Home MEKANA GÖRE İtalya Floransa Floransa Gezilecek Yerler; İtalya Gezisi Notları 3

Floransa Gezilecek Yerler; İtalya Gezisi Notları 3

2

Akşam 10 gibi Floransa konaklaması için tercih etmiş olduğumuz otele ulaştık, bavulları odaya bırakıp hemen sokağa çıktık. Floransa gezilecek yerler listesi için biraz geç bir saat olsa da Floransa gece hayatını tatmak için otelimizin önerdiği Santo Spirito meydanına yöneldik.

Floransa Gece Hayatı

Floransa çok turistik bir kent olmakla birlikte bir üniversite kenti de, bu nedenle şehirde genç nüfus da hayli fazla (Floransa kentinin İtalyanca adının Firenze olduğunu da not düşeyim). Santo Spirito kilisesi önündeki meydan ve çevresindeki barlara da genelde yerel halk yönelirmiş. Bizi de oraya vardığımızda ilk önce kilise merdivenlerini doldurmuş gençler karşıladı, kiminin elinde gitar, kiminin elinde içkisi sohbetleri sürdürüyorlardı. Kilise karşısındaki meydanı ise barlar ve kafeler çevreliyorlardı. Pazartesi akşamı olmasına rağmen pek boş masa görülmüyordu barlarda.

Ponte Vecchio Gece, Floransa Gezilecek Yerler

Floransa gece hayatına bir de turistik meydanda göz atalım düşüncesiyle ayrıldık Santo Spirito meydanından. Floransa görülecek yerler listelerinin bir numarası olan Ponte Vecchio köprüsünü (namı diğer eski köprü) de yolumuz belledik. Sokak sanatçıları elbette turistlerin akın ettiği yerleri tercih ediyorlar. Ponte Vecchio köprüsünün tam ortasında da canlı müzik vardı ancak müzik türü çok ilgimizi çekmeyince yola devam ettik. Tahmin edilebileceği gibi gecenin 11’inde köprüde açık dükkan da yoktu.

Piazza Della Signoria yani Signoria meydanı bizim için son durak oldu. Turistik yerin avantajı elbette canlı performansların profesyonelliği oluyor, dezavantajı ise yerel halkla değil turistlerle birlikte olmanız. Bayram tatilinde yaptığımız Floransa gezisinde de Türk bir grup ile beraber güzel bir gitar dinletisi ile geceyi sonlandırdık.

5/7/2016

Floransa gezilecek yerler yazısını bir foto galeri olarak düzenledim, değişiklik olarak. Sizce daha kullanışlı olmuş mu? (Tek sayfa linki aşağıda)

Piazza Della Repubblica

Piazza Della Repubblica, Floransa Gezilecek Yerler

Sabah otelde kahvaltımızı edip Floransa gezilecek yerler listemizin peşine düştük (kahvaltı, Venedik gezilecek yerler yazımızda bahsi geçen kahvaltıdan daha düzgündü). Sabah saatlerinde bile hava son derece sıcaktı. Duomo meydanı ilk hedefimizdi ama çarşıdan geçerken, özellikle Repubblica meydanı çevresindeki lüks mağazalara da takılmadık değil, Prada, Gucci vb bir çok lük markanın mağazaları var. Floransa’da alışveriş meraklısı kişiler için keyifli olmalı ancak biz o meraklılardan değiliz. Bizim ilgimizi bıyıklı Mona Lisa afişi ile dikkatimizi çeken “Kandinsky to Pollack” sergisi çekti, Floransa gezilecek yerler listemizi tamamlayabilirsek uğramak üzere not ettik (uğrayamadık).

Doumo Meydanı

Doumo Meydanı, Floransa Gezilecek Yerler

Duomo Meydanı, meydanı çevreleyen birbirinden önemli binalar nedeniyle son derece popüler, biz vardığımızda da yığın yığın turisti ağırlıyordu. Meydan ve çevresinde görülmesi gereken Floransa Katedrali, Aziz Giovanni Vaftizhanesi, Giotto’nun Çan Kulesi yanısıra Museo dell’Opera del Duomo ve Museo Della Misericordia yer alıyor.

Floransa Katedrali

Floransa Katedrali Kuyruğu, Floransa Gezilecek Yerler

Şehrin adeta sembol binası olan katedral, son derece heybetli ve güzel. Beyaz, yeşil ve turuncu renklerdeki mermerlerle yapılmış, açık renkli olması sebebiyle o güne kadar gördüğümüz diğer kiliselerden, katedrallerden hayli farklı görünüyordu. Giriş kuyruğunu takip ettiğimizde kendimizi katedralin arkasında bulunca içerisini ziyaret etmekten vazgeçtik. Ancak ziyaret ederseniz, o güzel kubbenin içerisine de çıkılabildiğini belirteyim, sadece 463 basamak tırmanmalısınız. Floransa katedrali girişi ücretsiz.

Giotto’nun Çan Kulesi

Giotto’nun Çan Kulesi, Floransa Gezilecek Yerler

Direk bağlantılı olmasa da katedralin çan kulesi olan bitişik kule Campanile di Giotto önünde daha kısa bir kuyruk vardı ancak sıra olduğu gibi güneşte kalmıştı. Giriş kapısına gidip 421 basamak çıkılması gerektiğini öğrenince kuleye çıkmaktan da vazgeçtik. Zaten sıcak yoruyordu, enerjimizi buna harcamak istemedik, zaten şehri kuşbakışı görmek için Floransa gezilecek yerler listemizde başka bir durak vardı. Çan kulesi giriş ücreti 15 avroluk ortak bilete dahil.

Aziz Giovanni Vaftizhanesi

Aziz Giovanni Vaftizhanesi, Floransa Gezilecek Yerler

Katedralin hemen önünde, Duomo meydanının ortasında yer alan Battistero di San Giovanni sekizgen bir bina. Hristiyanlık tarihinin çok önemli isimleri burada vaftiz edilmiş, kutsanmış. Binanın 3 kapısı var ve üçünün de yapımı için onlarca yıl harcanmış. Kapıların üzerinde İsa’nın hayatı gibi Hristiyanlık için önemli hikayeler özenle resmedilmiş, yakından bakmanızı öneririm. Aziz Giovanni vaftizhanesi giriş ücreti 15 avroluk ortak bilete dahil. Bu bilet Museo dell’Opera del Duomo, vaftizhane ve kuleyi içeriyor ve 2 gün geçerli. Biz müzeye hiç niyetlenmedik, kuleden de sıcak nedeniyle vazgeçince sadece vaftizhane için bu ücreti ödemek mantıklı gelmedi.

Mercato Centrale

Mercato Centrale, Floransa Gezilecek Yerler

Duomo meydanından ayrılıp merkez pazara yöneldik. San Lorenzo Basilikası’na kısaca başımızı da uzatarak ancak gezmeye vakit ayırmadan yürüdük. Pazarın çevre sokaklarında da çokça tezgah var ancak çok özel şeyler satmıyorlar, biz pazarın içerisine yöneldik. Üst katı restoran havasında düzenlenmiş pazarın, bir kısmında da televizyon programı çekiliyordu, bir bölümde ise yemek atölyesi vardı. Alt katta ise ufak ufak tezgah dükkanlar yer alıyor, sandviççiler, manavlar, kasaplar, yemek adına hemen her şey. Floransa gezilecek yerler arasında benim favorim oldu. Floransa’da ne yenir konusunda ayrıca yazacağım ancak buradaki stantlardan 6 avroya soğuk beyaz şarap, 5 avroya kıymalı spagetti, 3,5 avroya muhteşem işkembeli sandviç aldığımızı belirteyim.

Fortezza de Basso

Fortezza de Basso, Floransa Gezilecek Yerler

Elimizdeki Floransa haritasında işaretlenmiş kaleye yöneldik karnımızı doyurduktan sonra. Eski garnizonmuş burası ancak turistik ziyarete açık değilmiş. Surları dışarıdan görmek için yolu uzatmaya değmedi. Sıcak hava, karınları doyurmuş olmanın verdiği rehavet ile birleşince biraz mola vermeye karar verdik, otelimize dönüp klimalı odamızda biraz uyukladık.

Ponte Vecchio

Ponte Vecchio, Floransa Gezilecek Yerler

Saat 4 gibi tekrar çıktık Floransa sokaklarına ve son derece estetik bulduğumuz dünyaca ünlü Ponte Vecchio’ya yöneldik. Köprü üzerinde yer alan tüm dükkanlar kuyumcu. Köprü 1345 yılında yapılmış ve o dönemlerde elbette kuyuculara değil, kasaplara, demircilere, dericilere ev sahipliği yapıyormuş. Açıkçası gece görünümünü ve havasını daha çok sevdim.

Uffuzi Galerisi

Uffuzi Galerisi, Floransa Gezilecek Yerler

Floransa’nın dünyaca ünlü sanat galerisi, çok önemli tablolar sergilenmekte. Biz de eski köprüden, eskiden yönetim ofislerinin yer aldığı Uffuzi’ye yöneldik, bir nevi eski belediye sarayı. Binanın orta avlusunda amatör ressamlar yer alıyor, dilerseniz resminizi çiziyorlar. Biz hem saat geç olduğu için hem de floransa sokakları zaten sanat müzesi gibi olduğu için içeri girmedik. Uffuzi giriş ücretinin 6,5 avro olduğunu not düşeyim.

Piazza Della Signoria

Piazza Della Signoria, Floransa Gezilecek Yerler

Heykellerle bezeli, Açıkhava müzesi gibi bir meydan Signoria meydanı, Floransa gezilecek yerler listenize mutlaka alın. Dünyanın en ünlü heykeli Davut’un kopyası da burada. Bizi en çok şaşırtan ise, gece dolaşırken, elinde üzüm salkımı tutuyormuş gibi gördüğümüz heykelin elindekinin aslında koparılmış kadın kafası olduğunu fark etmemizdi (araştırmaya çalıştım, kaynaklar hep İtalyancaydı) Meydanın ortasındaki altın sarısı, dev deniz kaplumbağası süren adam heykeli de hayli dikkat çekici idi. Bize kaplumbağa terbiyecisini hatırlattı.

Vecchio Sarayı

Vecchio Sarayı, Floransa Gezilecek Yerler

Signoria meydanının bir kenarını Vecchio sarayı oluşturuyor, biz vardığımızda kapanma saati gelmişti. Bir kısmı ücretsiz gezilebiliyor, giriş lobisindeki süs havuzunu çevreleyen sütunların süslemelerindeki detay bile etkileyici ve estetik.

Ara sokaklarında biraz kaybolduk Floransa’nın ve bizce en keyiflisi de bunu yapmak. Yol bizi ahşap oyuncakçı Bartolucci’nin önüne getirdi. 1936 yılında açılmış dükkana girer girmez Pinokyo karşıladı bizleri, özellikle Floransa’da alışveriş meraklılarına bu özel dükkanı şiddetle öneririm. Biraz daha yürüyüp Sant’Ambrogio markete vardık ancak kapanmıştı.

Michelangelo Tepesi

Michelangelo Tepesinde, Floransa Gezilecek Yerler

Piazzale Michelangelo manzara ve özellikle gün batımı izlemek için şahane ancak biraz tepede. Biz yürüdük fakat bir taksi ile gitmiş olsak enerjimiz geceye daha fazla kalabilirdi. Özellikle merdivenler zorladı, tepeye çıktığımızda ise gün batımı saati yaklaşmış olmasına rağmen hava hala sıcaktı. Meydanda altına sığınılacak gölge de hayli az. Çoğunluk yanına yiyecek ve içecek alarak çıkmış. Bizim karnımız da acıkmaya başlayınca gün batmadan aşağıya yöneldik. Yolda gözümüze kestirdiğimiz bir pizzacıda karnımızı doyurduk.

Santa Groce Bazilikası

Santa Groce Bazilikası, Floransa Gezilecek Yerler

Santa Groce meydanı, bir önceki gece otelin Floransa gece hayatı için tavsiye ettiği yerlerden biriydi. Meydan arkasını Santa Groce Bazilikasına vermiş, biz vardığımızda bazilika da çevredeki dükkanlar da kapanmış durumdaydı. Sanıyorum gece hayatı konusunda ben yanlış not almıştım, meydan hiç hareketlenmedi. Santo Spirito meydanına gidip biraz vakit geçirdikten sonra günü sonlandırdık.

Floransa Gezilecek Yerler; Diğerleri

Michelangelo Tepesi Manzarası, Floransa Gezilecek Yerler

Floransa gezi notlarımızdan anlaşılacağı üzere, biz şehri hiçbir binanın içine (müzeler, saraylar, sanat galerileri) dalmadan gezdik. Biz (özellikle hava sıcak ve şehir çok kalabalık iken) Floransa’nın hakkını vermeye yetecek vakit ayırmamışız. Elimizdeki Floransa gezilecek yerler listesinde yanından dahi geçmediğimiz Boboli Bahçeleri, Pitti Sarayı (Floransa’nın en büyük mimari yapısı), Santa Maria Novella Bazilikası ve Galeria Della Accademia yer alıyordu, bunlar bir sonraki ziyarete kaldı. Floransa gezimiz sırasında anladık ki İtalya gezi planı yaparken Venedik gezilecek yerler için daha az vakit ayırıp, Floransa için daha çok vakit ayırsak daha mutlu olurmuşuz.

Comment(2)

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir