1. Home
 2. Mekanlar
 3. Filipinler
 4. Bohol
 5. Bohol Adası Turu – Filipinler Gezisi Notları 6

Bohol Adası Turu – Filipinler Gezisi Notları 6

1

Bohol adası turu yapacağımız güne yine erken başladık. Sabah saat 8’de otelin verdiği Amerikan kahvaltısını etmiş, otelin önüne bizi almak üzere gelen özel araçtaki yerimizi almıştık.

16/02/2016

Bohol Adası Turu Görülecek Şeyler

 • Blood Compact Anıtı (Blood Compact Shrine)
 • Baclayon Kilisesi ve Müzesi
 • Tarsier Koruma Bölgesi
 • Yemekli Loboc Nehri Turu
 • Bambu Köprü
 • İnsan Yapımı Orman (Man Made Forest)
 • Çikolata Tepeleri
 • Loboc Ekolojik Macera Parkı
 • Pirinç Tarlaları
 • Miras Müzesi ve Hediyelik Eşya Dükkanı

Bohol adasının turlarının programları hemen hemen aynı, ister tura katılın, ister özel tur yaptırın uğranan duraklar bunlar oluyor. Biz şoförlü özel araçla yaptık, ilgimiz çekmeyen durağı eledik, merak ettiğimiz yerde dur dedik sürücüye. Bohol adası turu maliyeti konusunda yazı sonunda bilgi bulabilirsiniz.

Blood Compact Anıtı; Bohol Adası Turu

Bohol adası turumuzun ilk durağı Blood Compact Shrine oldu. Otelden ayrıldıktan kısa süre sonra sürücümüz yol kenarında durdu ve yol ile deniz arasında kalan anıta yönlendirdi bizi. Anıt Tagbilaran şehrine son derece yakın bir konumda ve bu coğrafya için tarihsel anlamı büyük. 1565 yılında İspanyol Miguel López de Legazpi ile Bohol şefi Datu Sikatuna arasında yapılan Sandugo’yu temsilen yapılmış bu anıt. Sandugo adıyla anılan tören anlaşmaya varan tarafların sol kollarını kesip akan kanı içerisinde şarap da olan bir kadehte toplamaları ve içmeleri şeklinde gerçekleşiyormuş.

Blood Compact Shrine; Bohol Adası Turu

Kısa Filipinler tarihi bilgisini buraya ekleyeyim; Magellan Filipinler’e 1521 yılında ulaşıyor ve buraya ulaşan ilk Avrupalı oluyor. Ancak kısa süre sonra öldürülüyor. O dönem Portekiz ile amansız bir rekabet içerisinde olan, ipek yolu üzerinde daha çok sömürge elde etmek isteyen İspanya’nın seferleri devam ediyor. Adaya ulaşan Portekizliler 1000 genci köle olarak alıp götürdüğü için adaya yaklaşan herkese düşmanca davranan yöre halkı, 1565 yılında adaya ulaşan Miguel López de Legazpi de konukseverlikle karşılanmıyor. Ancak Miguel López de Legazpi ada halkını İspanyol olduğuna ve ticaret yapmak için geldiğine ikna ediyor. Ve bu tören ile dostluk perçinleniyor.

Bu durakta kısa bir fotoğraf molasından ötesine ihtiyaç yok, manzara mı heykel mi daha güzel biz karar veremedik.

Baclayon Kilisesi ve Müzesi; Bohol Adası Turu

Bohol adası turu, Blood Compact adasına kısa mesafedeki Baclayon kilisesi ziyareti ile devam etti. Baclayon kasabası 1596 yılında kurulmuş ve Bohol adasındaki ilk Hristiyan yerleşimiymiş (Miguel López de Legazpi adaya geldiğinde hakim din İslam). Baclayon kilisesi ise 1727 yılında yapılmış, 1993’te Unesco Dünya Mirası listesine girmek için sıraya yazılmış, 2013 yılında gerçekleşen 7.2 şiddetindeki depremde ise önemli ölçüde zarar görmüş.

Kiliseyi ziyaret etmek ücretsiz ancak törenlerde ibadete gelenlerin oturduğu ana bölüme giriş yasak, depremin yarattığı büyük hasarı toplamaya çalışıyorlar, ziyarete açık bölümde de duvarlarda büyük yarıklar var. Kiliseye bağlı sağ taraftaki binanın üst katı ise müze. Baclayon kilisesi giriş ücreti kişi başı 50php.

Baclayon Kilisesi; Bohol Adası Turu

Ahşap zeminli (lamine falan değil, bildiğiniz ahşap) üst katta bir de çok ilgili görevli vardı. Hemen yanımıza yanaştı tek tek sergilenen nesneler hakkında bilgi verdi. Bizim geleneklerimizde de yer alan altın işlemeli, telkari gibi kıyafetlerden burada da vardı. Cebu gezilecek yerler turu sırasında da Fort San Pedro’da gördüğümüz, sünnet kıyafeti gibi bu kıyafetler dışında sergilenenler içinde ilgimizi çeken bir şey çıkmadı. Ancak tüm şevkiyle anlatı yapan ve karşılığında bahşiş beklentisi olmayan teyzeye bir nazar boncuğu hediye etmediğimize üzüldük sonradan.

Tarsier Conservation Area; Bohol Adası Turu

Bohol adası turunda üçüncü durağımız Tarsier koruma bölgesi olmuştu. Dünyanın en küçük ikinci memelisi Tarsier, avuç içerisine rahatlıkla sığacak boyuttalar. Oslob’da balina köpekbalığı dalışı esnasında dünyanın en büyük memelilerini görmüştük, şimdi de en ufaklarından biri. Mekana varınca önce Tarsier Conservation area giriş ücreti olan kişi başı 60 php’yi ödemek gerekiyor. Giriş bölümünde tanıtıcı posterler var.

Enteresan hayvan şu Tarsier;

 • kuyruğu kendisinin 3 katı boyda
 • gündüz uyuyor, gece dolanıyor
 • kafasını 360 derece döndürebiliyor
 • 5 metreye kadar sıçrayabiliyor
 • kulaklarını sese doğru çevirebiliyor
 • göz/vücut oranı, insanın göz/vücut oranına göre 150 kat fazla

Tarsier; Bohol Adası Turu

Yamacı tırmandık hayvanları görmek için, hayvanlar ağaçlarda uyuyorlar ancak o kadar ufaklar ki yaprakların arasında amatörün bir gözün bulması mümkün değil. Zaten görevliler de bekliyorlar orada, siz bölgeye gelince hayvanları gösteriyorlar. Tesis çıkışında bir de hediyelik eşya dükkanı vardı ancak gayet sevimli bu hayvanın şirin hediyeliklerini yapmayı başaramamışlar. Bohol adası turunun keyifli duraklarından biriydi.

Mekandan ayrılıp Bohol adası turunun en ünlü durağı olan çikolata tepelerine doğru yola çıktık. Yolda virajlı bir tepeyi tırmanırken sürücü “işte insan yapımı orman (man made forest) burası” dedi. Ufak bir fotoğraf molası verdik, bölge insan eliyle ağaçlandırılmış, binlerce ağaç dikip bir orman oluşturmuşlar, taktir ettik.

Çikolata Tepeleri (Chocolate Hills); Bohol Adası Turu

Çikolata tepeleri, efsaneye göre kalbi kırılmış bir devin gözyaşlarıymış, bilimsel değerlendirme ise resif atıklarının zaman içinde büyümüş olmaları ile oluştukları ve erozyonla bugünkü yumuşak hatlarına kavuştuğu. Görmeyi çok arzu ettiğimiz bu tepelerden yüzlerce var. İsimlerini, özellikle bizim uğradığımız zamandakinden daha çikolatamsı renk aldıkları dönemden almışlar. Bölgeye giriş ücretsiz ancak tepelerin birine merdiven ve gözlem platformu yapmışlar. Biz de ilk önce oraya gittik.

Çikolata Tepeleri Choclate Hills, Bohol adası turu

Çikolata tepeleri gözlem yerine çıkış ücreti kişi başı 50php, ödedik ve tepeye tırmandık, tırmanırken de sıcaktan yandık. Filipinlerde güneş kavurucu olabiliyor, mutlaka önlem alın. İnsanda sarılma isteği uyandıran bu sevimli tepelerle biraz fotoğraf çekilip aşağıya indik. Vaktiniz olursa bölgede konaklamanızı öneririz. Mekana bir kaç gün ayırmak iyi olabilir, aralarında uzun yürüyüşlere çıkarak güzel doğaya doymaya çalışabilirsiniz. Bir çok adrenalin dolu etkinlik seçeneği de var. Bohol adası turunun kesinlikle en güzel bölümü. Birçok gezginin önünde eğlencelik fotoğraflar çekildiği posterin önünde biz de eğlencemize baktık tabi.

Yol boyunca bolca pirinç tarlası da yer alıyor, yol kenarına kurutulmak için serilmiş pirinçlerde. Biz durup içlerine dalmadık, araç ile geçerken fotoğraflarını çektik. Ancak yol üzerinde gördüğümüz bir Pazar yerinde durdurduk aracı daldık pazara. Elektrik kesintilerin yaygın olduğu Filipinlerde pazarda bile fener satılıyor olmasına şaşmamak gerek. Pazardan biraz muz (kilosu 38php), birazda kızarmış muz aldık (şişi 10php).

Kelebek Parkı ve Bambu Köprü; Bohol Adası Turu

Sıradaki durak kelebek parkı idi, kişi başı 30 php giriş ücreti ödedik ve tur rehberi beklemeye başladık. Kısa süre sonra bir rehber ile birlikte mekanı gezmeye başladık, çerçevelenmiş kelebekler üzerinden, posterlerden bilgiler verdi. Larva, koza ve kelebek dönemleri, gündüz ve gece kelebekleri (güve) vb. Yol üstü turistik eklenti şeklinde bir duraktı, kelebek meraklılarını da tatmin edecek kadar da kapsamlı gelmedi bana. Ayrıca bir de sürüngen hayvanlar parkı varmış, hiç durmaya değmez dedik.

Akabinde Loboc nehri üzerine kurulmuş Bambu köprüye yöneldik. Köprünün ağırlığını elbette çelik teller taşıyor ama tüm kaplama bambularla yapılmış. Buraya da giriş ücreti olarak 10ar php ödedik. Ancak ilk adımlarla eşim kaldı, geçemeyeceğini söyleyip geri döndü. Ben köprünün birinden gidip diğerinden geri döndüm. Hem yemyeşil ortam hem sallanan köprüde yürümenin verdiği heyecandan hoşlandım.

Bambu köprü; Bohol Adası Turu

Macera Parkı; Bohol Adası Turu

Bohol adası turunda istenirse uğranan duraklardan biri de Loboc nehri üzerindeki macera parkı. Sabahtan itibaren şoföre hatırlatmaya başlamıştım, ben zipline ile kaymak istiyorum diye, nihayet ona sıra gelmişti. Nehrin iki yakası arasında gidiş dönüş telle kaymanın ücreti olan 350 php’yi ödedim. Gözlükle kaymaya niyetliydim, elimde de aksiyon kamerasını tutacağım. Düşürme ihtimaline karşı önlem almak istedim, sordum gözlüğü nasıl bağlayacağımı, paket lastiğinden biraz daha büyük ve kalın bir çift lastik verdiler. Lastikleri gözlük saplarının ucunda bağladım, boşta kalan halka içerisine de kulak kaselerimi yerleştirdim. Bilet satışı yapan kızlar dahil bana bakan herkesi bir gülme tutuyordu.

Bu çok keyifli tecrübe hakkında çok yazmayayım, elimde tuttuğum kameranın kaydını paylaşayım. Benim için Bohol adası turunun en güzel bölümüydü.

Loboc Nehri Turu; Bohol Adası Turu

Hayli aç durumda gecikmiş bir öğle yemeği durağı olarak Loboc Nehri turuna geldi sıra. Katamaran yapısında, üstleri düz platform halinde olan tur teknelerini kalktığı iskeleye geldik. Hemen biletlerimizi aldık, yemekli Loboc nehri turu fiyatı kişi başı 450php. Tekneye bindiğimizde açıkbüfe hazırdı, hemen yumulduk. Yengeç, balık, domuz çöp şiş, kızartma tavuk, çorba, tatlı vb var, içecek olarak ice tea fiyata dahil, bira ise ekstra, Filipinler’de ne yenir hakkında ayrıca yazacağım. Yemekler son derece lezzetliydi, biz doldurduğumuz tabağımızı süratle boşaltırken canlı müzik başladı. Klavye çalan erkek ve şarkı söyleyen kadından oluşan duo İngilizce şarkıları aksansız söylüyordu.

Hemen herkes karnını doyurunca tekne Loboc nehri üzerinde usulca ilerlemeye başladı. Arada bir iskeleye yanaştı, genci yaşlısı, kalabalık bir grup tekmil kıyafet, şarkı söyleyip dans ediyorlardı. Özellikle kenarda oturup el çırpan yaşlı teyzeler bu gösterinin ne kadar turistik olduğunu belli ediyorlardı. Avustralya’da Kuranda‘da gittiğimiz gösteri kadar kötü değildi gerçi. Hatta bakın bu kısmı güzeldi bile.

Çok keyifli manzaralar içeren tur 1,5 saat sürdü. Teknenin kenarlarında açık bölüm çok değil, o nedenle görüş biraz kısıtlı oluyor, bazı teknelerin ön tarafında üstü açık bir bölüm var, bizimkinde yoktu. Yemek sonrası manzaraya doyabilmek için avantaj sağlar. Seçim şansınız olursa üstü açık bölümü olanlardan tercih edin. Turistik bir etkinlik bu tekne turu ama Bohol adası turunun en keyifli öğelerinden biri. Loboc nehrinde ayrıca geceleri ateş böceği turu da düzenleniyor, biz vakit ayıramadık ama keyifli olacağını tahmin ediyorum.

Bohol Adası Turu Maliyeti

Tekne turunda sonra son durak olarak Miras müzesine (Heritage museum) ve hediyelik eşya dükkanına götürdü sürücü bizi ama hiç vakit harcamak istemedik. Bizi önce markete sonra da 2 gün beyaz kumlarında yayılacağımız, balayı oteli tadındaki Bohol Beach Club’a götürmesini istedik. Market için Tagbilaran şehrine geri döndü. Alışverişimizi yaptık, çıkarken, patronla konuştum bu durak için 300 php ilave ödemeniz gerekiyormuş dedi. Yalan söylediğini biliyorum ama hizmetinden memnun kaldığımdan üzerine gitmedim konunun. Filipinler’de balayı için otele varınca ödeme yaparken de bozuk çıkmayınca 2500 php ödeme yapmış oldum, halbuki hizmet için 2000php’ye anlaşmıştık.

Loboc Nehri Gezisi; Bohol Adası Turu

Bohol adası turunu yapmanın 3 yolu var, ilki tura katılmak ancak turlarda kişi sayısına göre çıkarılıyor, yani her gün tur yapan sabit fiyatlı bir otobüs yok, kişi sayısına göre fiyat belirleniyor. Eğer iki kişiyseniz kişi başı 2200php dolayında fiyatlar, buna mekanlara giriş ve öğle yemeği ücretleri dahil. İkinci alternatif ise yakıtı dahil olarak şoförlü araç tutmak, yani bizim yaptığımız. Bohol adası turu fiyatı bu şekilde 2500 phph dolayında oluyor, biz 2000’e anlaşmıştık. Bir de toplu ulaşımla bunu yapabilirsiniz ancak biz aksaklık olması durumunda kaybedeceğimiz zamanı göze alamadık. Bu konuda bu site yol gösterici olacaktır.

Giriş ücretlerini hatırlatayım (kişi başı php);

 • Baclayon kilisesi 50;
 • Tarsier Conservation area 60;
 • Çikolata tepesi 50;
 • Kelebek parkı 30;
 • Bambu köprü 10;
 • Yemekli tekne turu 450;
 • Ekstra zipline turu 350;

Yani, araca başta anlaştığımız şekilde 2000 vermiş olsak ve zipline yapmamış olsam Bohol adası turunun fiyatı kişi başı 1650php olacaktı.

Comment(1)

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir