1. Home
  2. Mekanlar
  3. Hindistan
  4. Mumbai Gezi Notları; Güney Hindistan – Maldivler – Sri Lanka Gemi Turu Gezi Notları 1

Mumbai Gezi Notları; Güney Hindistan – Maldivler – Sri Lanka Gemi Turu Gezi Notları 1

0

Costa neoClassica ile Güney Hindistan – Maldivler – Sri Lanka gemi turu toplam 2 hafta sürdü. Biz de dostlarımızla birlikte kalabalık bir grup olarak gittik, gezdik, sizler için gezi notları tuttuk. İlk bölüm olarak Mumbai gezi notları ile başlıyoruz.

03.02.2017 Cuma

Yolculuğumuz İzmir – İstanbul uçuşu ile başladı.  İstanbul’da geziye katılan diğer kişiler ve rehberlerimizle buluşma sonrası (Türkiye’den tura katılan 58 kişi ve 2 rehber ile grup tam 60 kişi idi) TK 720 uçuşu ile saat 20:35’te Mumbai’ye hareket ettik.  Takriben 400 yolcu alan B-777 tipi uçakla yapılan bu uçuşta uçağın tamamen dolu oluşu ilginçti.

04.02.2017 Cumartesi – Mumbai Gezi Notları

Yerel saatle 05:25’te Mumbai’ye (eski adı ile Bombay) indik. Türkiye ile buranın saat farkı 2,5 saat (buçuklu saat dilimi daha önce görmediğimiz için ilginç geldi). Uzun süren pasaport ve gümrük kontrolleri sonrası bizleri bekleyen 2 otobüse yerleştik. Bu erken saatlerde gemiye binme şansımız olmadığından önce havalimanı civarındaki gayet lüks bir otel olan The Lalit Residency otele götürüldük. Burada bize ayrılmış bir salondaki açık büfeden kahvaltı ettik (büfe müfredatının pek tatmin edici olmadığını belirtmeliyim). Kahvaltı sonrası otel lobisinde biraz oyalandıktan sonra tekrar otobüslerimize binip limana geldik.

Costa neoClassica ile buluşma; Mumbai Gezi Notları

Costa neoClassica, Mumbai Gezi Notları; Güney Hindistan – Maldivler – Sri Lanka Gemi Turu Gezi Notları

Limanda tekrar polis kontrolünden geçtikten sonra bavullarımızı, üzerlerinde kabin numaralarımız yazan etiketler iliştirilmiş olarak, gemi personeline teslim ettik. Sonrasında gemiye check-in işlemlerimizi yapıp Costa neoClassica gemisine girebildik. Doğruca kabinlerimize gidip elimizdekileri bıraktık, oda kartlarımızı aldık ve hemen 10. katta gün boyu açık büfe yemek hizmeti veren restorana çıkıp öğle yemeğimizi yedik. Yemek sonrası kabinlerimize geldiğimizde bavullarımızı kabinimizin kapısına getirilmiş olarak bulduk ve eşyalarımızı yaklaşık 2 hafta boyunca konaklayacağımız kabinimize yerleştirdik. Biraz dinlenme sonrasında saat 15:00’te, her gemi seyahatinde yapılması zorunlu olan güvenlik tatbikatına katıldık. (Diğer gemi turu notlarımıza da buyrun) Çalan 3 uzun ve 1 kısa siren sonrası hemen kabindeki can yeleklerini kuşanıp, kabinimiz için belirlenmiş olan toplanma salonuna çıktık, buradaki talimatları dinledikten sonra tatbikat sona erdi.

Tatbikat sonrası, üst kattaki salonlardan birisinde, rehberlerimizle buluşup uğrayacağımız limanlarda gerek doğrudan gemi, gerekse rehberlerimiz tarafından organize edilmiş kara turlarına ilişkin brifing aldık. Grup arkadaşları olarak (birbirini tanıyan ve tura İzmir’den katılan 20 kişi idik) yaptığımız değerlendirme sonrası, önerilen tur fiyatları çok yüksek olduğundan, organize turlara katılmayarak kendi başımıza gezmeye karar verdik ve hemen araştırmaya başladık.

Gemi Turunda Akşam Yemeği ve Eğlence

Gemide akşam yemekleri 8. kattaki restoranda alakart servis olarak veriliyor. Burada 2 oturum yapılıyor; birisi saat 18:30 diğeri saat 20:00’de, bizler yaşımız gereği genelde hep ilk oturumu seçiyoruz. Uyarılarımız sonucu restoranda bizim grup için 2 adet 10’ar kişilik masa hazırlanmıştı ve gezi boyunca oralarda oturduk. Costa neoClassica Cruise gemisinde akşam yemeği menüleri her gün değişiyordu ve genel olarak 3-4 çeşit ordövr, 2-3 çeşit giriş yemeği, 3-4 çeşit ana yemek, salata ve tatlılar ile her zaman bulunan 3-4 çeşit yemek oluyor. Bunlardan istediğiniz kadar sipariş edebiliyorsunuz. Ayrıca ıstakoz gibi ilave ücretle sipariş edilebilen birkaç yemek çeşidi de var. Ancak içecekler ilave ücrete tabi. Bunları tek tek sipariş edebileceğiniz gibi, ekonomik olması açısından değişik paketler de satın alınabiliyor (biz 6 şişe şarap ve 7 şişe litrelik su içeren paket aldık – 108,69 Avro). Litrelik suları tek tek yaklaşık 6,- Avro’ya satıyorlar, dışarıda 3 adet 1,5 litrelik suyu 1,- Dolara aldık. Yemek sonrası tiyatro salonunda 1 – 1,5 saat süreli programlar oluyor. Bu sefer gemide yerleşik, 3 erkek ve 5 bayandan oluşan bir dans grubu vardı. Bunlar her akşam sahne alan değişik sanatçılara dansları ile eşlik edip renk kattılar. Ayrıca değişik katlardaki kafelerde de müzik ve dans oluyor; tabii isteyenler için kumarhane de mevcut.

Mumbai Gezi Notları

05.02.2017 Pazar

Sabah uyanıp 10. kattaki terasta kahvaltımızı yaptıktan sonra grup arkadaşları buluşup gemiden indik.  Gemiyi terk ederken önce gemi personeline oda kartınızı gösterip çıkış yaptığınızı kayda geçirtiyorsunuz. Karaya ayak bastığınızda polis tarafından kimlik kontrolünden geçiriliyorsunuz (pasaport fotokopisi, iniş kartı ve oda kartı). Limandan yürüyerek çıkmanıza izin verilmediği için sağlanan otobüslerle liman çıkışına getiriliyor, burada tekrar kontrolden geçirildikten sonra dışarı çıkabiliyorsunuz. Bu kontrol prosedürü Hindistan’da uğradığımız bütün limanlarda, girişte ve çıkışta, aynen uygulandı.

Liman dışına çıkınca etrafınızı taksiciler sarıyor ve pazarlıklar başlıyor. Uzun pazarlıklar sonrasında gezmek istediğimiz yerlere bizi götürecek birkaç taksi ile adam başı 10,-Dolar fiyata anlaştık ve taksilere binip şehri dolaşmaya başladık. Mumbai Hindistan’ın en kalabalık şehri ve en önemli limanlarından birisi.

Dhobi Ghat çamaşırhanesi, Mumbai Gezi Notları; Güney Hindistan – Maldivler – Sri Lanka Gemi Turu Gezi Notları

Mumbai Gezilecek Yerler

Koloni döneminden kalma tarihi yapılar ve mabetleri dolaştık. Mani Bhavan isimli, lider Gandi’nin 1917-1934 yılları arasında yaşamış olduğu ve şimdi müze haline getirilmiş olan evi gezdik, Chhatrapati Shivaji Maharaj istasyonunu ve oradaki kalabalığı gördük, Hanging Gardens parkında gezindik, yoksullar otelini dıştan gördükten sonra Dhobi Ghat isimli açık hava çamaşırhanesine geldik.  Burada daha çok otel, pansiyon gibi yerlerinin çamaşırlarının yıkandığını tahmin ediyoruz. Tek tük endüstri tipi çamaşır makinası olmasına rağmen çoğunluğu açık havada ve elde yıkanıp iplerde kurutuluyor. Mandal kullanılmıyor, saç örgüsü gibi sarılmış iplerin kıvrımları arasına çamaşırlar sıkıştırılıyor. Görüntüler çok ilginçti.

Sonra sokakta müzik eşliğinde dans ederek yürüyen süslü insanların oluşturduğu bir düğün alayına rastladık. Oradan balıkhanenin bulunduğu bölgeye gittik. Gel-git olayı nedeniyle birçok tekne karada idi. Burada, ağların içerisine doldurulmuş plastik ve strafor parçalarının duba olarak kullanıldığına şahit olduk. Sonrasında el sanatları festivalinin olduğu sokağa girip kalabalığın arasında dolaştık ve fotoğraf çektik. Yürüyerek Jehangir sanat galerisi ve Prince of Wales (eski adı) müze binalarının önünden geçtik, sokakta hediyelik eşya satanları fotoğrafladık ve sonunda Gate of India kapısına geldik. Herhalde Pazar günü olması nedeniyle etraf çok kalabalıktı.

Gate of India, Mumbai Gezi Notları; Güney Hindistan – Maldivler – Sri Lanka Gemi Turu Gezi Notları

Gate of India’nın tam karşısında meşhur Taj Mahal oteli yer alıyor. Otelin bir orijinal tarihi binası bir de yanına yapılmış yüksek yeni binası var. Söylendiğine göre otelin gecelik fiyatı 1.000,-Dolar’mış. Otelin içerisine girip lobisini dolaştık ve hayran kaldık. Sonra tekrar taksilere binip limana ve gemiye döndük. Gemimiz gece 21:00’de hareket etti, Mumbai gezi notları da sona erdi.

06.02.2017 Pazartesi

Gemimiz bütün gün seyir halinde idi; içerideki aktivitelerle oyalandık ve günümüzü geçirdik. Sırada New Mangalore.

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir