1. Home
  2. Mekanlar
  3. İsviçre
  4. Montrö Gezilecek Yerler – İsviçre Gezisi Notları 4

Montrö Gezilecek Yerler – İsviçre Gezisi Notları 4

3

19/07/2015

Genova gölü, Montrö Gezilecek YerlerMontrö gezilecek yerler listemize ayırdığımız güne, Genova gölü kıyısında, Unesco dünya mirasına girmiş Lavaux üzüm bağlarının altında yer alan otelimizde başladık. Odada su ısıtıcısı bulunca bavula atmış olduğumuz hazır Çin makarnası ve kahve ile kahvaltıyı atlattık (İsviçre’de yeme içme konusunda tüyolarımı ayrıca paylaşacağım). Takımın kalanı otelde kahvaltı ederken, açık dükkan bulma ihtimalimizin çok düşük olduğunu bilsek de, Lozan şehir merkezine gittik. Ayakkabısı eşimin ayaklarını vurmuştu, otel terlikleri ile ayakkabıcı avına çıkmıştık. Bulamayıp döndük.

Otelden ayrılıp Lozan sahiline yöneldik hep beraber. Sahilde biraz yürüyüş yaptık, yüzme ya da su sporları yapmak isteyen çıkmayınca (belki de çocukların da canı çekmesin diye) tekrar arabaya doluştuk ve dik yamaçtan tırmanarak Lavaux Bağlarının arasına daldık.

Lavaux Bağları; Montrö Gezilecek Yerler

Unesco dünya mirası listesinde yer alan bağların arasında, Cully kasabasından geçen dar bir yol dolaşıyor. Kasabadaki evlerin çoğu taş, yol yer yer trafik ışıkları ikazı ile tek yön çalışıyor, kısa sürelerle farklı yönlere tek yön. Route de la Corniche yolu üzerinde arada aracı park edecek yer bulunca ufak bir yürüyüş yapma fırsatı da bulduk.

Lavaux Bağları, Montrö Gezilecek YerlerSıcacık, dar sokaklarda yer yer şarap mağazaları da vardı ancak henüz açmamışlardı (Pazar günü zaten), tabelalardan anladığımız kadarıyla genelde akşamüzeri saatlerde tadım programları yapıyorlar. Çok da uzatmadan, kısa bir yürüyüş yapıp gölge bir yerde ufak bir manzara molası da verdik. Tüm güzelliğine rağmen, onca şarap bağı bölgesi varken neden burasının Unesco dünya mirası listesine dahil edildiğini tam anlayamadık. Anladığımız kadarıyla Chillon kalesi mülkiyetinde 12,500 metrekarelik bağlar varmış, 11’inci yüzyılda keşişler ve çiftçilerin işbirliği ile Chasselas üzümü yetiştirilmeye başlanmış. Bu başlangıcın, doğa ve insanın işbirliğine güzel bir örnek teşkil ettiği düşünülerek dünya mirası listesine buradaki bağlar (sanırım sadece Chasselas yetiştirilenler) eklenmiş. Chasselas üzümlerinden şarap (Clos de Chillon) üretimi halen devam ediyor ancak satın almak için satışı yapılan özel mağazalara gidilmesi gerekiyormuş.

Montrö Gezilecek Yerler

Charlie Chaplin’in hayatının son 25 yılını geçirdiği ve defnedildiği Vevey kentinde hiç durmadık. Montrö kent merkezine vardığımızda çocuk sorumluluğu taşıyanlar onlara düzgün birer öğle yemeği yedirmek istediler, ayrıldık ve biz hemen sahil şeridine geçtik. Özel Brezilya etkinliğine denk gelmişiz, Rio karnavalından alışık olduğumuz salsa gösterisine biraz kulak kabarttık. Montrö gezilecek yerler listelerinin olmazsa olmazı Freddy Mercury heykelinin yanında biz de fotoğraf çekildik. Freddy Mercury (Queen grubu solisti), hayatını, ikinci evi kabul edilen Montrö’de kaybetti. Biz daha önce Zanzibar’da dünyaya geldiği evi de görme şansına erişmiştik.

Freddie Mercury Heykeli, Montrö Gezilecek Yerler

Montrö’ye dair bir diğer hikaye daha var. 1971 yılında Franz Zappa’nın verdiği bir konserde bir havai fişek ateşleniyor ve çatıya isabet edip yangın çıkmasına neden oluyor. O gün orada bulunan, Deep Purple grubundan Ian Gillian, Cenova gölü üzerine yayılan dumanlara ithafen ‘Smoke on Water’ parçasını besteliyor.

Cenova gölü kıyısında, sıcak havada biraz yürüyüş yaptık, insanların gölle kucaklaşması için ellerinden geleni yapmışlar, atlama yerleri, çıkış merdivenleri gibi. Yer yer amatör müzisyenleri dinledik, yer yer suya girenleri izledik. Uygun bir yerde sırt çantamıza atmış olduğumuz ton balıkları ve tost ekmekleriyle öğle atıştırmamızı yaptık. Ekibin kalanı da Freddy Mercury heykeli ziyaretlerini gerçekleştirdikten sonra kent merkezinden ayrıldık (arada hanıma da ayakkabı aldık). Montrö anlaşmasının imzalandığı Fairmont Otel’e vakit ayırmadık.

Chillon Kalesi

Montrö gezilecek yerler listenizde Unesco dünya mirası Chillon Kalesi mutlaka yer alsın. İnşası 11inci yüzyılda başlamış, bugünkü halini 13üncü yüzyılda almış kale göl kenarında kayalık bir alana kurulmuş. Kale girişinde hem kalenin tarihini anlatan, hem de gezi parkurundaki tüm adalar hakkında açıklamalar içeren bir broşür veriyorlar. Bölüm bölüm harita ve gezerken uyulması gereken kuralları da içeriyor bu harita.

Chillon Kalesinde, Montrö Gezilecek YerlerBu ortaçağ kalesinin tüm bölümlerini anlatmayacağım ancak 47 bölümden oluştuğunu belirteyim. Bazı bölümlerin (özellikle bodrum katındakilerin) zemini düzgün değil ve içerlerinde çok fazla sergilenen nesne yok, üst katlardaki odalarda hem sergilenen nesnelerin sayısı artıyor hem de sunum şekilleri çeşitleniyor. Son 5-6 oda ise kulelerde ve merdivenler çok dik, ciddi performans gerektiriyor. Kalenin tamamını gezecek enerjini yok ise ilk 10 ve son 10 odayı elemeniz doğrusu olacaktır.

Montrö gezilecek yerler günümüzün son durağı Chillon kalesi oldu. Hava kararmadan Bern konaklamamızı yaptığımız Sorell Hotel Ador tesisine geçtik, geceliği 118 İsviçre frankı idi ve ilk kez kahvaltı dahildi, otel binasındaki otoparkın ücreti ise gecelik 28 CHF idi.

Comment(3)

  1. Ben de hayatımda 1 kere bu fotoğrafta olan yerlere ziyarete gittim. Gerçekten çok güzel yerler, gözle görülmesi çok hoş.

  2. Oldukça verimli bir gün geçirmiş, çok güzel gezmişsiniz. Haddim değil belki ama, tebrikler! 🙂

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir