1. Home
  2. Mekanlar
  3. İtalya
  4. Roma Gezi Rehberi – Roma, Napoli Gezisi 2

Roma Gezi Rehberi – Roma, Napoli Gezisi 2

0

Roma ve Napoli’ye yaptığımız seyahatlerde detay hikayelere geçmeden önce özet bilgileri toparlayalım istedim, Roma gezi rehberi yazısı da ikinci durağımızın rehber niteliğinde özeti.

Kısaca Roma’dan bahsedeyim, benim şu güne kadar gördüğüm Avrupa kentlerinden, hatta tüm dünya şehirlerinden farklı bir şehir. Ben daha önce tarih ile bu kadar iç içe olunan bir şehir görmemiştim. Sanki Efes antik kenti ya da Afrodisias antik kenti üzerinde kent yaşamaya devam ediyor gibi. Ara sokaklarda keyifle dolaşırken karşınıza 2000 yıllık bir tapınak çıkabiliyor ve bu tapınağı ücretsiz gezebiliyorsunuz mesela. Şehrin hiçbir bölgesinde gökdelenlere izin verilmemiş olması da ayrıca güzel.

Roma’ya Nasıl Gidilir?

Roma çevresinde 2 havalimanı var. Fiumicino’daki Leonardo da Vinci havalimanı  İtalya’nın en büyük havalimanı, diğeri ise Ciampino. Türk hava yolları ve Pegasus Fiumicino havalimanına uçuyor. Pegasus ramazan bayramının arife günü, bir bilet alana bir bilet bedava diye bir kampanya yapmıştı, biz de kurban bayramı tarihleri için Saraybosna’ya bilet almıştık. Seyahati gerçekleştirdikten sonra bedava kuponlarımız iletildi ve Roma biletlerimizi ücret ödemeden aldık.

Roma Gezi Rehberi, Roma'ya nasıl gidilir

Uçuşlarımız gidiş dönüş Roma’ya olsa da gidişte Roma’ya uğramadan Napoli kentine geçtik, Napoli gezi rehberi yazımız linkte. İtalya’ya vardıktan sonra Roma’ya otobüs ya da trenle de ulaşmak mümkün. Tren araştırırken, özellikle de Napoli gibi pek de uzak olmayan bir yerden geliyorsanız mutlaka google araması yaptırın çünkü tren bileti satan sitelerin bir çoğu sadece hızlı tren bileti satıyorlar, halbuki bir de banliyö trenleri var, ikinci sınıf. Biz biletimizi erken tarihte almamıştık ve 2 saatte Roma’ya ulaşan hızlı tren bilet fiyatları hayli yükselmişti. Roma’ya 3,5 saatte varan yerel hat biletini ise seyahat edeceğimiz gün 13er avroya aldık.

Roma’da Nerede Kalınır?

Roma’da yaygın bir metro ağı ve her bütçeye hitap eden çok geniş konaklama seçenekleri var. Piazza Navona ve Campo de Fiori bölgeleri özellikle otel zengini ve turistlerin de ağırlıklı olarak tercih ettiği yerler. Biz, Roma’daki iki ana gardan birine yakın, çok yakınında da bir metro istasyonu olan B&B In The Center adlı mekanda kaldık, 5 gece için 227€ ödedik. Resepsiyonu bile olmayan mekana verilen kapı şifresi ile giriliyor.

Roma’da konaklamalarda kişi başı gecelik 3,5€ ödeme yapılması gerektiğini hatırlatayım, otel fiyatına dahil değil. Biz kaldığımız yerden memnunduk ancak tekrar gidince Trastavere bölgesinde kalmaya çalışacağım. Gündüz zaten gezer durumda oluyorsunuz, turistik bölgede. Turistik bölgelerde gece sokaklar iyice turistik hale geliyor, bizim kaldığımız yer ise hayli cansızdı. Trastavere bölgesi ise yerel halkın ağırlığında, gece sokaklar hareketli ve restoran fiyatları uygun. Bunu kendime Roma gezi rehberi notu olarak düşmüş olayım.

Fiat 500 - Roma Gezi Rehberi

Roma Nasıl Gezilir?

Her büyük şehirde olduğu gibi Roma’da da dilediğiniz durakta binip inebildiğiniz turist otobüsleri yer alıyor. Bu otobüsler gezilmesi gereken bir çok yere yakın duraklara sahip. Elbette toplu taşıma da yaygın, hem metro hem de otobüs. Bunlara tek biniş sağlayan biletler 1,5€ ve 100 dakika geçerli. Bileti ilk binişte makineye damgalatıyorsunuz, eğer kontrol olursa gösteriyorsunuz, yani bilet almadan da binmek mümkün. Biz seyahatimiz boyunca hiç kontrol görmedik. Otobüslerde bilet satılmıyor, MyCicero adlı cep telefonu uygulamasını kullanarak kredi kartıyla anında alınabiliyor.

Gezilmesi gereken yerlerin birçoğunun trafiğe kapalı alanlar içerisinde yer aldığını, bazılarına ulaşmak için ise otobüslerin geçemeyeceği sokaklardan geçmek gerekiyor. Yani mutlaka yürümeye hazırlıklı olun. Roma’da büyük gruplara hizmet veren turlar dışında, butik turlar da var, segway ile İtalyan klasiği Fiat 500 ile yapılan turlar gibi. Biz Fiat 500’lerle olan yarım günlük bir tura katıldık, tam bir “unusual activities in Rome” idi. Yerel bir İtalya’nın önderliğinde Roma’nın zor ulaşılır noktalarını gezdik. Bunun hakkında ayrıca yazacağım.

Roma Gezilecek Yerler – Roma Gezi Rehberi

Roma gezilecek yerler hakkında ayrı bir yazı paylaşacağım. Lakin bunlar hakkında kısacık notlar bile paylaşsam çok uzun yer tutacak. İlk akla gelenler elbette, Kolezyum, hemen arkasındaki Roma Forumu ile Kapitol Tepesi ve onun arkasındaki, antik kalıntılar üzerine yapıldığı için Romalılar tarafından pek de sevilmeyen Venedik Meydanı. Yani antik Roma bölgesi, Colosseo.

Trevi Çeşmesi - Roma Gezi Rehberi

Büyük ölçüde trafiğe kapalı olan ve görmeniz gereken hemen her yeri ücretsiz görebileceğiniz Tarihi kent merkezi de mutlaka ziyaret edilmeli. Pantheon, Trevi çeşmesi (Türklerin aşk çeşmesi de dediği), İspanyol merdivenleri, Navona meydanı ve dört nehir çeşmesi kaçırılmaması gereken yerler arasında.

Villa Borghese ve bahçesi de birkaç gün bile alabilecek bir bölge, vaktiyle şehrin dışı kabul edilen bu bölge müzelerle bezenmiş durumda. Önceden randevu almadan gidemeyeceğiniz (bizim de gidemediğimiz Borghese Galerisi, Ulusal Modern Sanat Müzesi, Pietro Canonica müzesi ve Asklepios tapınağı ziyareti hak eden yerler.

Elbette Vatikan diyeceğim ancak aslında Vatikan ayrı bir ülke, gerçi girişte pasaport kontrolü yok. Vatikan galerine başlı başına bir tam gün ayırabilirsiniz, muhteşem bir koleksiyona sahipler. Sistina Şapeli ve bizim özellikle etkilendiğimiz Aziz Petrus Bazilikası mutlaka görülmeli. Vatikan girişinde çok ciddi sıra oluyor, ya ilave ücret ile sıra başına geçmenizi sağlayan biletten alın, ya da bizim yaptığımız gibi tur firması ile gidin
Priority Entrance Vatican keyfi yapın. Bu içeride süreyi verimli kullanmanızı ve rehberden bilgi almanızı da sağlayacaktır. Biz, sadece küçük gruplarla turu gerçekleştiren Bras Tours ile gezdik, öneririz, grubun çok büyümemesi önemli.

Elbette bir de Roma’nın sırları diye geçen, kalabalık turist gruplarının pek uğramadığı yerler var. Mesela Malta konsolosluğu bahçe kapısının anahtar deliği (çok ciddiyim, ayrıca anlatacağım), Trastevere bölgesinin dar sokakları, Cestius Piramidi gibi. Bunları da Rome500Exp ile gezdik, Roma seyahatinin en eğlenceli saatlerine dönüştü.

Roma‘da Ne Yenir?

İtalyan mutfağı hakkında yeme içme tecrübelerimizi paylaştığımız Yemek Güzel sitemizde elbette detaylı bir yazı hazırlayacağım. Dünya mutfaklarının hepsini bulabilirsiniz Roma’da ama bence İtalyan mutfağından şaşmayın. Elbette pizza ve makarna yemeden dönmeyeceksinizdir. Biz tam enginar ve kabak çiçeği mevsiminde gittiğimiz için enginar kızartması Carciofi alla giudia, ançüezli kabak çiçeği dolması Fiori di Zucca tatma imkanını da kaçırmadık. Saltimbocca (ağzıma hopla demekmiş), Trippa alla romana yani Roma usulü işkembe ve Ossobuco şarap ve sebzelerle pişirilmiş dana eti öncelikle tadılması gerekenlerden. Arancini adlı pilav topu kızartması da unutulmamalı.

Geleneksel lezzetler dışında özel şarap eşleştirmeli menüler sunan mekanlar, Michelin yıldızlı ya da henüz yıldız almamış ama listeye girmiş şef restoranları, Trüf mantarı gibi özel lezzetler tadabileceğiniz (ben bayıldım) gurme mekanlar da var. Hem geleneksel hem modern lezzet noktası tavsiyelerimi paylaşacağım.

Roma Gece Hayatı

Roma gezi rehberi yazımda Roma gece hayatı diye bir bölüm açıyorum ama geceleri akan biri değilim, geç saatlere uzayan mekan önerisi falan yapmayacağım. Daha çok Roma’da akşam ne yapılır önerileri. Günün her saati bol bol insan çeken Trevi Çeşmesi ve İspanyol merdivenleri elbette akşamları da hayli hareketli ancak çevrelerinde oturacak mekanı sınırlı. Navona meydanı ve Campo de’Fiori mekan zenginliği ve sokak sanatçıları açısından çok daha zengin. Nedense sokak müzisyenleri yerel melodileri değil, popüler eserleri çalıyorlar. Floransa gibi özel bir hissiyat vermiyor.

Roma’nın çoğu zaten turist ama demin bahsettiğim yerler olduğu gibi turist. Yerel halk ise Trastevere bölgesini tercih ediyor. Hem mekanların ücretleri çok daha makul seviyelerde hem de sundukları daha leziz. Sokaklar ise açık hava barı havasında, ki bir çok mekan plastik bardak ile dışarıya satış da yapıyor. Bizim Favori bölgemiz oldu, hatta bir daha ki sefere orada kalmak istiyorum.

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir