1. Home
  2. Mekanlar
  3. İsviçre
  4. Zürih Gezilecek Yerler – İsviçre Gezisi Notları 2

Zürih Gezilecek Yerler – İsviçre Gezisi Notları 2

0

16/7/2015 Zürih Gezilecek Yerler

İsviçre seyahatimizin bahanesi Swissair’in İzmir – Zürih arası başlattığı seferlerin tanıtım fiyatları olmuştu. Zürih uçak biletlerimizi kişi başı 100 avroya aldık. İş çıkış saatindeki uçakla gece geç vakit Zürih’e vardık. Zürih uçak biletlerimizi aldığımızda ikram olup olmadığını, fiyata bavulların dahil olup olmadığını bile bilmiyorduk. Hepsi dahilmiş. Hatta özel tasarımlı, İsviçre çakısı gibi ikram kutuları ile İsviçre’ye gittiğinizi hissettiriyorlar. Dikdörtgen kutuyu açıp tam oturacak şekilde yerleştirilmiş malzemeleri bulmak kolay oldu ancak kutunun tabanına sağ taraftan çatal bıçak paketi sokulmuş, onu bulmak için bakınmak gerekti.

İsviçre’ye Ne Götürülür

İsviçre konaklamamız için araştırma yaparken ortaya çıkmıştı aslında ama… Zürih’te yeme içme maliyetlerini araştırdığımızda, İsviçre’nin en meşhur olduğu konunun çakıları ya da çikolatası olmadığını, pahalılığı olduğunu tam olarak idrak ettik. Bulduğumuz tüm ‘İsviçre’de ucuza nasıl karın doyar’ kaynakları en yakın sınırdan komşu ülkeye geçmeyi öneriyordu. Biz İsviçre gezisi yapmak için yolculuk ettiğimizden yanımıza neler alabileceğimizi araştırdık. Sebze, meyve, fabrikasyon şekilde paketlenmemiş çerezler, et, peynir vb. yasak. Gördük ki ton balığı konservesi, tost ekmeği, hazır makarna serbest. Biz de yanımıza sadece bunları aldık. Zürih havalimanında ise hiçbir kontrole denk gelmedik. Grubumuzun anneleri ise dire kontrol olup olmadığını araştırmışlar, olmadığını öğrenince doldurmuşlar valizi. İsviçre’de yeme içme konusunda tüyolarımı ayrıca paylaşacağım.

Otel yakınında park, Zürih Gezilecek YerlerHavalimanında bilet makinesinden tren biletlerimizi alıp otele yönlendik. Zürih konaklaması için seçtiğimiz Anwand Lodges otelinin resepsiyonu yoktu. Otele varınca girişteki anahtar kutusuna rezervasyon numaramızı yazınca anahtarlarımız düştü. Temiz, ufak odamıza yerleştik. Zürih konaklama ücreti olarak gecelik 105 chf (isviçre frankı) ödüyorduk. Tahmin edersiniz ki resepsiyonu olmayan mekanın kahvaltı gibi hizmetleri de yoktu.

Çocuklu aileler odalarında iken biz kısa bir çevre turu atmaya karar verdik. Otel yakınındaki parka yönlendiğimizde bir market görüp girdik, neler satıyorlar, fiyatlar ne diye. Efes bira, rakı, döner her şey var, gider gitmez elimizle koymuş gibi bulmuşuz Türk marketini. Park alanının içerisinde ise bir kafe ve park alanına dağılmış birçok kişi vardı. Etraf Amsterdam’daki coffee shoplar gibi kokuyordu.

17/7/2015

Zürih Gezilecek Yerler

Sabah sözleştiğimiz saatte güne başladık. Zürih gezilecek yeler listemizi gezeceğimiz günü yürüyerek gerçekleştirmeye karar vermiştik. Yürüyüş güzergahımız üzerinde, otele yakın meydanda kurulmuş olan pazar da ilk kısa durağımız oldu. Zürih garına yakın bir iş merkezinin göbeğindeki kahvecide kahvaltı molası verdik. Kahveleri alırken tezgahtarın Türk olduğunu öğrendik. Yanımızda getirdiklerimizi yemek için izin aldık, memleketten taşıdıklarımızla kahvaltımızı yaptık.

Zürih Tren Garı, Zürih Gezilecek Yerler

Havalimanından aldığımız Zürih haritasında Zürih gezilecek yerler numaralandırılmış, hatta bir de tavsiye yürüyüş güzergahı işaretlenmiş. Biz de bu güzergahı kat etmeye karar veriyoruz, hatta Zürih Tren Garı’ndan başlıyoruz. 1871 yılından beri hizmet veren binanın içerisinde de bolca mağaza var. Geniş avlusunda da dönem dönem festivaller için pazarlar kuruluyormuş. İstasyonun hemen karşısındaki, sadece tramvay trafiğine açık Bahnhoff Strasse’de yürümeye başlıyoruz.

Elbette 2’si çocuk 8 kişi gezmek 2 kişi gezmeye göre daha yavaş. Farklı istekler için farklı mağazalara girip çıkılıyor. Neyse ki fiyatlar çok yüksek olduğu için pek alışveriş olayına girilemiyor. Zürih’in en pahalı alışveriş caddesiymiş burası, Bvlgari falan var, o derece yani. Ben de bir ara Globus alışveriş merkezine girdim, şehrin farklı yerlerinde mağazaları olan zincir marketin genellikle alt katı yemek bölümü, gurme lezzetler sunan mağazalarda tadım yapmak da mümkün. Bizdeki makro center mağazaları gibi seçme ürünleri yüksek fiyata satan mekanın girişinde banka yatmış, ayakkabısız, çorapları delik evsiz görmek şaşırtıyor. İsviçre’de de varmış demek.

Zürih Yürüyüş Parkurunda, Zürih Gezilecek Yerler - CopyHaritanın önerdiği yürüyüş parkurunu takiben Urania Strasse (caddesin)den Limmat nehri kenarına iniyoruz. Nehrin hemen kenarında, Schipfe adı verilen yürüyüş yolundan devam ediyoruz, esnaf sokağı da deniyor buraya. Hava son derece sıcak ve nemli olduğu için ara ara kısa molalarla dinleniyoruz.

Yürüyüş Parkuru; Zürih Gezilecek Yerler

Tavsiye edilen yürüyüş parkuru bizi biraz dik bir yokuştan Lindenhof parkına çıkartıyor. Nehir kenarında dik yüklenen bu platform şahane şehir manzarası sunuyor. Alana hakimiyeti olduğu için bölgenin ilk yerleşimleri burada olmuş, önce Keltler, daha sonra Romalılar. 10uncu yüzyılda bir kraliyet sarayı yükseliyormuş burada, hiçbir kalıntısı burada kalmamış. Yokuşun ve sıcağın verdiği yorgunlukla buradaki banklarda biraz mola veriyoruz. Kim yanında salatalık getirmeyi akıl etti bilmiyorum ama süper makbule geçti. Bu arada, Zürih gezilecek yerler parkuru boyunca sık sık içme suyuna ulaşabileceğinizi hatırlatayım, fıskiyelerden son derece lezzetli ve soğuk su akıyor.

StPeters Kirch, Zürih Gezilecek YerlerKahve molası isteyen çocuklu ailelerin nerede kahve molasını verdiklerine bakıp, Zürih gezilecek yerler listesinde yer alan iki kiliseye yöneliyoruz biz. St Peters Kirch, yani aziz Peter kilisesinin en önemli özelliği saat kulesi üzerindeki saati, 8,7 metrelik çapı ile Avrupa’nın en büyüğüymüş. Açıkçası daha büyüğünün olmadığına şaşırdık, pek de ihtişamlı durmuyor. Kilisenin içerisini de hayli sade bulduğumu belirtmeliyim.

Hemen yakındaki Fraumünster’in tarihi çok daha eskilere dayanıyor, 853 yılında Kral Lunwig’in kızı Hildegard’ı buradaki manastırın baş rahibesi olarak atamasına kadar eski. Sonradan manastır dağılmış, şu an sadece içerisindeki kilise hayatta. Kilisenin de farklı bölümleri farklı dönemlerde ve farklı stillerde yapılmış. 13. yüzyılda papaz evi, roma stilinde yapılmışken ön cephesi 1911 yılında gotik tarzda inşa edilmiş. Kilisenin en etkileyici bölümü Marc Chagall tarafından 1970 yılında tasarlanıp yapılan papaz evi pencereleri. Her birinde farklı bir rengi ağırlık olarak kullanılmış ve hepsi birer dini hikayeyi aktarıyor.

Grupça tekrar buluşup Limmat nehri kenarından Zurichsee gölü kenarına doğru yürüdük. Bürkliplatz adı verilen iskeleler bölgesinden tur tekneleri kalkıyor. Farklı süreler alan birçok tur seçeneği var. Özellikle çocuklu aileler için Zürih tekne turu çok iyi bir seçenek. Öğle yemeği saatinin de geldiği bu esnada grupla bizim Zürih gezilecek yerler turlarımız ayrılıyor. Onlar, çocukların beslenmesine de uygun düşecek bir şeyler yiyip tekne turuna yönelirken, biz göl kenarındaki sosisçide atıştırıp (özellikle hardalları muhteşem lezzetli) Niederdorf bölgesine, Limmat nehrinin karşı kıyısına geçiyoruz.

Doğu Yakası, Zürih Gezilecek Yerler

Zurichsee, Zürih Gezilecek YerlerÖncelikle Opernhaus, opera binasına yöneliyoruz ancak açık alanda güneş yakıyor, yoldaki tramvay bakım çalışmaları kısa yolları tıkıyor, üzerine bir de Opernhaus’da ön cephe restorasyon çalışmaları var. Yakında gördüğümüz bir Globus mağazasına girip hem serinleme imkanı buluyoruz, hem de ikram edilenlerle öğle atıştırmamıza takviye yapmış oluyoruz.

Wasserkirche ve Grossmünster nehir kenarında yer alıyorlar. Gün içerisinde yeterince kilise gördüğümüzü düşünerek çok ilgilenmedik ama Grossmünster içerisinde bir farklılık olduğunu fark ettik kapıdan bakarken. Kilisenin altına doğru, bodrum katı gibi bir mahzende sergi vardı. Bernd Nicolaisen adlı sanatçının buz fotoğrafları tadındaki “residual light” sergisindeki fotoğrafları çok beğendik.

Niederdorf caddesi, Limmat nehri boyunca, nehrin doğu yakasında, trafiğe kapalı olarak uzanıyor, sağlı sollu ufak esnaf dükkanları var, ara ara ufak meydanlar. Bu meydanlardan birinde ufak bir klasik otomobil sergisine de denk geldik. Akşamüzeri saatlerde tren garının oraya yaklaştık, öğle yemeğini hafif geçirdiğimiz için karnımız acıkmaya da başlamıştı. Coop mağazasına girdik, ekmek, peynir, füme et, bira gibi şeyler alıp nehir kenarındaki parka yöneldik.

Niederdorf Caddesinde klasik otomobiller, Zürih Gezilecek Yerler

Parkta boş bankı görünce çok sevinmiştik, meğerse o bank kuş tuvaletine döndüğü için boşmuş. Yine de oturacak bir yer bulduk, sandviçlerimizi hazırlayıp yerken tam karşı bankımızda da ellerinde şarap kadehleriyle birbirlerine kur yapan iki erkek vardı. İlk kez hemcinslerin çifte kumrular gibi birbirlerine kur yapmalarına tanık olmanın şaşkınlığını yaşadık.

Restoranlarla dolu sokaklarda biraz dolaştıktan sonra, bir İtalyan lokantasında grubun kalanına katıldık, onların Zürih tekne turu da gayet keyifli geçmiş. Geceyi Amsterdam kokulu parkta turlayarak sonlandırdık.

Biz gitmedik ama Urania gözlem kulesi ilginç bir gece tecrübesi sunabilir, özellikle yıldız merakınız varsa.

21/07/2015

Zürih gezilecek yerler listemizi değerlendirdiğimiz günün ertesi kiralık aracı alıp Luzern tarafına yönlendik. Açıkçası İsviçre’nin küçük kasabaları Zürih kentinden çok daha güzeldi, İsviçre gezisi programımıza Zürih’i dahil etmesek bile olurmuş. Zürih’te tekrar İsviçre turumuzun sonunda vakit geçirdik.

İkinci Zürih konaklamamızı yaptığımız Apartments Swiss Star Marc Aurel (gecelik 81chf) yakınlarındaki Migros’tan alışveriş yaptık. Zürih çok pahalı bir kent olsa da bir çok ürün Türkiye’den daha ucuz, mesela çikolata. Sonrasında arabaya doluşup Zurichhorn’a gittik.

Zurichhorn, Zürih Gezilecek Yerler

Zurichsee gölü kenarındaki Zurichhorn parkı içerisinde hem müzeler var hem de Çin bahçesi gibi bölümler. Parkın farklı yerlerine heykeller de serpiştirilmiş. Çocukların ördekleri kovaladığı, bizlerin çimlerde yayıldığı dinlenmeli birkaç saat sonrasında havalimanına gidip İsviçre seyahatimizi tamamladık.

Zürih gezilecek yerler listemize biz müzeleri dahil etmedik. Landesmuseum, Museum for Gestaltung, Migros Museum for Gegenwartskunst ve Kunsthaus gezilmesi önerilen müzeler arasında idi. Belki siz Zürih gezilecek yerler listenize eklersiniz ancak biz İsviçre gezinizde vaktinizi Luzern gezilecek yerler, Montrö gezilecek yerler ve Bern gezilecek yerler yazılarımızda aktaracağımız doğa kucaklaşmalarına ayırmanızı öneririz.

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir