1. Home
  2. Mekanlar
  3. İsviçre
  4. Bern
  5. Bern Gezilecek Yerler – İsviçre Gezisi Notları 5

Bern Gezilecek Yerler – İsviçre Gezisi Notları 5

2

Gün batmadan Bern kentine vardık. Bern konaklamamızı yaptığımız Sorell Hotel Ador gecelik 118 İsviçre Frankı, üstelik kahvaltı dahil. Aracı park yerine terk edip odalarımıza yerleştikten sonra Bern gezilecek yerler turumuza tarihi kent merkezine dalarak başladık. Öncelikli amaç karın doyurmaktı, merkezdeki turistik İtalyan lokantalarından birine oturduk. İsviçre’de yeme içme konusuna ayrıca değineceğim, şimdilik genel olarak çocuk menülerinin gayet avantajlı olduğunu belirteyim.

Bern Altstadt, Bern Gezilecek YerlerYemek sonrası nehir kenarına inmeye çalıştık ancak kentin ortasından kıvrılarak giden Aare nehrinin kıyısına inmek istedik ancak nehir son derece derinden akıyordu, nehrin kenarına ulaşmak mümkün olmadı. Montrö gezilecek yerler turumuzda bizi hayli yormuş olacak ki otele geri döndük. Biz çift olarak elimize içkimizi alıp otel binasının çatısında biraz güzel havanın keyfini çıkardık, yan sokakta gerçekleşen bir polis müdahalesini izledik.

20/7/2015

Altstadt – Bern Gezilecek Yerler

Otelde güzelce bir kahvaltı yapıp, öğle atıştırması için de hiç utanmadan sandviç hazırlayıp sonrası Bern’in tarihi kent merkezine, Altstadt’a gittik. Aare nehrinin kıvrımları tarafından çevrelenen kent merkezi Ortaçağdan kalma halini korumuş ve 1983 yılında da Unesco dünya mirası listesine alınmış. Kumtaşı rengindeki binalarında binlerce hikaye barındırıyor. Kent 1191 yılında kurulmuş, 1353’te İsviçre federasyonuna katılmış, 1405 yılında da baştan aşağı yanmış. O zamanlarda tamamen ahşap olan evler yangın sonrası kumtaşından yeniden inşa edilmiş ve günkü halleri günümüze ulaştırılmış. 1848 yılında ise İsviçre’nin başkenti olarak seçilmiş.

Bern, U harfi şeklinde kendisini kuşatan Aare nehrinin ortasına kurulmuş. Bern gezilecek yerler listelerine muhakkak giren Saat Kulesi (Clock TowerZytglogge) şehrin giriş kapısıymış. 13üncü yüzyılda kent kendi sınırlarına sığmaz hale gelmiş ve daha dışarıya yeni bir kent kapısı yapılmış; Zindan Kulesi (Prison TowerKafigturm). 14üncü yüzyılda tekrar bir büyüme gerçekleşmiş ve bugünkü Altstadt gürüşüne kadar genişlemiş. Elbette günümüzde, eskiden kenti çevreleyen Aare nehri şehrin içerisinde kalmış durumda.

Bern Aare nehri Kıyısı, Bern Gezilecek Yerler

Altstadt bölgesinde görülmesi gereken başlıca yerler; Barenplatz meydanı, Marktgasse (Kafigturm’dan başlayan ana cadde), ona paralel uzanan Kramgasse, Saat Kulesi, Münster St Vinzenz (Aziz Vinzenz Manastırı) ve Einstein’ın evi (Einsteinshaus). Biz de Barenplatz’dan başlayarak eski kenti keyifle adımladık ancak hiçbir binaya girmedik, ne manastır ne kuleler ne de Einstein’ın evi. Albert Einstein’ın 1903-1905 yıllarında yaşadığı evde izafiyet teoreminin ilk düşüncelerini oluşturduğu düşünülüyor, evi ziyaret etmenin bedeli 6 CHF. Caddenin bir kenarında, binaların zemin katında, üst katlar üzerini örtecek şekilde kaldırım ayrılmış. Kemerlerle örtülü bu alışveriş kaldırımına Spitalgasse deniyor. 200 metre uzunluğundaki bölümde meşhur markaların şubeleri var.

Bear Garden (Barenpark) – Bern Gezilecek Yerler

Barenpark, Bern Gezilecek YerlerBira değil, ayı. Eski kentte Aare nehri ucuna varıp köprüyü geçince bir ayı bahçesi var. Bern kentinin sembolü ayı, ilk olarak 1224 yılında ortaya çıkmış. Efsaneye göre kentin kurucusunun ilk avladığı hayvan ayı olduğu için bu kentin sembolü bu olmuş. Biz şanssızdık, ayı parkı bakıma alınmış ve ayılar orman içerisinde bir yere transfer edilmişler. Elimizdeki rehber kitap ayı parkının hemen yanındaki turist merkezinde Bern Show adıyla, kentin tarihini anlatan bir gösteri sunulduğunu yazıyordu ancak o da kaldırılmış. Görevlinin söylediğine göre maliyetini kurtaramıyormuş.

Bern gezilecek yerler listemizi Bern müzeleri (iletişim müzesi, Bernisches tarih müzesi, sanat müzesi – kunstmuseum gibi) yerine kentin biraz daha dışına doğru genişletmeye karar verdik. Sabahtan herkes odasını boşaltıp eşyalarını araca yüklemişti, 2 kişi otobüsle otele dönüp aracı alıp geldik ve ekibin kalanını alıp Thun kentine doğru yollandık.

Thun; Bern Gezilecek Yerler

Thun kenti Bern’e yaklaşık yarım saat mesafede. Aare nehrinin Thunersee gölüne dökülmeden kısa mesafe önce ortasında bir ada oluşuracak şekilde açılıyor. Arasına aldığı bu ada ve çevresine kurulmuş Thun kenti. Arabayı park edip dolaşmaya başladığımız andan itibaren içimizi ısıtan nefis bir yer, Bern gezilecek yerler listenize mutlaka ekleyin, trenle ulaşım da mümkün. Kentin tarihi 1191 yılına dayanıyormuş, dük buradaki tepeye bir kale inşa ettirmiş, Schloss Thun. Kale ya da şatoya tırmanmaya kalkışmadık, önceki gün Chillon kalesine tırmanmıştık zaten.

Schloss Thun, Bern gezilecek yerler

Thun’un en ilginç özelliklerinden biri çarşısındaki dükkan yerleşimleri. Sokağın ortasında araçların geçtiği yol var, yolun iki kenarında da dükkanlar sıralanmış. Tavan yükseklikleri sınırlı ve yaya kaldırımı bu dükkanların çatısında. Kaldırımdan yürürseniz yukarıdaki dükkanların, yol kenarında yürürseniz aşağıdaki dükkanların önünden geçiyorsunuz.

Kısa tur sonrası çocuklu aileleri restorana uğurladık, biz de marketten aldığımız biraların yanında sabah hazırladığımız sandviçlerle öğle yemeği işini hallettik. Kentlilerin nehirle eğlenmelerini izledik, hatta imrendik. Eğlencelerden biri köprülerden birinden suya atlayıp akıntıyla diğer köprüye varıp geri çıkmak. Atlayışlarını şova dönüştürenler de vardı. En eğlenceli sportif faaliyet ise sörftü. Akıntının kuvvetli olduğu yerlerden birinde köprüye ip bağlamışlar. İp serbest kalınca kenara kayıyor. Ayaklarında sörf tahtası ile ipi yakalıyorlar ve kendilerini merkeze, akıntının ortasına çekiyor gençler. Dengelerini sağladıktan sonra ipi de bırakıyorlar, akıntının üzerinde sörf yapıyorlar, düşene kadar.

Interlaken, Bern Gezilecek Yerler

Oberhofen, Bern Gezilecek yerlerThun’dan ayrıldıktan sonra Thunersee gölü kıyısından yola devam ederseniz Oberhofen şatosuna ulaşabilirsiniz. Bir ayağını göle sokmuş haliyle çok sevimli gözüken şatoyu gezmek de mümkün ama biz sadece fotoğraf molası verdik. Thunersee gölünün sonunda, Brienzersee gölüne kadar olan dar alanda Interlaken (göller arasında demek) kenti yer alıyor. İki gölü birleştiren nehrin üzerindeki kent çevre bölgelerdeki kayak alanları ve zirveler için bir turistik merkez konumunda. Alp dağlarının zirvelerinden olan Jungfraujoch, Avrupa’nın en yüksek ren istasyonuna sahip. Bern gezilecek yerler programınıza, biraz maliyetli olsa da, bu zirveye trenle ulaşmayı ekleyebilirsiniz.

Muhteşem manzaralı, bol virajlı ve tırmanışlı yol üzerinden Zürih’e geçtik. Turumuzu Zürih gezilecek yerler yazımızda anlattığımız Zurichhorn durağıyla İsviçre gezimizi sonlandırdık. Buraya Zürih’te kaldığımız oteller konusunda da bir not düşeyim. Resepsiyonu olmayan otellerde rezervasyon kodumuzu kodladığımız bir kutu vardı, doğru kod girilince anahtar düşüyordu. Akşam Zürih’e varıp kodları tuşladığımızda 3 anahtardan sadece 1’i düştü. İlgili telefonları aradık, görevlinin gelip hatayı düzeltmesi 1,5 saat sürdü ne yazık ki, yani her şey İsviçre saatleri gibi işlemiyordu.

Comment(2)

  1. Sizi yeni tanıdım,Haftaya Lugano.Luzern,Thun,Lauterbrunnen ve İtalya Lecco da birer gece konaklamak üzere İsviçredeyiz.Daha önce de bu güzel ülkeye ziyaretlerim oldu ama Thun u ilk göreceğim .verdiğiniz bilgiler işime yarayacak,teşekkürler ederim yolarınız hep açık olsun

    1. çok keyifli bir seyahat dilerim, umarım Thun ve diğer gezi noktalarından keyif alırsınız.

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir