye çalışıyoruz. Napoli gezi rehberi yazımız, Napoli ve Roma’yı içeren bir haftalık gezimize dair ilk paylaşım ve kent hakkında genel bilgileri, kullanışlı tavsiyeleri içeriyor.

Kısa Napoli tanıtımı ile başlayayım, Napoli, İtalya’nın Campania bölgesinde yer alan, bölgenin de başkenti olan, ülkenin en kalabalık üçüncü kenti. Tarih, sanat, kültür dallarında, hatta yemek konusunda İtalya’nın en önemli şehirlerinden biri olan Napoli’nin eski kent merkezi UNESCO dünya mirası listesinde yer alsa da, turistleri daha çok yakın mesafedeki Vezüv yanardağı, Pompei antik kenti ve yine Unesco dünya mirası listesinde yer alan Amalfi kıyıları çeker.

Napoli'de, Napoli Gezi Rehberi

Napoli’ye Nasıl Gidilir?

Napoli havalimanına direk uçabilirsiniz ya da bizim yaptığımız gibi Roma üzerinden kente ulaşabilirsiniz. Roma’daki tüm havalimanlarından, Napoli’ye direk ulaşım için birden fazla seçenek var. Hızlı tren bunların en serisi 1 saat 45 dakika içinde Napoli merkezine varıyor.

Hızlı trenin yaklaşık yarı fiyatına ikinci sınıf tren ya da otobüsle de ulaşım mümkün, üstelik hızlı trenin yaklaşık yarısı maliyetle, özellikle hızlı tren biletini önceden almazsanız. Biz Fiumicino havalimanından direk Napoli’ye giden otobüs ile yaklaşık 3 saat yolculuk sonunda vardık. Otobüsler de tren istasyonunun yanına yanaşıyor.

Napoli’de Nerede Kalınır?

Spaccanapoli Comfort Suites, Napoli'de Nerede Kalınız, Napoli Gezi Rehberi

Napoli kenti bölgelere ayrılmış olarak düşünülebilir. Centro Storico (Eski kent merkezi) Unesco Dünya mirası listesinde, Chiaia deniz kenarında yer alan, modern ve lüks bölge, Aranella & Vomero ise kentin yüksek, manzaralı ve daha sakin bölgesi. Kent için gezilecek yerlerin hemen hepsi bu bölgelerde yer arıyor. Bunun dışında mesela Piazza Garibaldi tüm şehirler arası ulaşımın kesiştiği nokta, amacınız günübirlik gezilerle Napoli çevresini gezmek ise doğru konaklama noktası olabilir.

Biz, şehir içi gezilecek yerlere yakın olmak istedik, bahsettiğim üç bölgenin neredeyse kesişim noktasında yer alan Spaccanapoli Comfort Suites tercihimiz oldu. Napoli kentinde neredeyse her bina gibi, tarihi ve yüksek tavanlı bir binada yer alıyor otel. Biz neredeyse otelden her yere yürüdük, acayip merkeziydi. Napoli’de konaklama konusunda tavsiye ederiz. Personel çok ilgili, mekan temiz, odalar rahat, internet hızlı, kahvaltı lezzetli, daha ne olsun.

Napoli Nasıl Gezilir? Napoli Gezi Rehberi

Napoli önemli ölçüde yürüyerek gezilmesi gereken bir yer, özellikle eski kent merkezi ve Chiaia bölgesinde bir çok sokak trafiğe kapalı. Şehir merkezinde iki tane metro hattı ve üç tane de füniküler hattı var (Vomero bölgesi tepede) elbette otobüsler de. Toplu ulaşımı tek seferlik kullanım sağlayan bilet 1,1€, günlük ve birkaç günlük sınırsız toplu taşıma kullanımı hakkı sağlayan biletler de var.

Napoli'de Ulaşım, Füniküler, Napoli Gezi Rehberi

Bizim tercihimiz ise Campania artecard oldu. Kişi başı fiyatı 32€ olan ve 3 gün geçerli olan bu kart (72 saat değil, 3üncü günün sonunda bitiyor), tüm Campania bölgesi içi ulaşımda ve bir çok müzede ücretsiz kullanım sağlıyor. Bizim planımızda Pompei ve Sorrento kentlerine gitmek, Pompei antik kentini, Napoli müzesini görmek de vardı ve bunların ayrı ayrı fiyatları kart bedelinden yüksekti. Artecard’ın sadece Napoli kenti içinde geçerli 3 günlük modeli ise 21€.

Napoli Gezilecek Yerler

Elbette ilk başta eski şehir Centro Storico gelmeli, Unesco dünya mirası listesinde yer alan bölgede özellikle öne çıkanlar; Museo Cappella Sansevero, San Domenico Maggiore katedrali, yeraltı şehirleri (iki tane var), Gesù Nuovo kilisesi, Spaccanapoli (aslında bu birbirini takip eden ve kenti bölen sokaklar zincirini halk arasındaki adı, haritada yok). Hani internette görmüşsünüzdür, üzerinde tül örtülü şekilde yapılmış mermer heykeller var ya, insanın aklını alan, onlar Cappella Sansevero’da, sakın kaçırmayın, Napoli gezi rehberi yazımızın en önemli bilgisi bu olabilir.

Spacca Napoli, Napoli Gezi Rehberi

Chiaia sokakları akşamları, Vomero bölgesinde, yani tepede yer alan Sant’Elmo kalesi ise gün batımında ziyaret edilmeli. Temelinde bir adet yumurta bulunduğuna inanılan Castel dell’Ovo ve sahilde yer alan Castel Nuovo uğranılabilecek kalelerden. Piazza del Plebiscito meydanı ve karşısındaki Napoli kraliyet sarayı da görülmesi gereken yerlerden. Onlara yakın Galleria Umberto I alışveriş merkezine de mutlaka uğrayın, harika bir mimari eser. Ayrı ayrı değinmem bu yazının fazla uzanasına neden olacak, Napoli gezilecek yerler hakkında ayrıca yazacağım. Napoli arkeoloji müzesindeki mozaiklerin de kaçırılmaması gerektiğini not düşeyim.

Napoli Şehri Çevresi

Napoli’nin yakın çevresinde yer alan bir çok yerin ünü kentin ününden fazladır. Bunların başında da Pompei antik kenti ve yanındaki Vezüv yanardağı gelir. Banliyö hattı ile kolaylıkla ulaşılabilen Pompei kenti vaktiyle Vezüv yanardağının patlamasıyla bir günde yok olmuş, yüzyıllar sonra bulunmuş. Hem şehir ciddi sağlam şekilde korunmuş küller altında, hem de kent sakinlerinin bedenleri küller için birer heykel kalıbına dönüşmüş. Zamanın bu çok lüks kenti kesinlikle genişçe zaman ayrılmayı hakkediyor, Unesco dünya mirası listesinde de yer alıyor.

Amalfi, Napoli Gezi Rehberi

Sorrento kenti, Unesco dünya mirasında yer alan Amalfi sahilleri ve Capri adası ise özellikle yaz sezonunun çok popüler yerleri. Biz Capri adasını programımıza alamadık ama banliyö treni ile Sorrento kentine, oradan da otobüs ile Amalfi kentine gidip geldik günübirlik olarak. Yolculuğun otobüs kısmında manzaranın muhteşem olduğunu, virajlı yolculuğun ise bazı bünyeleri zorlayabileceğini belirtmeliyim. Dönüşte otobüs servisinin yetersiz kaldığını da, detaylı anlatacağım.

Napoli’de Ne Yenir? Nerede Yenir?

Herhangi birine sorarsanız size pizzanın ana vatanının İtalya olduğunu söyleyecektir, herhangi bir İtalya’na sorarsanız ise Napoli olduğunu söyleyecektir. Bunun da ilki Napoitan tarzı pizzadır (peynir domates fesleğen) ve en ünlü adresi de Sorbillo’ymuş. Bize çok hitap etmediğini belirtmeliyim. Sokaklarda sıkça karşınıza çıkacak kızartma külahları cuoppo, yöresel tatlı baba ve tuzlu krakerler taralli kolaylıkla erişeceğiniz lezzetler. Zeppole ve Sfogliatella gibi tatlı atıştırmalıkları da es geçmemek gerek.

Al53, Napoli Nerede Yenir, Napoli Gezi Rehberi

Bufalo mozzarella ve Prosciutto, mevsiminde ızgara enginar, popette (domates soslu köfte), Parmigiana di melanzane (parmesanlı patlıcan), deniz mahsullü makarna gibi yerel tatlar ise sokakta karşınıza çıkmaya bilir. Piazza Dante’de yer alan Al 53 restoran hem deniz mahsulü, hem de et olarak yerel lezzetler sunuyor, Napoli’de nerede yenir sorusuna iyi bir cevap.

Comment(1)

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir